1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. میزان مالیات نقل و انتقال خودرو؛ چه کسی مالیات می پردازد؟

میزان مالیات نقل و انتقال خودرو؛ چه کسی مالیات می پردازد؟

18 مرداد 1401
  • 0

طی هفته گذشته دولت در مقررات مربوط به نحوه پرداخت مالیات خودروی صفر کیلومتر تغییراتی ایجاد کرد. بر هیمن اساس، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده خودورسازان گذاشته می شود.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور نیز درباره هزینه تعویض پلاک بیان کرد که برای سال جاری، قانونگذار مبادرت به یکسان‌سازی کرده است. سرهنگ علی محمدی در این باره می گوید که اکنون هزینه تعویض پلاک، نقل و انتقال و صدور کارت سند، برای کلیه خودروها یکسان و برابر با ۳۷۳ هزار و ۵۰۰ تومان است. در واقع ۱۵۰ هزار تومان برای عوارض، ۱۰۰ هزار تومان بابت پلاک و ۵۰ هزار تومان بابت تعرفه کارت خودرو اخذ می‌شود.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور درباره مالیات نقل و انتقال نیز اظهار کرد که پلیس راهور مکلف است تا پرداخت مالیات نقل و انتقال را قبل از انجام نقل و انتقال کنترل کند. مالیات دریافت شده به خزانه دولت واریز می‌شود.

خودروسازان از این پس باید به تنهایی و بدون کمک گرفتن از خریدار، هزینه مالیات خودروی صفر کیلومتر را پرداخت کنند.

 این خلاصه مکاتبه کوتاهی است که رئیس سازمان امور مالیاتی در روز هشتم مرداد با همتای موقتش در سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داشت.

در این نامه کوتاه آمده است: بر اساس ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، مالیات اولین نقل و انتقال خودرو اعم از تولید کارخانجات داخلی یا مونتاژ از سوی واردکننده‌ها بر عهده شرکت‌های خودروساز است.

در بخشی از این متن به صراحت آمده است: شرکت‌های خودروساز داخلی یا واردکنندگان قطعات خودروهای خارجی که در داخل مونتاژ می‌شوند، بدون درج مالیات مذکور در صورتحساب فروش، این هزینه را به دولت پرداخت کنند.

اما در مواردی هم نقل و انتقال خودرو میان مردم انجام می‌شود.


سرهنگ محمدی، رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور، در فروردین ۱۴۰۱ گفت که با روش جدید پرداخت مالیات انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک، هزینه‌های متقاضیان حین نقل و انتقال خودرو، بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی در ادامه گفت که در حال حاضر، متقاضیان نقل و انتقال خودرو که به دفترخانه مراجعه می‌کنند، می بایست علاوه بر پرداخت یک درصد ارزش خودرو به عنوان مالیات انتقال، یک درصد ارزش خودرو را نیز بابت ثبت اسناد، اتحادیه صنفی، حق ثبت و حق‌التحریر پرداخت کنند. سرهنگ محمدی تاکید کرد که که ارقام دریافتی برای مالیات انتقال خودرو، دیون دولتی هستند و هیچ منافعی برای پلیس راهور و ناجا ندارند.

با این شیوه جدید اخذ مالیات، نقل و انتقال خودرو در شرایط بدون پرداخت مبلغ مالیات خودرو، دیگر امکان اخذ نوبت تعویض پلاک در هیچ مرکزی در کشور وجود نخواهد داشت.

به‌عنوان نمونه، یک «کوئیک سریS مدل ۱۴۰۰» را در نظر می‌گیریم. با مراجعه به درگاه پرداخت مبلغ نقل و انتقال خودرو در پرتال سازمان امور مالیاتی و وارد کردن پلاک خودرو، مبلغ یک‌ میلیون و ۲۲۴ هزار تومان به‌عنوان مالیات تعیین می‌شود.

با مراجعه به مرکز تعویض پلاک، مبلغ ۱۷۰ هزار تومان هم بابت عوارض شهرداری سال ۱۴۰۱ اخذ می‌شود (با فرض تسویه بودن عوارض این خودرو تا ۱۴۰۰). همچنین مبلغ ۳۷۰ هزار تومان هم برای این مدل خودرو بابت خود پلاک از شما دریافت می‌شود.

یعنی در مجموع با احتساب مبلغ مالیات پرداختی، عوارض شهرداری و هزینه پلاک خودرو، یک تعویض پلاک ساده برای خودرویی مثل کوییک مدل ۱۴۰۰ که در زمان حاضر بهای کارخانه آن حدود ۱۵۵ میلیون تومان است، برای شما یک‌میلیون و ۷۶۴ هزار تومان آب خواهد خورد.نظرات