1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. رشد 69 درصدی وصولی مالیات از نقل و انتقال خودرو؛ اعلام سامانه پرداخت مالیات

رشد 69 درصدی وصولی مالیات از نقل و انتقال خودرو؛ اعلام سامانه پرداخت مالیات

اعلام سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو
19 مرداد 1401
  • 0

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو در اجرای ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده صورت گرفته است، گفت: شهروندان می‌ توانند به صورت هوشمند و بدون مراجعه به بانک‌ها به صورت آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو را از طریق سامانه های  my.tax.gov.ir  یا cartransfer.tax.gov.ir پرداخت کنند. همچنین امکان استعلام بدهی مالیات نقل و انتقال خودرو و پرداخت آن قبل از دریافت نوبت نقل و انتقال، با مراجعه به «سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو (cartransfer.tax.gov.ir )» امکان پذیر است.

داوود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از رشد چشمگیر وصولی مالیات نقل و انتقال خودرو خبر داد. به گفته وی با راه‌اندازی سامانه هوشمند مالیات نقل و انتقال خودرو، وصولی مالیات نقل وانتقال خودرو در چهار ماهه نخست سال جاری، نسبت به چهارماهه مشابه سال گذشته، ۶۹ درصد افزایش داشته است.

وی با اعلام اینکه پس از راه ‏اندازی سامانه مالیات نقل وانتقال خودرو در ابتدای امسال، فرارهای مالیاتی در این بخش به شدت کاهش یافته و شاهد رشد مالیات ها  در این بخش هستیم، اعلام کرد: وصولی چهار ماهه امسال مالیات نقل و انتقال خودرو از وصولی سال ۱۴۰۰ در این بخش بیشتر بوده و همچنین رشد ۶۹ درصدی نسبت به وصولی چهار ماهه سال گذشته را نشان می دهد.

منظور همچنین افزود: وصولی مالیات نقل و انتقال خودرو در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال بوده که پس از راه اندازی سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو، طی چهارماهه امسال، حدود ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال مالیات از نقل و انتقالات خودرو در کشور وصول شده که این امر نشان می دهد، اجرای این طرح با توجه به اینکه تغییر چندانی در وضعیت بازار نقل و انتقال خودرو صورت نگرفته، به میزان قابل توجهی در کاهش فرارهای مالیاتی در این بخش موثر بوده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، کاهش هزینه های شهروندان، جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی مردم و تعادل در بازار خودرو را از دیگر مزیت های مهم ایجاد سامانه هوشمند مالیات بر نقل و انتقال خودرو برشمرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از انجام فرآیند تعویض پلاک انجام می‌شود، افزود: مالیات نقل و انتقال خودرو از هفتم فروردین سال جاری به صورت آنلاین دریافت می شود و بر همین اساس یک درصد از ارزش خودروهای داخلی و دو درصد خودروهای وارداتی تحت عنوان مالیات دریافت می ‌شود و افرادی که می‌خواهند برای تعویض پلاک نوبت بگیرند، باید به سامانه نوبت‌دهی مراجعه کنند.

منبع ایرنا


نظرات