1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. تغییر مالیاتی در بازار خودرو

تغییر مالیاتی در بازار خودرو

12 شهریور 1401
  • 0

طبق اعلام رئیس سازمان امور مالیاتی، این سازمان از این پس صرفاً از صاحبان خودروهایی که ارزش روز آنها در بازار بالای یک میلیارد تومان باشد، مالیات اخذ می کند.
مطابق این گفت و گوی داود منظور در گفت و گوی تلویزیونی، از این تاریخ به بعد، جمع ارزش خودروهای یک شخص مبنای اخذ مالیات نیست و علاقه مندان به سرمایه گذاری در بازار خودرو می‌توانند به راحتی، به تعداد مورد نظر خود، خودرو خریداری کنند؛  با این شرط که قیمت هر دستگاه از یک میلیارد تومان کمتر باشد.

در حالی که تاکنون، ارزش خودروهایی که در مالکیت یک شخص معین بودند مبنای مالیات گیری بود و این یعنی برای ماموران مالیاتی مهم نبود که قیمت خودروی خریداری شده چقدر است، کافی بود مجموع ارزش خودروها از سقف یک میلیارد تومان عبور کند تا برای صاحب آن پرونده مالیاتی تشکیل شود.

طبق صحبت‌های داوود منظور براساس رویه جدید تعداد پرونده‌های مالیاتی مربوط به صاحبان خودرو از ۱۷۰ هزار پرونده به ۷۷ هزار پرونده کاهش پیدا کرده‌است. وی همچنین در خصوص اخذ مالیات از خودروهای لوکس گفت: تا به این لحظه ۲۰۰ میلیارد تومان از مالیات مربوط به این خودروها پرداخت شده است و برنامه وصول مالیات از این گروه مودیان همچنان ادامه دارد.

انتظار می‌رود این رویه جدید بیش از هر چیزی بر سرمایه گذاری در بازار خودرو تاثیر گذار باشد و تقاضای برای خرید خودروهای کمتر از یک میلیارد تومان را به صورت محسوسی افزایش دهد.

پیش از این نیز رویه مالیاتی جدید در بازار خودروهای صفر کیلومتر وضع شده بود که موجب آن خودروسازان ملزم شدند تا به تنهایی و بدون کمک گرفتن از خریدار مالیات خودروی فروخته شده را پرداخت کنند.

براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱، مالکان خوردوهایی که ارزش آنها بیش از یک میلیارد تومان است ملزم به پرداخت مالیات خودرو هستند، مطابق این قانون مبنای محاسبه این مالیات بسته به ارزش خودرو از یک درصد تا چهار درصد ارزش روز خودرو متغییر است.

 نظرات