1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. عربستان و تولید نخستین خودروی ملی برقی

عربستان و تولید نخستین خودروی ملی برقی

18 آبان 1401
  • 0

عربستان سعودی خبر از ساخت اولین خودروی الکتریکی ملی این کشور داد. سیر (Ceer) نام برندی است که با سرمایه گذاری صندوق سرمایه عمومی عربستان در همکاری با شرکت تایوانی فاکس کان (Foxconn) قرار است این خودرو را تولید و در سال 2025 به بازار عرضه کند.

شرکت فاکس کان که پیش از این به علت ساخت گوشی های آیفون برای شرکت اپل مشهور بود، یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان لوازم الکترونیکی است که به تازگی به صنعت خودرو نیز ورود کرده. طراحی اتومبیل های برقی این شرکت را استودیو پنین فارینای ایتالیا بر عهده دارد.

فاکس‌کان علاوه بر ساخت مدل‌های خود، برای کارخانه‌های دیگر هم اتومبیل می‌سازد و در حال حاضر دو قرار داد با شرکت‌های آمریکایی فیسکر و لردزتاون (Lordstown)  دارد. هنوز جزییاتی از ماشین‌هایی که فاکس‌کان قرار است برای شرکت Ceer بسازد منتشر نشده است.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان اعلام کرده که سیر ماشین‌های شاسی‌بلند و سدان تولید خواهد کرد. این ماشین‌ها قرار است به جز عربستان در خاورمیانه و شمال آفریقا هم فروخته شود و در تولید آنها از قطعاتی تحت لیسانس ب‌ام‌و هم استفاده خواهد شد.

این اولین سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در خودروهای الکتریکی نیست. این کشور هفده درصد در شرکت آمریکایی لوسید سهم دارد که ماشین‌های لوکس الکتریکی تولید می‌کند. عربستان می‌خواهد با سرمایه‌گذاری در ماشین‌های الکتریکی وابستگی خود به درآمد‌ نفت را کاهش دهد.نظرات