1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. قیمت خودرو آزادسازی خواهد شد؛ اما با سه شرط

قیمت خودرو آزادسازی خواهد شد؛ اما با سه شرط

13 آذر 1401
 • 3

قیمت گذاری دستوری از گذشته یکی از مشکلات اساسی بازار خودرو در ایران بوده و همواره موجب ایجاد دردسر های فراوانی برای مردم و خودروسازان شده.

هرچند در ظاهر قرار است قیمت گذاری به نفع مشتری باشد و خودرو را ارزان تر به دست مصرف کننده برساند، اما در عمل باعث ایجاد اختلاف بسیار زیادی میان قیمت کارخانه و قیمت بازار آزاد خودرو شده است.

در چنین شرایطی، نه تنها خودرو با قیمت مناسب به دست مصرف کننده نمی رسد، بلکه حتی کارخانه نیز سود خود را از دست داده و تنها جمعی از دلالان نفع این اختلاف قیمت را می برند. حتی برخی از مردم عادی نیز ترغیب به فروش خودروی ثبت نامی خود و بدست آوردن سود باد آورده می شوند... افزایش فرهنگ دلالی در جامعه!

این وضعیت کارخانه های خودروسازی را نیز در مضیقه شدیدی قرار می دهد، در ماه های گذشته دائما مدیران این شرکت ها از زیان ده بودن تولید خودرو سخن گفته اند، حرف هایی که شاید به نظر عموم مردم مضحک به نظر می رسید اما خبر ورشکستگی پارس خودرو و اخراج آن از بورس نشان داد که اوضاع واقعا بد و به هم ریخته است.

اما راهکار عبور از این مشکلات چیست؟ قطعا آزادسازی قیمت ها. تجربه های مختلفی در اقتصاد جهانی نشان داده که با قیمت گذاری دستوری و ایجاد اهرم زور روی بازار نمی توان کاری پیش برد و در نهایت بازار راه خودش را خواهد رفت.

ظاهرا مسئولین مرتبط با این امر نیز کم کم دارند به این نتیجه می رسند که قیمت گذاری دستوری تنها موجب آشفتگی بازار شده و ضرر آن بیشتر از منفعتش بوده؛ اکنون آن ها در حال اقدام برای آزاد کردن قیمت خودرو هستند.

آن‌طور که نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرده، آزادسازی قیمت خودرو در دستور کار است؛ منتها مشروط به رخ دادن سه اتفاق در حوزه واردات، تولید و خصوصی‌سازی است. علی جدی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرده وقتی واردات خودرو اجرایی و تولید در بخش خصوصی تقویت شود و واگذاری [سهام خودروسازان] نیز صورت بگیرد، به دنبال آنها قیمت‌گذاری نیز آزاد خواهد شد. با توجه به اظهارات وی، سیاستگذار تنها در صورتی مجوز قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار را صادر خواهد کرد که اولا خودروهای خارجی وارد کشور شوند، ثانیا خصوصی‌سازی ایران‌خودرو و سایپا به اجرا دربیاید و ثالثا خودروسازان بخش خصوصی در بخش تولید تقویت شوند و تیراژشان جهش کند.

با توجه به این شرایط، به نظر می‌رسد آزادسازی قیمت خودرو به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد، زیرا تحقق سه شرط در‌نظر‌گرفته‌شده زمانبر است. به عنوان مثال، در بحث واردات خودرو هنوز هیچ خودرویی مطابق با آیین‌نامه جدید وارد کشور نشده و طلسم چهارساله کماکان باقی است. از طرفی، با توجه به محدودیت‌های در‌نظر‌گرفته‌شده در قالب آیین‌نامه، امید چندانی به وارداتی رقابت‌زا و اثرگذار بر قیمت خودروهای داخلی (در بازار) وجود ندارد. با ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو در شهریور، پروسه واردات خودروهای خارجی به کشور در آستانه ورود به فاز اجرا قرار گرفت و این امید در بین شهروندان به وجود آمد که رقابتی هرچند محدود در بازار خودرو شکل می‌گیرد و احتمالا قیمت نیز روند نزولی به خود بگیرد.

بااین‌حال هر چه گذشت، امیدها برای وارداتی رقابت‌آور و همچنین کاهش قیمت خودرو (از محل واردات) کاهش یافت. در واقع وزارت صمت پس از ابلاغ آیین‌نامه که آن نیز بسیار سختگیرانه و پر از محدودیت بود، اقداماتی را انجام داد که سبب ناامیدی شهروندان از اثرگذاری آزادسازی واردات بر بازار شد. به عنوان مثال، وقتی وزارت صمت لیست شرکت‌های مجاز به واردات را اعلام کرد، مشخص شد سهم اصلی به خودروسازان رسیده و واردکنندگان قدیمی سهم بسیار اندکی در این ماجرا خواهند داشت. پس از آن نیز وزارت صمت در واکنش به مواضع دولت فرانسه در برابر اعتراضات در ایران، واردات خودرو از این کشور را ممنوع کرد تا جاده واردات باریک‌تر از قبل شود. در این مورد، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است وقتی واردات مشروط به انتقال دانش و فناوری می‌شود و محدودیت ایجاد می‌کند، عملا فلسفه آن زیر سوال می رود.

اما به‌جز مساله واردات، تقویت بخش خصوصی نیز اتفاقی نیست که در کوتاه‌مدت و بدون اختصاص منابع مالی به این شرکت‌ها بتوان آن را محقق کرد. خودروسازان بخش خصوصی به گفته خودشان نیازمند تقویت مالی هستند و این در حالی است که دولت پولی برای کمک کردن به آنها ندارد. از طرفی، تحریم بر خودروسازان خصوصی نیز تاثیر منفی گذاشته و روند فعالیت آنها را کند کرده است. با توجه به این مسائل، در مجموع بعید به نظر می‌رسد خصوصی‌ها در فضای تحریم و کمبود نقدینگی بتوانند تیراژ خود را تا حدی که کمبود تولید از سوی شرکت‌های وابسته به دولت را جبران کند، بالا ببرند.  در نهایت اینکه خصوصی‌سازی نیز فعلا به یک کلاف سردرگم در خودروسازی کشور تبدیل شده و کسی نمی‌داند سرانجام سهام و مدیریت دو خودروساز بزرگ کشور به کجا خواهد رسید.

فعلا فرضیه غالب این است که دولت همچنان در خودروسازی می‌ماند، اما دامنه نفوذ خود را کاهش می‌دهد و به اندازه سهمی که دارد در امور ایران‌خودرو و سایپا دخالت می‌کند. طبق این سناریو همچنین مدیریت خودروسازان بزرگ به دست بخش خصوصی می‌افتد و دولت نمی‌تواند بیش از سهمی که دارد در عزل‌ونصب مدیران دخالت کند. این البته تنها یک سناریوی احتمالی است و دولت هنوز تصمیم نهایی را در مورد سهام خود در خودروسازی نگرفته است. بنابراین فعلا شرایط برای تحقق شروط سه‌گانه آزادسازی قیمت خودرو مهیا نیست و خودروسازان تنها می‌توانند به این مساله امیدوار باشند که با عرضه محصولاتشان در بورس کالا، تا حدی از زیاندهی فاصله بگیرند.نظرات

 • امیرحسین امیرحسین (16 آذر 1401 ساعت 09:15)

  یا سواد اقتصادی کافی ندارید یا برای نوشتن و انتشار این مطلب پول خوبی گرفتید که دارید در جهت منافع مافیای خودرو سازی کشور تلاش میکنید.. حاضرم توی یک ربع مناظره بهتون ثابت کنم قیمت همین امروز کارخونه هم ظلم به مشتری هست... با نشر این مطالب پیبتون پر پول میشه اما مردم رو بیچاره میکنید.. لطفا مراعات بفرمایید

 • فرهاد فرهاد (13 آذر 1401 ساعت 21:53)

  باسلام آقایان محترم میگویند نقدینگی درجامعه زیاد وباعث تورم وگرانی شده اگربرای این نقدینگی عرضه مناسب مثلا ماشین خارجی باشد.یاکالاهایی که کمبوددارند باشد .خوب عرضه برابرتقاضا میشود.ومردم یا میخرند یا حرص نمیزنند .راه دیگر اگردولت سیاستش این باشد که به پس اندازهای مردم بها بده وبرابرتورم به آنها سودبده که اگرکسی پس اندازی داشت.بی ارزش نشود آنوقت هیچکس حرص نمیزند.وامیددرجاوعه زیادمیشود.

 • ahm ahm (13 آذر 1401 ساعت 17:51)

  اینجاس که باید گفت بزک نمیر بهار مساد کمبزه با خیار میاد.
  چرا وقتی همه چیز در این کشور در بند هست قیمت خودرو باید آزاد باشه.
  مثل اینکه یه گله گوسفندو تو یه مزرعه ببندی به زمین بعد یه گرگ گرسنه دو آزاد بذاری وسطشون.خوب مفلومه نتیجش چی میشه