1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تفاهم نامه گسترش همکاری میان بانک صادرات و سایپا

تفاهم نامه گسترش همکاری میان بانک صادرات و سایپا

15 آذر 1401
  • 0

با حضور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و مدیرعامل بانک صادرات، جمعی از اعضا هیات مدیره و مدیران ارشد دو مجموعه، تفاهم نامه همکاری با موضوع گسترش همکاری های فی ما بین امضا شد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، در این مراسم گفت: بانک صادرات جزو 5 بانک اول ایران است و گروه خودروسازی سایپا با توجه به وضعیت فروش محصولات و برنامه های صادراتی که در سال جاری و سال آینده خواهد داشت، نیاز به نقدینگی دارد و خوشبختانه با تعامل خوبی که با بانک صادرات ایجاد شده، این بانک در مدت بسیار کوتاه و در قالب تفاهم نامه همکاری این مبلغ را در اختیار سایپا قرار خواهد داد.

محمدعلی تیموری در خصوص وضعیت عملکرد تولیدی و مالی سایپا گفت: در طی 8 ماه ابتدایی سال بیش از 60 هزار میلیارد تومان از طریق فروش محصولات گروه سایپا درآمد ایجاد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 32 هزار میلیارد تومان درآمد مناسبی داشته ایم و این در شرایطی است که در ابتدای سال محصولات پر تیراژ تیبا، تیبا2 و ساینا از خطوط تولید سایپا خارج شده و علاوه بر این افزایش قیمتی نیز در سایر محصولات نسبت به سال گذشته نداشته ایم.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا افزود: در 8 ماه ابتدایی سال بیش از 320 هزار خودرو تحویل مشتریان شده و 42 هزار محصول نهایی در فرآیند تحویل قرار دارد که در مقایسه با سال گذشته 392 هزار تحویل، رشد بی سابقه ای داشته است.

او گفت: خوشبختانه با تمهیداتی که صورت گرفته تولید روزانه بیش از دو هزار دستگاه است و تمام تولیدات ساخت داخل است که بیش از 90 درصد آن از زنجیره تامین داخل کشور به دست می آید و این درحالی است که در گذشته این تیراژ تولید در سایپا با احتساب خودروهای CKD ایجاد می شد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تولید روزانه سایپا در سال 1401 با راه اندازی خط موتور 16 سوپاپ، به دو هزار و پانصد دستگاه خواهد رسید و علاوه بر آن خودروهای جدید و به روزی از محصولات چانگان را به صورت CKD مونتاژ و روانه بازار خواهیم کرد و برای این موضوع ثبت سفارش انجام شده و در حال انجام روند آن هستیم.

او افزود: در حوزه تولیدِ محصولات جدید نیز برای اولین بار، عرضه 8 محصول جدید را از بهمن ماه امسال تا بهمن ماه سال آینده در دستور کار داریم و خودروهای اطلس و سهند، مراحل نهایی آن در حال انجام است و به زودی به بازار عرضه خواهد شد.

تیموری تاکید کرد: درآمد گروه سایپا در سال جاری در حوزه عرضه لوازم یدکی تا پایان سال بیش از 7 هزار میلیارد تومان بوده که این روند با توجه به ورود محصولات جدید در سال آینده به 16 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. علاوه بر این در حال حاضر با توجه به اینکه دولت از ورود کالای قاچاق و تقلبی به بازار جلوگیری کرده،گروه سایپا عرضه قطعات استاندارد و با کیفیت را افزایش خواهد داد.

در ادامه سید ضیاء ایمانی، مدیرعامل بانک صادرات، با بیان اینکه سایپا شرکتی قدیمی و اثر گذار در حوزه تولید، اشتغال و ارز آوری در کشور است، گفت: گروه سایپا مجموعه بزرگی در صنعت کشور است و برای شبکه بانکی کشور اهمیت خاصی دارد و بانک صادرات نیز در ارائه خدمات بانکی به این گروه خودروساز و گسترش همکاری ها حضوری فعال خواهد داشت.

او گفت: با توجه به شرایط خوبی که در تولید سایپا ایجاد شده احساس تکلیف کردیم که در حوزه ارائه خدمات بانکی در کنار این گروه خودروساز باشیم و بر همین اساس تفاهم نامه همکاری بین دو مجموعه به امضا رسید.

مدیرعامل بانک صادرات تصریح کرد: این تعامل در نهایت به نفع مردم خواهد بود چرا که سهامداران دو مجموعه عموم مردم هستند و هرچه این تعامل بهتر و هماهنگ تر باشد، دو مجموعه منتفع تر خواهند شد و در ارائه خدمات به مردم بهتر عمل خواهند کرد و این همکاری به صورت برد- برد برای دو طرف خواهد بود.

او با بیان اینکه در قالب این تفاهم نامه، بانک صادرات در حوزه صنعت امکانات و ابزارهای مالی و پولی را در چارچوب مقررات بانک مرکزی در اختیار سایپا قرار خواهد داد گفت: اعتقاد دارم این تفاهم نامه الگوی خوبی برای سایر بانک ها و بخش های صنعتی خواهد بود چرا که بانک صادرات با سایر بخش های صنعتی و سایپا نیز با سایر بانک ها می تواند به همین نحو در قالب تفاهم نامه، همکاری لازم را داشته باشند. نظرات