1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. ورود لامبورگینی به عرصه آفرود!

ورود لامبورگینی به عرصه آفرود!

18 آذر 1401
  • 0

کمپانی ایتالیایی لامبورگینی، یک نسخه جدید و بیابان گرد از مدل هوراکان را معرفی کرد. این نسخه که با نام هوراکان استراتو Sterrato شناخته می شود آخرین نسخه هوراکان خواهد بود که در پایان سال 2023 توقف تولید می شود. قرار است 1499 دستگاه استراتو ساخته شود. استراتو در زبان ایتالیایی معنی جاده خاکی دارد.

لامبورگینی ایده‌ای از این مدل را در قالب یک کانسپت در سال ۲۰۱۹ نمایش داده بود. واکنش عمومی به این کانسپت بسیار خوب بود، اما لامبورگینی می‌گوید ساخت این ماشین را مدیون بازگشت استفان وینکلمان، مدیر کارخانه است که پس از ترک موقت شرکت دو سال پیش دوباره به مدیریت خودروساز ایتالیایی منصوب شد. لامبورگینی ارتفاع ماشین را ۴۴ میلی‌متر افزایش داده است. ورودی هوا هم به جای کنار ماشین به سقف منتقل شده تا گرد و خاک کمتری به داخل موتور جذب شود. این هواکش موتور ده سیلندر ماشین را خنک می‌کند که پشت راننده قرار دارد. قدرت این موتور ۶۱۰ اسب بخار است. حداکثر سرعت استراتو ۲۶۰ کیلومتر در ساعت است و سرعتش در 3.4 ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

برای عبور راحت‌تر از جاده‌های خاکی، فنربندی ماشین نسبت به مدل اصلی هوراکان نرم‌تر شده است. لاستیک‌ها هم مناسب جاده‌های ناهموار ساخته شده و در صورت پنچری می‌توان تا ۸۰ کیلومتر با آنها رانندگی کرد. ساخت مدل‌های بیراهه‌نورد روشی تازه برای خودروسازان اسپرت است تا سود خود را افزایش دهند. پورشه دو هفته پیش نمونه‌ای آفرود از ۹۱۱ رونمایی کرد که آن هم قرار است در تعدادی محدود تولید شود. بعید است از این ماشین‌ها در جاده‌های ناهموار استفاده شود، و مشتریان بیشتر به ظاهر خشن و متفاوت آنها علاقه دارند. قیمت پایه استراتو ۲۶۳ هزار یورو (۲۷۷ هزار دلار) است که حدود ۵۰ هزار یورو از پورشه ۹۱۱ داکار گران‌تر است. لامبورگینی با این مدل تولید هوراکان را پس از ده سال به پایان خواهد رساند. قرار است جانشین این مدل سال آینده معرفی شود. لامبورگینی قبلا اعلام کرده بود که قوای محرکه مدل جدید هیبرید خواهد بود.نظرات