1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. جدید ترین درخواست خودروسازان از دولت؛ افزایش قیمت ها!

جدید ترین درخواست خودروسازان از دولت؛ افزایش قیمت ها!

22 آذر 1401
 • 3

این روز ها قیمت خودرو در بازار ازاد روز به روز در حال افزایش است و این روند افزایش قیمت نگرانی عامه مردم را در پی داشته. دولت و خودروسازان نیز با عرضه خودرو های خود در بورس کالا به این روند افزایش قیمت دامن زده اند و با معاملات پرسود در بورس، جیب خود و دلالان را پر تر از گذشته می کنند.

در چنین شرایطی امید می رفت که واردات خودرو، به خصوص خودرو های اقتصادی که دولت تاکید زیادی روی ورود آن ها داشت بتواند موجب کاهش قیمت خودرو های تولید داخل شود. اما اکنون، مدیر عامل ایران خودرو در گفتگویی از دولت درخواست کرده با توجه به آزادسازی واردات خودرو، مجوز افزایش قیمت برای خودروسازان داخلی صادر شود!

مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه هیچ مخالفتی با واردات خودرو نداریم، گفت: بر اساس اخبار منتشر شده، نخستین سری از خودرو‌ها به کشور در حال ورود است و خواهشمندیم به موازات این اتفاق، محدودیت‌های قیمت گذاری برای صنایع خودروسازی برداشته شود.

مهدی خطیبی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا شما تایید می‌کنید که خودروسازان با عرضه خودرو در بورس می‌خواهند بازار را مدیریت کنند؟ گفت: خیر؛ این موضوع مورد تایید گروه صنعتی ایران خودرو نیست و در این خودروساز این اتفاق نخواهد افتاد نه اینکه در سایپا اتفاق بیافتد؛ اتفاقا نظر ما درباره عرضه خودرو در بورس این است که تعداد خودرو‌هایی را که به بورس عرضه می‌شوند افزایش دهیم و هم، زمان تحویل را از سه ماه به دو ماه و به تدریج به سمت یک ماه کاهش دهیم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در ادامه بیان داشت: کرونا یک اتفاقی را در دنیا رقم زد آن هم بواسطه بحرانی که در تامین چیپست بوجود آمد قیمت خودرو را در دنیا به طور متوسط بالای 30 درصد افزایش داد.

وی اضافه کرد: اینکه بگوییم قیمت خودرو‌ها در ایران همان ckd‌هایی که موجود هستند گران‌تر از بازار‌های منطقه عرضه می‌شوند، موضوعی است که باید به طور جدی پیگیری شود، زیرا که مورد تشکیک ایران خودرو است، اما تمام تلاش ما این است که خودروهایمان را با کیفیت بالاتر و حداقل قیمت عرضه کنیم.

خطیبی گفت: گروه صنعتی ایران خودرو هیچ مخالفتی با واردات خودرو ندارد و بر اساس اخبار منتشر شده، نخستین سری از خودرو‌ها به کشور در حال ورود است و خواهشمندیم به موازات این اتفاق، محدودیت‌های قیمت گذاری برای صنایع خودروسازی برداشته شود تا بتوانیم رقابت کنیم و آزادانه ادامه فعالیت دهیم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در پاسخ به این سوال که شرکت‌های زیرمجموعه ایران خودرو هم واردات می‌کنند، افزود: اگر می‌خواهیم به واردات cbu توجه کنیم هدف این است که بعد از مدت کوتاهی بتوانیم به موضوع تولید ckd در داخل دست پیدا کنیم؛ تجربه نشان داده است که ایران خودرو، وارد کننده موفقی نبوده است، ایران خودرو تولید کننده است و بر این معتقدیم که ایران خودرو امروز به درجه‌ای از بلوغ و عمق ساخت داخل با کیفیت رسیده که می‌تواند رقابت کند و با برداشته شدن محدودیت‌های پیش رو در بازار‌های داخلی و خارجی با خودرو‌هایی که وارد کشور می‌شوند، رقابت کند.

خطیبی اضافه کرد: شرکت‌های زیرمجموعه ایران خودرو در موضوع واردات خودرو برنامه ریزی خواهند داشت، اما بدیهی است در سری اول واردات خودرو و تا پایان سال، برنامه‌ای برای واردات خودرو نداریم.نظرات

 • بینام بینام (23 آذر 1401 ساعت 17:17)

  خب افزایش بدید ما رو از چی میترسونید؟ وقتی ارزانترین فرغون مونتاژ داخل که اسمش کوییک هست رو ۳۰۰ میلیون میدید اما هنوز هیچکس نمیخره و حالا بدون قرعه کشی هم دارید کوییک میدید اما بازم فروش نرفته!!! پس اونوقت انتظار دارید رقم بالاتری برای بقیه فرغون هاتون بدیم؟ زرشک. هاهاها.
  خرید خودرو دیگه رفت واسه بعد از تشکیل یک حکومت ایرانی. تمام.

 • gho gho (22 آذر 1401 ساعت 14:33)

  بله شما با همه دنیا میتونید رقابت کنید چون دولت خودروی وارداتی ۶۰۰ میلیون تومنی رو تو بازار به قیمت یک میلیارد وهشتصد عرضه میکنه.
  وگرنه کی میاد وقتی کیا سراتو ۲۰۲۲ به قیمت ۶۵۰ میلیون هست از شما دنا و تارا به این قیمت های فضایی بخره.

 • milad milad (22 آذر 1401 ساعت 10:56)

  واردات خودرو و نوع خودرو و از همه مههمتر بازه قیمتی خودروهای وارداتی که با نظر مستقیم خودروسازها انجام میشه تا حاشیه امنیت واسه اشغالهای تولیدی باشه.خنده دارش اینجاست که طوری از کمبود چیپست تو دنیا حرف میزنه که انگار میخوان تسلا بِدن بیرون که تووش کلی تراشه بکار رفته.اینا سیر بونی ندارن .تنها راهش نخریدن که اونم خودبخود دیگه وسع مردم به خرید این لگنها نمیرسه