1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. قوانین جدید برای عرضه خودرو در بورس

قوانین جدید برای عرضه خودرو در بورس

22 آذر 1401
  • 0

در روز های اخیر، بورس کالا تبدیل به یکی از حواشی بزرگ بازار خودرو در ایران شده. طبق برنامه های وزارت صمت قرار بود فروش خودرو در بورس منجر به تعدیل قیمت ها در بازار آزاد شود اما خودروسازان با عرضه محدود محصولات خود در بورس و ایجاد رقابت میان متقاضیان، قیمت خودرو ها را بالاتر برده اند و در نتیجه قیمت خودروی صفر کیلومتر دز بازار آزاد نیز افزایش محسوسی داشته است.

در این راستا دولت برای تعدیل وضعیت موجود و جلوگیری از افزایش قیمت خودرو ها در بورس اقدام به صدور ابلاغیه ای که کرده که خودروسازان دولتی و خصوصی را مجبور به عرضه پرتعداد محصولاتشان می کند تا افزایش قیمت این خودرو ها از طریق رقابت در بورس به حداقل برسد.

باید منتظر ماند و دید که این ابلاغیه جدید دولت چه تاثیری روی قیمت خودرو ها در بورس خواهد گذاشت.

طبق ابلاغیه وزارت صمت حداقل عرضه هر محصول در بورس کالا در هر دوره به تعداد ۲۰۰۰ دستگاه برای دو خودروساز بزرگ و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه تعیین شد.
به گزارش مهر ،  منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در نامه‌ای به شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین پارس موتور اعلام کرد: نظر به عرضه محصولات آن شرکت در بورس کالا، لازم است در راستای تنظیم بازار، اقدامات ذیل برای برای هر گونه عرضه محصولات در بورس کالا رعایت گردد:

۱. حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد ۲ هزار دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکتهای خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه است.

۲. شرکتهای خودروساز موظقند لیست خریداران محصولات طی ۴۸ ماه گذشته را پیش از هر عرضه به بورس کالا اعلام کنند تا کلیه افراد لیست تجمیع شده مذکور و همچنین خریداران دوره‌های پیش در بورس کالا (که اطلاعات آنها نزد سازمان بورس محفوظ است) از شمول خرید در هر عرضه جدید خارج شوند.

۳. خودروسازان موظفند تعهدات قانونی ابلاغی (نظیز طرح جوانی و …) را متناظر با عرضه‌ها در بورس کالت انجام دهند.

۴. خودروسازان موظفند برنامه ریزی لازم در خصوص عرضه در بورس را مطابق مجوزهای فروش اعطا شده به گونه‌ای انجام دهند که خدشه‌ای در تعهدات پیشین ایشان ایجاد نشود و یا تعهدلا معوق جدید ایجاد نشود.

۵. هر گونه عرضه خودرو فراتر از مجوز اخذ شده و یا مشتقات مالی وابسته به خودرو اعم از گواهی سپرده ، معاملات سلف و سلف موازی استاندارددو یا هر نوع اوراق بهادار و یا پشتوانه دارایی (ABS) مبتنی بر خودرو در بورس کالت با توجه به آنکه بر تعهدات آتی هر خودروساز تأثیر می‌گذارد مستلزم اخذ مجوز از وزارت صمت است.نظرات