1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. پلیس راهور و انتقاد از خودرو های وارداتی جدید

پلیس راهور و انتقاد از خودرو های وارداتی جدید

23 آذر 1401
 • 2

با جدی تر شدن موضوع واردات خودرو و رسیدن خودرو های وارداتی به پشت مرز ها، دولت در اقدامی، قانونی را که به موجب آن خودرو های وارداتی می بایست آخرین استاندارد آلایندگی اروپا را پاس می کردند لغو شد.

اکنون با لغو این قانون، خودرو های دارای استاندارد آلایندگی کمتر از یورو 5 نیز می توانند به ایران وارد شوند.

در واقع دلیل لغو شدن این قانون، وارد شدن خودرو از کشور عمان بود. خودرو های موجود در عمان از استاندارد آلایندگی یورو 4 بهره می برند.

حالا با توجه به شرایط پیش آمده، پلیس راهور انتقاد تندی از واردات خودرو های یورو 4 کرده و دلیل این موضوع را ناتوانی دولت در تولید سوخت یورو 5 و یورو 6 دانسته است.

سردار سید تیمور حسینی با اشاره به موضوع واردات خودرو به کشور گفت: متاسفانه آنطور که شنیده می‌شود بناست تا با یک بهانه واهی از ورود خودروهای دارای استاندارد یورو6 به علت ناتوانی در تولید این نوع سوخت در کشور جلوگیری شود. یورو 6، آخرین نوع تولید سوخت خودرو در دنیاست که آلایندگی بسیار کمی دارد و قرار بود تا در انتخاب خودروهای وارداتی، استفاده از این نوع سوخت مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در اسفندماه 1400 نیز هیئت وزیران در خصوص ماده 4 آیین‌نامه فنی، موضوع دوم قانون هوای پاک اصلاحیه‌ای را به عنوان تبصره این ماده اضافه کردند که در آن به صراحت قید شده بود که خودروهایی وارد شوند که از استاندارد سوخت یورو 6 برخوردار باشند.

حسینی با تأکید بر اینکه با بهانه قادر نبودن به تولید سوخت یورو 6 در داخل، این اصلاحیه را نقض و به غلط تصمیم به حذف این تبصره گرفتند، گفت:ما قرار نیست در مقابل تصمیمات اشتباه عکس‌العمل نشان ندهیم، مگر می‌شود کشوری که یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت در جهان است، نتواند سوخت یورو 6 تولید کند؟

جانشین رییس پلیس راهور فراجا با طرح این پرسش که چه نگاهی است که می‌گویند که قادر به تولید این نوع سوخت در کشور نیستیم؟ توضیح داد: وزارت نفت بر اساس قوانین مندرج در قانون هوای پاک، مکلف به تولید سوخت یورو 6 از سال 1400 بوده ولی به علت کسری بودجه، زمان تولید را به ماه‌های بعد موکول کرده است.

چرا باید خودروهایی وارد کنیم که قرار است نیم قرن آلاینده بالا تولید کنند؟
حسینی با اشاره اینکه وزارت نفت در حال حاضر نیز به دلیل کمبود نقدینگی و بالا بودن هزینه تولید سوخت یورو 6، درخواست به تعویق افتادن تولید این نوع سوخت را به دولت اعلام داشته است، اظهارکرد: البته وزارت نفت گفته است که بعد از برطرف شدن مشکلات موجود، به تولید سوخت یورو 6 خواهد پرداخت و در تولید آن هیچ‌گونه مشکلی ندارد.

وی با بیان اینکه بعد از رفع مشکلات موجود، وزارت نفت به زودی تولید سوخت یورو 6 را شروع خواهد کرد و به همین دلیل، ورود خودروهای فاقد استاندارد روز دنیا با آلاینده بالا به هیچ عنوان به صلاح کشور و مردم نخواهد بود، تصریح کرد: چرا باید مجوز ورود و تردد به خودروهایی را در جاده‌ها و شهرهای کشور بدهیم که قرار است در طول عمر چهل، پنجاه ساله خود، آلایندگی بالایی تولید کنند؟

جانشین رییس پلیس راهور فراجا با بیان اینکه وزارت نفت ظرف ماه‌های آینده، تولید سوخت یورو 6 را آغاز خواهد کرد، گفت: به همین دلیل، مافیای خودرو به دنبال هر بهانه‌ای برای هدایت بازار با سوءاستفاده از رانت‌هایی است که در اختیار دارد. صدالبته که این موضوع از دید ما پنهان نبوده و همه تلاش خود را خواهیم کرد تا با خودکفایی در تولید سوخت یورو 6، خودروهای باکیفیت روز دنیا را وارد کشور کنیم.نظرات

 • milad milad (23 آذر 1401 ساعت 11:04)

  خب راهور هم الان سهمشو میخواد .اگه خیلی ادعاشون میشه اینهمه لگن تولید شده و داره میشه تو سایپا و ایرانخودرو هیچکدومشون استاندارد یورو5ندارن اگه میگن داره اونم دروغ بین خودشونو استاندارد راهوره.بر فرض مثال کیا مدلهای جدیدش که تو بازار سختگیر امریکا و اروپا داره فروش میره یا برندهای ژاپنی ...از نظر راهور استاندارد نیست.بیشتر از یه خورده باید خندید و گریست.ببینید چه رانتی تو واردات هست که خودرو سازها بر اساس منافع خودشون که مغایر تولیداتشون نباشه خودرو قرار واردکنن اونم با قیمتهای وحشتناک.گمرک سهم خودشو میخواد.نماینده مجلس سهم خودشو میخواد .راهور سهم خودشو میخواد.دریغ از یک نهادی که سهم مردم رو فقط بخواد

  منتقد منتقد (23 آذر 1401 ساعت 18:25)

  به نظر من پلیس راهور درست میگه
  چقدر خوبه خودرو یورو 6 وارد بشه ، بعد از چند مدت هم بنزینش تولید میشه و باعث جلوگیری از آلودگی هوا میشه