1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. قرعه کشی محصولات سایپا منتفی است؛ فقط فروش در بورس!

قرعه کشی محصولات سایپا منتفی است؛ فقط فروش در بورس!

16 دی 1401
 • 3

در هفته های اخیر فروش خودرو در بورس کالا شدت بیشتری گرفته و خودروسازان داخلی اقدام به عرضه محصولات محبوب خود در بورس کرده اند. وزارت صمت نیز با پافشاری روی سیاست جدید خود، به خودروسازان دستور داده تا از قرعه کشی محصولات فقط در جهت عرضه محصول به واجدین شرایط طرح خودرو های فرسوده و طرح جوانی جمعیت استفاده کنند. بنابراین متقاضیان عادی تنها از طریق بورس کالا می توانند خودرو بخرند.

اکنون مدیرعامل سایپا نیز در رابطه با عرضه در بورس و قرعه کشی خودرو ها توضیحاتی را ارائه کرده است.

مدیرعامل سایپا در واکنش به فراخوانده شدن مدیران دو خودروساز بزرگ به سازمان بازرسی کل کشور گفت: قرعه‌کشی منتفی است و در بورس کالا می‌مانیم.

معاون نظارت و بازرسی سازمان بازرسی کل کشور سه‌شنبه گذشته در نشست با مدیران دو خودروساز بزرگ و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد باید تا تعیین تکلیف عرضه خودرو در بورس کالا، روند قرعه‌کشی ایران خودرو و سایپا ادامه داشته باشد.

محمدعلی تیموری مدیرعامل سایپا در این خصوص گفت: 4 ماه است که محصولات گروه سایپا از فرایند قرعه‌کشی خارج است، ولی فروش فوق‌العاده و عرضه محصول در بورس کالا براساس شرایط و ضوابط مجلس است تا محصولات را به دست مصرف‌کنندگان برسانیم.

مدیرعامل سایپا با اشاره به افزایش شمارگان تولید خودرو افزود: امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 92 هزار خودرو بیشتر عرضه کرده‌ایم، وقتی افزایش تولید اتفاق افتاده است قسمتی از بازار را مدیریت می‌کنیم و افزایش تولید را ادامه می‌دهیم و تمایلی نداریم به فضای قرعه‌کشی وارد شویم.

تیموری گفت: از دید ما بورس کالا قانونی است و 5 ماه برای خودروسازان بخش خصوصی جاری است و ما تازه یک بار عرضه کرده‌ایم که این جلسه گذاشته شده است و من فکر می‌کنم سازوکاری که در بورس کالا وجود دارد کاملاً قانونی است. ما به تصمیمات سازمان بازرسی تمکین می‌کنیم، اگر خارج از قانون بود بررسی می‌کنند و اعلام می‌کنند روال عادی ادامه پیدا می‌کند و اگر خلافش باشد اعلام می‌کنند.

وی در خصوص برنامه این خودروسازی برای عرضه خودرو در بورس کالا گفت: یکشنبه هفته آینده 4 هزار شاهین در بورس عرضه می‌شود و برای خودرو‌های کوئیک اتوماتیک و کوئیکR، ساینا CNG و اتوماتیک و آپشنال در حال پذیرش هستیم.

تیموری اضافه کرد: به‌خاطر اینکه بیش از 90 درصد فروش‌های دو خودروساز به‌صورت پیش‌فروش 6ماهه، 9ماهه و یک‌ساله است و در بورس کالا فقط فروش 90روزه است، تعداد آن کمتر از 10 درصد است.نظرات

 • محسن محسن (18 دی 1401 ساعت 23:07)

  خدا لعنتتون کنه ک فرغون ها رو ب قیمت موشک اس ۳۰۰ میفروشید و تاقچه بالا هم میذارید!بورس یعنی گران‌فروشی قانونی ک به دهن شما فرغون سازها مزه کرده

 • علی علی (16 دی 1401 ساعت 14:44)

  تنها راه رهایی از این وضعیت وحشتناک انحصار گاریسازان و مقابله با این درجه از پر‌رویی مدیران گاریساز فقط و فقط تحریم خرید خودروست.
  لااقل الان که دیگه پول خیلیا به خرید این گاری‌ها نمیرسه تحریم رو شروع کنید و نخرید.
  به خدا از وقتی ۴۰۵ حدود ۶۰ تومن بود نخریدم در حالیکه ۲۰۰ تومن هم پول تو بانک داشتم.
  پولم ۲۰۰ میلیارد هم بشه بازم از این مافیا گاری نمیخرم.
  مردم به خودتون بیایید و با عمل مطالبه‌گری کنید.
  جان و مال خودتون و خانواده‌هاتون رو دست این مافیای صنعت خودرو ندین.
  تا زمانیکه شما به بهانه استفاده از رانت یا اقساطی یا هر چیز دیگه‌ای بخرید نه مجلس و نه ق.ق و نه هیچ نهاد و ارگان دیگری برای ما مردم کاری نمیکنه.
  الان شروع کنید...

  ایران بهشت مافیای خودرو
  جهنم مصرف کننده خودرو

  سلام سلام (18 دی 1401 ساعت 12:57)

  سلام ،شما نخر و با اتوبوس و مترو برو این ور اونور.
  یا اینکه برو ۱۳ میلیارد بده و بی ام و سوار شو.
  راهش این نیست