1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. اعلام جزییات عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا

اعلام جزییات عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا

21 دی 1401
  • 1

واردات خودرو بالاخره پس از 5 سال ممنوعیت دوباره با تصمیم هیئت دولت در اردیبهشت 1401 و با قید شروطی جدید آغاز شده، یکی از این شروط جدید، عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا بود و در گام نخست، هفته گذشته بورس کالای ایران خبر از پذیرش 21 هزار و 140 دستگاه خودروی وارداتی داد! هرچند تا این لحظه حتی 1 درصد این تعداد هم خودرو وارد کشور نشده، اما وزات صمت مدام از انجام نخستین سری فروش خودروهای وارداتی در بورس طی ماهی جاری خبر می دهد!
در همین زمینه، علیرضا صادقی رییس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس در گفت و گویی رادیویی، به تشریح جدیدترین جزئیات و شروط عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا پرداخت، وی در باره قیمت پایه خودروها در بورس گفت: قیمت پایه زمانی که عرضه خودروها توسط عرضه‌کننده اعلام شود، مشخص و منتشر خواهد شد و هر کد ملی قادر به درخواست سفارش یک خودرو است.

صادقی در ادامه با اشاره به پذیرش‌های صورت گرفته در ارتباط با خودروهای وارداتی در بورس کالا، اظهار کرد: در جلسه اخیر هیات پذیرش بورس کالا، پذیرش ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودروی وارداتی از دو شرکت چانگان چین و کیای کره در دستور کار قرار گرفت و تایید شد.

وی ادامه داد: ۱۹ هزار دستگاه از مجموع خودروهای یادشده به شرکت چانگان چین تعلق دارد که توسط شرکت سایپا عرضه خواهد شد و مابقی به ۹ مدل خودرو از شرکت کیای کره جنوبی اختصاص دارد.

صادقی افزود: تمامی این خودروها توسط هیات پذیرش شرکت بورس کالای ایران پذیرش شده و بورس کالا آمادگی عرضه آنها را دارد که لازم است نخست اقدامات لازم در ارتباط با ترخیص کالا و موضوعات گمرکی انجام پذیرد.

رییس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه همه ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو به صورت یکجا و در یک زمان در بورس کالا عرضه خواهند شد، تصریح کرد: در ارتباط با این خودروها، همان محدودیت‌های پیشین خرید خودرو از بورس کالا پابرجاست؛ به بیان دیگر، همچنان هر کد ملی قادر به درخواست سفارش یک خودرو است و محدودیت سابقه خرید از سال ۱۳۹۸ که توسط وزارت صمت اعلام شد نیز به قوت خود باقی است.

وی با اشاره به اینکه کشف قیمت بر اساس مدل حراج خواهد بود، عنوان کرد: قیمت، بر اساس قیمت پایه‌ای که عرضه‌کننده اعلام می‌کند در مکانیزم حراج تعیین می‌شود و خودروها در قالب رقابت به فروش می‌روند. به بیانی دیگر، خریداران قیمت‌های خود را از طریق کارگزار در سامانه معاملات وارد می‌کنند و از طریق مکانیزم حراج، قیمت کشف می‌شود.

صادقی با بیان اینکه هنوز قیمت پایه‌ای برای این خودروها اعلام نشده است، اذعان کرد: قیمت پایه در زمانی که عرضه خودروها توسط عرضه‌کننده اعلام شود، مشخص و منتشر خواهد شد.

رییس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس با تاکید بر اینکه هیچ مانعی از سمت بورس کالا یا سازمان بورس برای عرضه خودروهای یادشده در بورس کالا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: پذیرش خودروها در بورس کالا انجام شده و با اعلام عرضه‌کننده‌ها، خودروها در بورس کالا عرضه خواهند شد.نظرات

  • س.ت س.ت (21 دی 1401 ساعت 11:57)

    سلام . سازمان بورس اصرار بر فروش خودرو بر بالاترین قیمت را دارد ؟چرا خود مردم حق وارد کردن خودرو طبق شرایط گمرک را ندارند و شرایط بورس فساد و گرانی و رانت بوجود می آورد و تخلف محرز انجام خواهد شد.