1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. خداحافظی ایران خودرو و سایپا با بورس کالا!

خداحافظی ایران خودرو و سایپا با بورس کالا!

3 بهمن 1401
  • 2

شورای رقابت که به تازگی به فرایند قیمت گذاری خودرو ها بازگشته، در اقدامی عجیب و خودخواهانه نامه ای به رئیس سازمان بورس ارسال کرده که براساس آن عرضه تمام خودرو های ایران خودرو و سایپا به جز هایما و تارا در بورس ممنوع اعلام شده اند و در انحصار شورای رقابت هستند.

در واقع با توجه به این نامه، خودرو های دنا، پژو 207 و شاهین که تاکنون در بورس عرضه می شدند در لیست ممنوعه قرار گرفته اند.

 در این نامه آمده است:
پیرو عرضه برخی خودروها در بورس کالا به اطلاع میرساند مدت مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ 28 / 7 / 1400 در خصوص تنظیم بازار خودرو یکسال بوده است.

بدیهی است با انقضاء این مدت، مصوبات قبلی شورای رقابت در این زمینه به خودی خود مبنای عمل بوده و باید اجرایی می شده است. بر این اساس مطابق مصوبات ،420 442، 462 و 468 بازار خودروهای انحصاری شامل کلیه خودروهای سواری دو شرکت ایران خودرو و سایپا به جز دو خودروی هایما و تارا میباشد و عرضه آنها باید طبق روال پیشین و مطابق با مصوبات 414 و 420 صورت گیرد قیمت این خودروها نیز باید براساس مصوبات 148 و 442 طبق فرمول Price Cap محاسبه گردد. فلذا عرضه خودروهای خانواده دنا پژو 207 و شاهین در بورس کالا مجاز نمی باشد.

شایان ذکر است شورای رقابت با تشکیل کارگروه تخصصی خودرو موضوع بازبینی دستورالعمل‌های بازار خودرو را در دستور کار قرار داده است و در صورت تصویب مصوبه جدید در این ،زمینه جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

hsqnk8sryn0sghahm7v.jpgنظرات

  • ستاره ستاره (7 بهمن 1401 ساعت 11:30)

    بنطرم هر کس یه جو عقل داشته باشه باید شورای رقابت رو کلا کنار بزاره چون خود شورای رقابت باعث ایجاد فساد و رانت میشه

  • کاربر سایت کاربر سایت (5 بهمن 1401 ساعت 19:55)

    سلام خدا دست و پای بورس جمع کند