1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. قیمت پایه وارداتی ها در بورس سرابی بیش نیست!

قیمت پایه وارداتی ها در بورس سرابی بیش نیست!

7 بهمن 1401
  • 0

اعلام شدن لیست تعرفه واردات خودرو و همچنین قیمت پایه چانگان CS35 پلاس در بورس کالا (583 میلیون تومان) در روز های گذشته باعث شده تا برخی از متقاضیان این بازار تصور کنند که قرار است این خودرو ها با قیمتی پایین و رقابتی به بازار عرضه شوند. اما صد افسوس که این به علت ماهیت بورس و همچنین عرضه قطره چکانی، این تصور خیال خامی بیش نیست!

نکته اولی که همه خودروهایی که روی تابلوی بورس کالا می روند را شامل می شوند بحث رقابتی است که میان متقاضیان برای خرید خودرو در بورس کالا در می گیرد. این رقابت است که قیمت خودورهای فروخته شده بورسی را چند برابر قیمت پایه آن می کند.

البته قیمت پایه نهایی تنها از این مسیر تعیین نمی شود و آیتم های دیگری نیز برای تعیین قیمت پایه نهایی آن باید در نظر گرفته شود.

هزینه مالیات نقل و انتقال، مالیات ارزش افزوده، عوارض شماره گذاری و بیمه شخص ثالث به قیمت نهایی اضافه خواهد شد و مشتریان نهایی باید علاوه بر قیمت پایه نهایی، هزینه های یاد شده را باید پرداخت کنند. البته این هزینه ها در عرضه محصولات خودروسازان داخلی نیز اعمال می شود.   اما در میان هزینه هایی که مربوط به خودروهای وارداتی است و به متقاضیان نهایی خودروهای ورودی تعلق می گیرد شاهد دو آیتم هستیم که روی قیمت نهایی خودروهای وارداتی بورسی بسیار اثرگذار است. هزینه اسقاط و هزینه 15 درصدی سود شرکت وارد کننده را نیز باید به قیمت نهایی این خودرو اضافه کرد. هنوز دستور العمل اسقاط خودروهای وارداتی رونمایی نشده اما اگر دولت سیزدهم بخواهد در جاده پیشین اسقاط خودروهای وارداتی حرکت کند باید متقاضی بر اساس حجم موتور خودروی وارداتی تعدادی خودروی فرسوده را از رده خارج کند یا معادل ریالی آن را به حساب مربوطه واریز کند. هزینه 15 درصدی نیز که به عنوان سود وارد کننده برای خودرویی مانند چانگان CS35 پلاس حول و حوش 87 میلیون و 500 هزار تومان می شود.

بنابراین با توجه به هزینه های جانبی بعید از به رغم قیمت پایه تعیین شده این خودروها با قیمت نهایی کم در اختیار متقاضیان قرار گیرد.نظرات