1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. مجلس به شورای رقابت: دستورالعمل فروش خودرو را اصلاح کنید!

مجلس به شورای رقابت: دستورالعمل فروش خودرو را اصلاح کنید!

23 بهمن 1401
 • 1

یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در رابطه با وضعیت بازار خودروی کشور گفت فروش خودرو از طریق قرعه کشی به صلاح کشور نیست و به همین علت دستورالعمل شورای رقابت باید اصلاح شود. در این راستا، منطقی ترین روش عرضه خودرو ها در بورس کالا است.

«جعفر قادری» در گفت‌وگویی در مورد دستورالعمل خودرویی شورای رقابت اعلام کرد: شورای رقابت در این زمینه اشتباه فاحشی را مرتکب شد، زیرا عرضه خودرو نسبت به تقاضا کمتر است و امروز خودرو یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود.

وی معتقد است که ادامه قرعه‌کشی به هر نحوی حاصلی جز صف‌های خرید طولانی و ادامه شرایط ملتهب بازار ندارد.

قادری با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد، راهی جز عرضه خودرو از طریق بورس برای برقراری عدالت وجود ندارد، بیان داشت: نکته‌ای که در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا وجود دارد، نخست واقعی شدن قیمت‌ها است تا تولیدکننده نیز بتواند بر توسعه و رشد تولید تمرکز کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: موضوع بعدی، مابه‌التفاوت قیمت در رقابت است که باید جهت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان که در بخش خودرو فعالیت می‌کنند، هزینه شده یا به نوعی به اقشار محروم جامعه برگردد.

وی تاکید کرد: برای اینکه خودروساز ضرر نکند، باید قیمت‌ها واقعی شوند و در ادامه مابه‌التفاوت قیمت در بخش سود حاصله در اختیار دولت قرار گیرد و برای مصارف عمومی کشور هزینه شود.

قادری در پایان گفت: شورای رقابت باید مصوبه اخیر خود را اصلاح کند؛ زیرا منطقی‌ترین شکل این است که خودرو از طریق بورس عرضه شود و قرعه‌کشی هیچ یک از شرایط رقابتی و مطلوب را برای بازیگران بازار خودرو از جمله خودروساز و مصرف‌کننده ندارد.

«مجید عشقی»، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار پس از جلسه اخیر شورای عالی بورس که روز سه‌شنبه (۱۸ بهمن ماه) برگزار شد، اعلام کرد: در شورای عالی بورس با اجماع آرا، بحث عرضه خودرو در بورس کالا مصوب و این امر از سر گرفته خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دستورالعمل‌ شورای رقابت مورد بررسی قرار گرفت و از مراجع ذی‌صلاح برای حل این موضوع پیگیری خواهیم کرد.

عشقی افزود: همچنین فرآیند عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا ادامه پیدا می‌کند.

منبع ایرنا


نظرات

 • مهرداد کشکولی ایلات مهرداد کشکولی ایلات (23 بهمن 1401 ساعت 12:50)

  با سلام و احترام؛
  فقط دستورالعمل نیست !!!
  یک فکری هم برای قراردادهای فروش و حفره‌های آن بکنید!!!
  چرا باید جریمه تأخیر فقط تا زمان صدور فاکتور به خریدار پرداخت شود؟؟؟!!!
  الان خودروسازها از این حفره سوء استفاده می‌کنند و به بهانه‌ها و دلایلی که فقط برای خودشان موجه است و با استناد به این بند از قرارداد فقط جریمه تأخیر را تا زمان صدور فاکتور محاسبه می‌کنند!!!!
  بعد از صدور فاکتور حتی اگر 4 ماه هم خودرو تحویل خریدار نشد هیچ وجهی به خریدار بابت این 4 ماه داده نمی‌شود!!!!
  از این 4 ماه باید یک ماه برای پلاک و بیمه و آماده سازی مدارک تأخیر موجه باشد و برای بقیه یعنی 3 ماه دیگر خودروساز باید جریمه تأخیر بدهد.
  البته تأخیر بابت صدور پلاک به دلیل مشکلات مدارک و احراز محل سکونت هم موجه است ولی وقتی پلاک صادر شده چرا باید چندماه دیگر هم خودرو تحویل خریدار نشود؟؟؟
  کجایید ای مسئولین سازمان حمایت از مصرف کننده؟؟؟
  کجایید ای مسئولین وزارت صمت؟؟؟
  کجایید ای نمایندگان مردم در مجلس؟؟؟
  فقط روی موضوع نحوی عرضه خودرو در بورس یا قرعه کشی باید وارد عمل شوید؟؟؟