1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. تصادفات و حوادث
  4. راه اندازی سامانه آنلاین کروکی تصادف

راه اندازی سامانه آنلاین کروکی تصادف

4 اسفند 1401
  • 0

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، این سازمان قصد دارد سامانه ای برای ثبت آنلاین کروکی تصادفات خودرو ها را از نیمه شعبان افتتاح کند.

مجید بهزادپور در آیین رونمایی از طرح‌ها و محصولات جدید بیمه‌ای و مرکز نوآوری صنعت بیمه که با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای صنعت بیمه در سال جاری اظهار کرد: اجرای محصول تکافل، مجوز انتشار اوراق بیمه‌ای و صدور مجوز برای شرکت‌های جدیدالتاسیس از جمله این دستاوردها است. در ۱۰ سال گذشته حدود چهار شرکت در صنعت بیمه تاسیس شدند اما در سال جاری شش شرکت جدید فعال شدند و با توجه به سیاست‌هایی که توسط وزیر ابلاغ شد این مجوزها در حوزه‌های تخصصی صنعت بیمه صادر شد.

وی با اشاره به بیمه تکافل گفت: پیاده‌سازی نظام تکافل به مصوبات قانونی نیاز داشت و ممکن بود به سرنوشت عدم تحقق دچار شود. به همین دلیل تکافل  در ابتدا به عنوان محصول معرفی و به شرکت‌ها برای فعالیت مجوز داده شد. بعد از آن می‌توان به مرحله صدور مجوز برای یک شرکت بیمه تکافل برسیم.

رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اهمیت موازین فقهی برای نظام تکافل عنوان کرد: حدود ۲۷ کشور درگیر نظام تکافل هستند و  نرخ رشد شرکت‌های تکافل در دنیا حدود ۱۰ درصد است؛ حتی کشورهای غیراسلامی از این الگو استفاده می‌کنند.

بهزادپور در ادامه با اشاره به انتشار اوراق بیمه، گفت: با توجه به تحریم‌ها این سوال مطرح بود که ظرفیت اتکایی در کشور که قبلا توسط انتقال ریسک به خارج از کشور منتقل میشد، چه خواهد شد؟ بر این اساس یک راه انتشار اوراق بیمه‌ای بود که ریسک به افرادی که تمایل دارند اوراق  بیمه‌ اتکایی را در بورس خریداری کنند، منتقل شود. بر این اساس دو مصوبه از شورای فقهی بورس دریافت کردیم که دومین مصوبه در ابان ماه صادر شد و به شرکت‌های علاقه‌مند مجوز انتشار اوراق داده شد.

وی در ادامه درمورد برنامه‌های پیش روی صنعت بیمه نیز توضیح داد: در حیطه سلامت و نظام بهداشتی کشور با همکاری صندوق توسعه ملی برنامه‌ای در دست اجرا داریم. همچنین طرحی با قوه قضاییه برای کاهش تلفات تصادفات رانندگی در دست اجرا قرار داد.

رییس کل بیمه مرکزی ادامه داد: پروژه کروکی آنلاین با پلیس راهور در دست اجرا است که نیمه شعبان افتتاح می‌شود و در ایام نوروز امکان استفاده از سیستم وجود دارد. همچنین تاسیس موسسه کارت سبز در پوشش بیمه شخص ثالث است.

بهزادپور در ادامه از بیمه بیمه شخص ثالث وسایل ریلی خبر داد وافزود: این طرح که معطل مانده بود توسط هیات دولت و شورای عالی بیمه نهایی شد واز این به بعد کلیه مردم در سراسر کشور تحت پوشش بیمه شخص ثالث وسایل حمل‌ونقل ریلی قرار میگیرند.

منبع ایسنا


نظرات