1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. سود باور نکردنی دولت از هیچ!

سود باور نکردنی دولت از هیچ!

11 اسفند 1401
 • 3

طرح پیش ثبت نام خودرو های وارداتی از 4 اسفند ماه آغاز شد و طبق آمار های رسمی منتشر شده، حدودا 51 هزار نفر در این طرح عجیب شرکت کردند. یا به عبارتی، 25 هزار میلیارد و 500 میلیون تومان در جریان این پیش ثبت نام در حساب های دولت بلوکه شد.

ثبت‌نام در طرح پیش‌فروش خودروهای وارداتی از ششم اسفند ماه آغاز شد. گرچه سایت سامانه یکپارچه در ساعات اولیه با مشکلاتی همراه شد، اما در نهایت متقاضیان خرید خودروهای وارداتی توانستند در سامانه ثبت‌نام کنند.

طرح پیش‌فروش خودروهای وارداتی با سایر طرح‌های فروشی که خودروسازان داخلی برگزار می‌کنند متفاوت بود. در این طرح فروش، علاوه بر شروط عادی که مطرح می‌شود، وزارت  صمت اعلام کرد که هر فرد باید 500 میلیون تومان در حساب وکالتی خود موجود داشته باشد تا بلوکه شود.

سود 25 هزار میلیاد تومانی وزارت صمت 

طبق آمار منتشرشده، حال که حدود چهار روز از آغاز پیش‌فروش این خودروها گذشته است، حدود 51 هزار نفر در این طرح فروش خودرو شرکت کرده‌اند. به عبارتی دیگر، حدود 25 هزار و 500 میلیارد تومان تاکنون در حساب مردم بلوکه شده است.

در این میان باید به دو نکته توجه کرد. نکته اول این است که زمان ثبت‌نام پیش‌فروش خودروهای وارداتی تمام نشده و با گذر زمان تعداد ثبت‌نامی‌ها و در نتیجه پول‌های بلوکه‌شده بیشتر می‌شود.

نکته مهمی که در طرح پیش‌فروش خودروهای وارداتی وجود دارد ابهامات فراوان آن است. این طرح پیش‌فروش درحالی برگزار شده است که وزارت صمت بجز اعلام دو مدل از خودروهای پیش‌فروش‌شده، هیچ‌گونه اطلاعاتی را منتشر نکرده است.

به عبارت دیگر، اکنون 51 هزار نفر برای طرحی ثبت‌نام کرده‌اند که مدل، قیمت، زمان تحویل خودرو مشخص نیست و حتی این خودروها هنوز به کشور وارد نشده است و تضمینی در رابطه با ورود آن‌ها نیز وجود ندارد. چراکه شرکت‌های واردکننده به دلیل تحریم‌ها با خودروسازان خارجی به صورت مستقیم در ارتباط نیستند و خودروهای مورد نظر خود را از بازار کشورهای همسایه گردآوری و به کشور وارد می‌کنند.

یعنی می‌توان گفت که وزارت صمت حدود 25 هزار و 500 میلیارد تومان از جریان پول‌های بلوکه‌شده در حساب مردم استفاده می‌کند. این درحالی است که نه تنها هیچ قطعیتی در رابطه با واردات خودرو به صورت کامل وجود ندارد، بلکه مسئولان این وزارتخانه حاضر به رفع ابهامات موجود نمی‌شوند.

سودی نصیب مردم می‌شود؟

وزارت صمت در مقابل انتقادات فراوان رسانه‌ها و کارشناسان در رابطه با شیوه فروش خودروهای وارداتی مطرح شد، ایده جدیدی را مطرح کرد که این شرایط جدید نیز همچنان با ابهامات فراوانی همراه است.

امید قالیباف، سخنگوی این وزارتخانه در روزهای گذشته اعلام کرد که به حساب بلوکه‌شده 500 میلیون تومانی متقاضیان سود کوتاه‌مدت تعلق می‌گیرد.

حال این سوال به وجود می‌آید که متقاضیان خرید خودروهای وارداتی از این بلوکه شدن سودی می‌برند؟

در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که وزارت صمت هنوز اعلام نکرده است که سود عایدی متقاضیان طرح پیش فروش خودروهای وارداتی چند درصد است. اما با توجه به شرایط بانک‌ها در سپرده‌گذاری‌های کوتاه‌مدت، افرادی که 500 میلیون تومان در حساب خود بلوکه کرده‌اند، بین 25 میلیون تا 85 میلیون تومان سود می‌کنند.

البته باید در نظر داشت که احتمالاً در این میان سود بانک‌ها و وزارت صمت از این جریان بلوکه‌سازی پول‌های مردم بیشتر خواهد بود.نظرات

 • محسن محسن (11 اسفند 1401 ساعت 23:14)

  ملت ساده شما فکر میکنید این قیمت خودروها و این اوضاع صنعت خودرو کار دلال جماعته؟؟!!دلال اصلی دولته!چرا,چون با عرضه های قطره چکانی,با عرضه های خارج از قرعه کشی و بورس و و و باعث این مسائل شده!هر هفته ک میگن رکورد تولید فلان خودروسازی شکست پس کو خودروی تولید شده؟چرا دست ملت نمیرسه؟!فاطمی امین و دوستان سیری ناپذیرش کاملا این اوضاع رو در کنترل دارن

 • بهت زده بهت زده (11 اسفند 1401 ساعت 19:57)

  بعد از اعلام طرح ابلهانه و رندانه عرضه خودروی وارداتی، بانک ها هر کدام دارند برای خودشان سر این سفره رنگین به زور جائی باز می کنند و هر روز به مردم بیچاره و به فغان آمده از این بیداد پیامک های اعطای انواع تسهیلات ارسال می کنند. بانک ها در این پیامک ها وعده اعطالی تسهیلات و وام به قربانیان خود می دهند. در این مسیر نه رحم و نه مروتی وجود ندارد. کسی که در بستر نرخ تورم حداقل 50 درصدی پول خود را در حساب وکالتی بلوکه کند ماهانه ملیونها تومان از سپرده بلوکه شده خود را از دست می دهد. طراحان این طرح برای این که خون قربانی خود را کامل به مکند به صاحب سپرده بلوکه شده پیشنهاد اعطای وام می دهند با نرخ بهره بالای 20 درصد. یعنی بخشی از پول بلوکه شده قربانی را به خود او بعنوان تسهیلات می دهند و با بهره بالا به تعبیری دولا پهنا متقاضی خرید خورد را تیغ می زنند و در این مسیر شیره متقاضی خودرو را بطور کامل می کشند.
  با این طراحی ها باید از آقایون بپرسیم که مرز بی رحمی را تا چه حد و تا کجاست می دانند؟!

 • noog noog (11 اسفند 1401 ساعت 11:45)

  به قول دوستی که میگفت آب تو ایران کمه اما توهمون آب چیزی هست که هممون رو خل وچل کرده.پول زیادی دارین میخواین بدین دولت که خدا داند که براتون ماشین بشه یا نه بدین به من یه دردی از زندگیمو دوا کنم