1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. توضیحات وزیر صمت در مورد بازار خودرو

توضیحات وزیر صمت در مورد بازار خودرو

14 فروردین 1402
  • 0

وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی درباره وضعیت بازار خودرو و تولید خودرو در سال جدید داد و تاکید کرد با توجه به حجم تولید بالا در سال 1402، احتمالا تمام خودرو های ثبت نامی تا انتهای سال به مشتریان تحویل داده خواهند شد.

فاطمی امین درباره اجرای فرمان تحول رئیس‌جمهور در زمینه صنعت خودرو گفت: عمده 8 دستور رئیس‌جمهور اجرایی شده است مثل افزایش دوره گارانتی و رشد تولید.

مثلاً در سال ۱۴۰۱ تولید خودروی کامل ۴۵ درصد رشد کرده که شامل همه انواع خودرو است. همچنین رتبه ایران در تولید خودرو در جهان از ۱۹ به ۱۶ کاهش پیدا کرد و ایران رتبه بالایی در رشد تولید خودرو دارد.

وزیر صمت درباره حذف قرعه‌کشی خودرو هم بیان کرد: متأسفانه به علت عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار خودرو در سال‌های قبل، مردم برای خرید خودرو دچار مشکل شده‌اند. در بازار ایران به طور متوسط باید ۱.۵ میلیون خودرو عرضه می‌شد که در چند سال گذشته کمتر از یک میلیون دستگاه عرضه شده بود و این کسری تولید در ۴ سال قبل از ۱۴۰۱، فشار زیادی ایجاد کرده است. ضمن این که سوداگری در بازار خودرو همچنان حاکم است و حذف آن نیازمند تصویب فوری قانون مالیات بر عایدی سرمایه توسط مجلس است.

فاطمی امین درباره برنامه تولید خودرو در سال جدید هم گفت: در سال ۱۴۰۲ هدف تولید خودرو حداقل یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه است. بنابراین تقریباً برای تمام کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند خودرو تحویل داده خواهد شد.نظرات