1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. اعلام تغییرات جدید گواهینامه های رانندگی

اعلام تغییرات جدید گواهینامه های رانندگی

15 فروردین 1402
 • 2

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا در تغییراتی جدید در گواهینامه های رانندگی خبر داد.

سردار سید کمال هادیانفر در این‌باره گفت:‌ از مدتی قبل تمامی گواهینامه‌های رانندگی در یک کارت تجمیع شده است. بر این اساس دیگر اینطور نیست که یک گواهینامه برای موتور، یک گواهینامه برای خودرو و … صادر شود و اطلاعات تمام گواهینامه‌های رانندگی پشت همان یک کارت گواهینامه درج خواهد شد.

وی با بیان اینکه اطلاعات مربوط به تمام گواهینامه‌های افراد در بانک اطلاعاتی پلیس موجود است، گفت:‌ بر این اساس مثلا اگر فردی گواهینامه پایه دو و سه و گواهینامه موتور داشته باشد، اطلاعات مربوط به آن و تاریخ اولین صدور گواهینامه در جدول پشت کارت درج خواهد شد.

هادیانفر درباره افرادی که ممکن است یک گواهینامه را دریافت کرده و مدتی بعد مثلا گواهینامه موتورسیکلت نیز دریافت کنند، گفت: ما اطلاعات این افراد را در اختیار داریم و زمانی که گواهینامه موتورسیکلت فرد صادر شود، ما این اطلاعات را روی همان گواهینامه فرد وارد می‌کنیم.

به گفته رئیس پلیس راهور فراجا علاوه بر این موارد از طریق کدتصویری (QR) که روی گواهینامه‌ها نصب شده، امکان دسترسی به تمام سوابق رانندگی صاحب گواهینامه و … وجود دارد. البته این اطلاعات فقط از طریق دست‌افزارهای پلیس قابل مشاهده شد و دسترسی به آن برای دیگران ممکن نخواهد بود.نظرات

 • سید علی هادیان زواره سید علی هادیان زواره (17 فروردین 1402 ساعت 12:46)

  با سلام این طرح گواهینامه اسان موتور یک روزه چه زمانی اجرا میشه در استان‌ها؟؟؟

 • علیرضا علیرضا (16 فروردین 1402 ساعت 12:22)

  من نمیدونم این کسانی که میان در مورد IT تز میدن رو از کجا پیدا میکنید! اگر تکنولوژیتون انقدر پیشرفت کرده که دستگاه دارید خوب همون کارت ملی که بود دیگه چرا کارت گواهینامه صادر میکنید. همون کارت ملی همه اطلاعات میتونست توش باشه، وقتی کارت میدین برای وقتیه که دسترسی به اطلاعات نیست یا پلیس دستگاه نداره یا سیستم طبق معمول قطع هستش و آدم میخواد یه چیزی نشون بده که گواهینامه مثلا پایه دو داره. پس برای هر گواهینامه همون یه کارت بدین یا همون کارت ملی رو به روز کنید اطلاعاتشو.
  الان هر چا میخوایم هر کاری کنیم هم شناسنامه میخوان هم کارت ملی! اوج حماقت در زمان اوج تکنولوژی