1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. شکایت خودروسازان از کاهش قیمت ها

شکایت خودروسازان از کاهش قیمت ها

18 اردیبهشت 1402
  • 1

سخنگوی شورای رقابت درباره تغییر قیمت خودروهای مونتاژی اظهار می‌کند: "ما هیچگونه افزایش قیمتی نداشتیم و خودروسازان از ما شاکی هستند که چرا قیمت‌ها را کاهش داده‌اید."

قیمت 17 خودروی مونتاژی اعلام شده است. بر اساس گفته سخنگوی شورای رقابت، بیشتر قیمت‌ها کاهش یافته‌اند و این موضوع باعث شکایت خودروسازان شده است. قیمت نهایی این خودرو ها با احتساب سود 17 درصد اعلام شده است.

در این زمینه، سخنگوی شورای رقابت، اسماعیل شجاعی، درباره تغییر قیمت خودروهای مونتاژی اظهار می‌کند: "ما هیچگونه افزایش قیمتی نداشتیم و خودروسازان از ما شاکی هستند که چرا قیمت‌ها را کاهش داده‌اید."

در پاسخ به پرسش درباره فرمول تغییر قیمت خودروهای مونتاژی، وی اظهار می‌کند: "براساس دستورالعملی که در جلسه 543 شورای رقابت در تاریخ 11 بهمن‌ماه مصوب شده بود، شورا قیمت‌های محاسباتی محصولات خودروهای مونتاژی را که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به کارگروه خودرو ارائه داده بودند، بررسی کرد. پس از ارزیابی و جمع‌بندی، نتایج در کارگروه تعیین شده بود و در صحن شورا مطرح شد."

سخنگوی شورای رقابت توضیح می‌دهد: در واقع شرکت‌های خودروسازی صورت‌های مالی‌شان به سازمان حمایت دادند و سازمان حمایت این صورت‌های مالی را بررسی کرده است.

شجاعی ادامه می‌دهد: همچنین براساس یک شاخص رقابت‌پذیری که مقایسه با قیمت 3 خودرو مشابه در جهان بوده است، محاسبه شده که فاصله قیمتی که خودروساز در ایران دارد با خودروهای مشابه خارجی همراه با هزینه‌های حمل‌ونقل، گمرک، مالیات و... چقدر است و در نهایت خودرو با چه قیمتی به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی متذکر می‌شود: در نهایت قیمت برخی از خودروها مشخص و اعلام شد و قیمت بقیه خودروها نیز در حال محاسبه است.

فرمول تعیین قیمت خودروهای مونتاژی اعلام شد/ شجاعی: خودروسازان شاکی هستند که چرا قیمت‌ها را کاهش دادید

تا وقتی واردات حل‌وفصل نشود، بازار خودرو رقابتی نمی‌شود

سخنگوی شورای رقابت در ادامه تاکید می‌کند: وظیفه شورای رقابت، قیمت‌گذاری نیست. ما دستورالعمل قیمت را به تنظیم‌گر بخشی که در این‌جا تنظیم‌گر فنی وزارت صمت و سازمان حمایت است، اعلام کردیم. این‌ها محاسبات را انجام دادند و در کارگروه تخصصی خودرو بررسی‌های لازم صورت گرفته است. در نهایت خروجی کار، قیمت‌هایی بوده که اعلام شده است.

شجاعی می‌گوید: هدف این بوده که ضمن حمایت از تولیدکننده و حتی شرکت‌های مونتاژکار، اما خودروها قیمت‌های مناسبی داشته باشد که مصرف‌کننده دچار زیان نشود.

وی در عین حال یادآور می‌شود: راهکار نهایی این است که تا در این بازار مساله واردات حل و فصل نشود و سیاست‌گذاری در رابطه با واردات اتفاق نیفتد، بازار خودرو رقابتی نخواهد شد.

سخنگوی شورای رقابت متذکر می‌شود: اگر ما بتوانیم بازار خودرو را براساس واردات رقابتی کنیم، قیمت‌ها قطعا کاهشی خواهد بود و رفاه مصرف‌کننده نیز تامین می‌شود و خودروسازان مجبور هستند با خودروهای مشابه خارجی رقابت کنند و ارتقای کیفیت داشته باشند. این‌گونه در نهایت رضایت مصرف‌کنندگان حاصل می‌شود.

خودروهای مونتاژی گران فروخته می‌شده است؟

شجاعی با اشاره به کاهش قیمت خودروهای مونتاژی، تصریح می‌کند: قیمت برخی خودروها کاهشی بوده و قیمت برخی خودروها نیز یک مقداری افزایش پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که با این حساب می‌توان گفت تا الان برخی خودروهای مونتاژی که فروخته می‌شود، به مردم گران فروخته می‌شده است؟ می‌گوید: در این رابطه شورای رقابت نامه زده است که مبنای محاسبه قیمت، دستورالعمل 11 بهمن 1402 شورا است. شورای رقابت یکی، دو هفته نامه به سازمان حمایت زده است که اتفاقاتی که رقم خورده و خودروسازان بدون اجازه تغییر قیمت داشتند، با آنها به طور قانونی برخورد کند.

سخنگوی شورای رقابت در پاسخ به این پرسش که قیمت بقیه خودروهای مونتاژی چه زمانی اعلام می‌شود؟ خاطرنشان می‌کند: ممکن است سه‌شنبه هفته جاری قیمت بقیه خودروها اعلام شود. البته قطعی نیست، ولی احتمالا سه‌شنبه اعلام خواهد شد.

بنا به این گزارش، روز گذشته شورای رقابت اعلام کرد قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت برای خودروهای مونتاژی که طبق دستورالعمل شورای رقابت تعیین شده است در جلسه این شورا تصویب شد.

بر این اساس، قیمت 17 خودروی مونتاژی با سود 17 درصد مشخص شده که بدین شرح است:

1402021710384482930907110.jpgنظرات

  • وحید وحید (18 اردیبهشت 1402 ساعت 11:29)

    تکلیف ما چی میشه الان 300 میلیون اضافه گرفتن از ما ، خدا ازشون نگذره