1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. ضوابط جدید فروش خودرو های مونتاژی اعلام شد

ضوابط جدید فروش خودرو های مونتاژی اعلام شد

1 خرداد 1402
 • 11

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در اطلاعیه ای ضوابط قیمت گذاری و فروش خودرو های مونتاژی را به خودروسازان داخلی اعلام کرد.

بر اساس این اطلاعیه فروش خودرو توسط نمایندگی شرکت های خصوصی ممنوع شده است.

در ضوابط فروش خودروهای مونتاژی تأکید شده" فروش محصول توسط نمایندگی های آن شرکت در قالب تحویل فوری و یا فروش اقساطی ممنوع و در حکم عرضه خارج از شبکه بوده و در صورت مشاهده در قالب قوانین تعزیری اقدام خواهد شد."

در این نامه آمده است:

1- فروش کلی محصولات شرکت های صنایع خودروسازی ایلیا، فردا موتور، کرمان موتور، مدیران خودرو و بهمن موتور براساس تصمیمات جلسه 543 شورای رقابت و همچنین معاونت صنایع حمل و نقل صرفاً از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و با هماهنگی مراجع ذیربط صورت پذیرد و هرگونه عرضه خودرو خارج از سامانه مذکور اعم از فروش محصول توسط نمایندگی های آن شرکت در قالب تحویل فوری و یا فروش اقساطی ممنوع و در حکم عرضه خارج از شبکه بوده و در صورت مشاهده در قالب قوانین تعزیری اقدام خواهد شد.

2- با توجه به مشارکت آن شرکت در طرح تخصیص خودرو از طریق سامانه یکپارچه و تعیین و ابلاغ اولویت‌ها، تمامی موارد اعلامی به آن شرکت در خصوص متقاضیان خرید خودرو در قالب تعهدات آتی آن شرکت تلقی شده و باید براساس قیمت‌های مصوب اعلامی نسبت به ایفای به موقع آن اقدام گردد. البته در صورت عدم اقدام آن شرکت در انعقاد قرارداد در زمان مقرر مشخص شده، مراتب از طریق از مصادیق عدم عرضه خودرو بوده و وفق قانون تعزیرات اقدام خواهد شد.

3- در خصوص آن دسته از محصولات تاکنون قیمت آن توسط شورای رقابت اعلام نگردیده ضروری است حداقل زمان ممکن نسبت به تکمیل مستندات لازم اقدام و تمامی قراردادهای منعقده با مشتریان باید به نحوی تنظیم گردد، تا ضمن رعایت مفاد آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، به محض اعلام قیمت محصولات، شرایط دریافت و پرداخت مابه التفاوت احتمالی قیمت خودرو از طرف آن شرکت و یا مشتریان پس از تعیین قیمت نهایی امکان پذیر باشد.

4- اخذ مبلغ خرید خودرو از متقاضیان جهت عقد قرارداد باید متناسب با نوع قرارداد تنظیمی (پیش فروش، فروش فوری و فروش فوق العاده سه ماه) صورت گیرد. (فروش فوق العاده حداکثر سه ماه و در پیش فروش حداکثر یک ماه)، لذا دریافت و تکمیل وجه خودرو بر خلاف مفاد آیین‌نامه خارج از ضوابط و تخلف بوده و باید اصلاح گردد.

5- قیمتهای مورد هم در صدور دعوتنامه های تکمیل وجه باید مطابق با قیمت های اعلامی بوده و هرگونه اعلام قیمت، اخذ وجه مازاد و غیره در حکم گرانفروشی از طریق مصادیق تعزیری پیگیری خواهد شد.

با عنایت به مطالب فوق و نظر به تذکرات قبلی انجام شده مجددا تاکید می گردد شرکتها مکلف به رسیدگی به کلیه شکواییه های مشتریان و مصرف کنندگان می باشند و در صورت عدم همکاری لازم، شاکیان می‌توانند از طریق ادارات کل صنعت معدن و تجارت استان ها و معاونت بازرسی ذیربط با ارائه شکواییه ها و گزارش‌های خود احقاق حق نمایند.

منبع Car.ir


نظرات

 • مهدی اهی مهدی اهی (8 خرداد 1402 ساعت 19:59)

  سلام مرسی از شورای رقابت خواهشن همینجوری پای حرفتون بمونید.

 • صادق صادق (3 خرداد 1402 ساعت 21:20)

  تور خدا کوتاه نیایید نزارید حق قشر کم درآمد ضایع بشه آقایون به سود کم قانع باشن والا حق مردم ایران این نیس.. انشاالله که بتونن سر حرفشون باشن و شورای رقابت و دور نزنن

 • شایان شایان (2 خرداد 1402 ساعت 17:15)

  تو ایران حرف زدن خیلی زیاد و آسونه تا چقدشو بتونن عملی کنن این مهمه....

 • جوان امروز جوان امروز (2 خرداد 1402 ساعت 16:54)

  تنها راه کنترل این خودرو سازهای داخلی و مونتاژ یا فقط واردات هست،دولت هم به این نتیجه خواهد رسید،اجازه واردات خودرو صفر اروپایی یا کارکرده اروپایی میتونه بازار رو کنترل کنه و مردم هم راضی باشن،اجازه واردات بدین حتی کوتاه مدت

 • شفایی شفایی (2 خرداد 1402 ساعت 16:02)

  چرا مکث موتور رو نمیگن؟

 • اسماعیل باوی اسماعیل باوی (2 خرداد 1402 ساعت 14:02)

  با سلام وتشکر از شورای رقابت و همچنین صنعت ومعدن
  که به فکر مردم هستند فقط خواهشن دستورات شما باید عملی واجرا شوند با تشکر

 • علیرضا علیرضا (2 خرداد 1402 ساعت 12:31)

  چه خوب انشاالله قیمتها بشکند اگر یک خودروی چینی شاسی که الان یک و نیم میلیارد است و شورای رقابت آن را ۹۰۰ میلیون اعلام نموده و ۹۰۰ میلیون شود آنگاه اتوماتیک وار خودروهای لگن ایران خودرو و سایپا هم افت قیمت ۵۰ درصدی خواهند داشت و فساد کنترل می گردد

 • رضا رضا (2 خرداد 1402 ساعت 11:54)

  مافیا ایران خودرو وسایپاست
  پرشیا و دنا عمرا"امکانات ایکس ۲۲ رو داشته باشند ولی قیمتشون از اون بیشتره حالا ببین مافیا کیه .همه حمله میکنن که نذارید مونتاژی ها قیمتروببرن بالا ولی خود مدیران خودرو مایل که پایین‌تر وحتی اقساطی بفروشه که مردم ماشین باکیفیت و ارزان سوار بشن .
  محصولات ایران خودرو وسایپا کیفیت محصولات مدیران خودرو رو ندارن ولی قیمتشون بالاتره.

 • بیرامی بیرامی (2 خرداد 1402 ساعت 10:42)

  رییسی دمت گرم یعنی این موتاژی ها رو سر جاشون بنشونی واقعا معلومه که فساد ستیزی.
  مافیا که میگن همین مونتاژی ها هستن

 • حمیده حمیده (2 خرداد 1402 ساعت 08:56)

  توروخدا قیمتارو بالا نبرید بزارید مامردم عادی هم بتونیم ماشین بنویسیم خودتونو بچه هاتونو بزارید جای ما جوونا????

 • علی علی (2 خرداد 1402 ساعت 07:16)

  امیدوارم این بار مونتاژ کاران تابع قانون باشند!
  وزارت صمت و شورای رقابت به خاطر مردم سر حرفشون بمونن.