1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. ایران خودرو درباره دریافت پول اضافی از مشتریان توضیح داد

ایران خودرو درباره دریافت پول اضافی از مشتریان توضیح داد

9 خرداد 1402
  • 1

اگرچه تعداد زیادی از مشتریان ایران‌خودرو از دریافت وجه مازاد از جهت "مشمول افزایش قیمت شدن مبلغ پیش‌پرداخت ضمن قید سودشارکت" شکایت دارند، این شرکت تأکید کرده است که مشتریان اشتباه متوجه شده‌اند؛ این مبلغ برای هزینه‌های قانونی است و از بابت اعمال افزایش قیمت بر روی مبلغ پیش پرداخت نیست.

تکرار شدن موضوع اخذ مبلغی مازاد از مشتریان گروه صنعتی ایران‌خودرو باعث شده است که تعدادی از مشتریان این شرکت اعلام کنند که طبق قانون ایرانخودرو، مبلغ پیش پرداخت را هم نباید مشمول افزایش قیمت کنند، زیرا سود مشارکت نمی‌دهد، اما همچنان این شرکت مبلغی را از مشتران مطالبه می‌کند.

به صورت واضح باید گفت که اردیبهشت ماه امسال، در پی ابهامات پیش آمده در نحوه اجرای مصوبه ۴۷۳ شورای رقابت یازدهم مرداد ماه سال ۱۴۰۰ و با توجه به اینکه در برخی از قراردادها میان مشتریان و شرکت‌های خودروساز، سود مشارکت پیش‌بینی شده بود، شورای رقابت، اصلاحیه این دستورالعمل شورای رقابت را ابلاغ کرد.

بر اساس این اصلاحیه، در مواردی که قراردادهای منعقده، سود مشارکت پیش‌بینی شده است، اینگونه قراردادها مشمول مفاد مصوبه ۴۷۳ بوده و سود مشارکت لحاظ نخواهد شد. "

بدین ترتیب خودروسازان موظف به پرداخت سود مشارکت نیستند؛ اما پیش‌پرداخت هم نباید شامل افزایش قیمت شود و تنها باقیمانده مبلغ، شامل افزایش قیمت خواهد بود.

ایران‌خودرو وعده کرد که اضافه پرداختی‌ها که بر روی مبلغ پیش پرداخت خودروها اعمال کرده بود، به حساب آن‌ها عودت داده خواهد شد؛ پس از اولین رسیدگی‌ها نسبت به گلایه مشتریان در این رابطه، ایران‌خودرو به پیگیری موردی اشاره و اعلام کرد که این اشکال احتمالا موردی و سهوی است.

اما از آنجایی که احتمالا همه افراد از قانون اطلاع ندارند یا دسترسی سهل برای اعلام گزارش و پیگیری ندارند، حل کردن موارد موردی حلال مشکلات نیست.

ضمن اینکه تعداد تماس‌ها بیشتر شده و مشتریان اعلام می‌کنند که نوبت تحویل خودروهایمان فرا رسیده، اما شرکت اعلام کرده چون در قرارداد شما، تخصیص پنج درصد سود مشارکت قید شده است، مبلغ پیش‌پرداخت هم مشمول افزایش قیمت است و برای این منظور بایستی مبلغی اضافه‌تر پرداخت کنید.

در پیگیری مجدد از ایران‌خودرو مسئولان این شرکت اعلام کردند که مبالغ اعلامی به مشتریان مربوط به پرداخت‌های قانونی شامل مالیات، عوارض و بیمه سال ۱۴۰۲ است که ارتباطی به ایران‌خودرو نداشته و مبالغ پرداختی در اختیار مراجع ذی‌ربط قرار می‌گیرد. ایران‌خودرو طبق مصوبه شورای رقابت پیش پرداخت را مشمول افزایش قیمت نکرده است. مشتریان به اشتباه تصور کرده‌اند که این مبالغ  از بابت اعمال افزایش قیمت بر مبلغ پیش‌پرداختی است.نظرات

  • صابر رحمتی صابر رحمتی (9 خرداد 1402 ساعت 20:14)

    تا چه موقع دروغ گویی فرافکنی رو میخوان ادامه بدن از اونطرف اطلاعیه باز پرداخت مبالغ درخواست شده میکنن واز اونطرف میگن مبلغها بابت بیمه وموارد قانونی وشماره گذاری و....دیگس.چطور بنده که بهمن ثبت نام کردم۲۳۳۰۰دادم اما همین خودرو رو در آذراصلا ریالی ندادن وبا همون یکبار واریزی در فروردین تحویل گرفت ودر دی ماه ۱۶و۱۸میلیون وبعضی باهمون مبلغ واریزی که کل مبلغ ماشین روواریزکردن تحویل گرفتن این مبالغ چطور به اونا تعلق نگرفته که ۴۰۲تحویل گرفتن ولی ماها که دادیم به اجباردادرسی هم نیست