1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. تخلف در مورد قیمت های کارخانه ای را گزارش کنید

تخلف در مورد قیمت های کارخانه ای را گزارش کنید

12 خرداد 1402
 • 4

مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت خودروهای مونتاژی لازم‌الاجراست اما خودروسازان خصوصی هنوز از موقعیت قیمتی خود کوتاه نیامده اند. این رفتار در واقع با قوانین مغایرت دارد. بنابراین، در صورتی که شرکت‌ها وجه اضافه را از مردم طلب کنند، آنها می‌توانند شکایت خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها گزارش کنند.

سه هفته‌ای از نهایی شدن مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی می‌گذرد و به‌رغم همه بحث‌های پیش‌آمده در مورد اجرایی شدن یا تجدید‌نظر در آن، در نهایت تاکید شد که مصوبه شورای رقابت برای خودروسازان مونتاژی الزامی است؛ ضمن اینکه در جلسه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کرد، نمایندگان پنج خودروساز خصوصی بالاخره پذیرفتند که باید مصوبه شورای رقابت را اجرایی کنند. پس از آن هم، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه‌ای ضوابط قیمت‌گذاری و فروش خودروهای مونتاژی را به شرکت‌های خصوصی اعلام کرد.

حال ۱۰ روز از این موضوع (ابلاغ ضوابط قیمت‌گذاری) می‌گذرد، اما همچنان خودروسازان خصوصی مدعی هستند مصوبه شورای رقابت را دریافت نکرده‌اند تا به واسطه آن قیمت‌های تعیین‌شده توسط خودشان را پایین بیاورند. بنابراین همچنان لیست قیمتی‌ محصولات، متعلق به مونتاژکاران است نه شورای رقابت. آن‌طور که برخی مشتریان اعلام کرده‌اند، خودروسازان خودروهای مرحله اول فروش یکپارچه را که موعد تحویلشان است، با قیمت‌های اعلامی خود شرکت فاکتور کرده‌اند. بنابراین تعداد زیادی از مشتریان، خودرو را با قیمت شرکتی تحویل گرفته‌اند و نه قیمت مصوب شورای رقابت. همچنین در مرحله ثبت درخواست خودرویی مرحله دوم فروش یکپارچه نیز هنوز قیمت قطعی مشخص نیست.

این در حالی است که طبق قانون، مصوبه شورای رقابت لازم‌الاجراست، بنابراین شرکت‌ها موظف به اجرای آن هستند و مردم می‌توانند در مواجهه با این تخلف، شکایات خود را از طریق سامانه ۱۲۴ (وزارت صنعت، معدن و تجارت) و همچنین سازمان تعزیرات کشور مورد پیگیری قرار دهند. در استان‌ها نیز این افراد می‌توانند برای این منظور از طریق سازمان صمت استان‌ها اقدام کنند.نظرات

 • vahid vahid (16 خرداد 1402 ساعت 10:09)

  متاسفانه مونتاژکار هر جور دوست داره قیمت رو میبره بالا و دولت هم قدرت نداره جلو کارشون رو بگیره.(یعنی نمیخواد بگیره)فقط تیتر میزنه که مردم گزارش کنید. واقعا مردم رو مسخره کردید.

 • حمید حمید (13 خرداد 1402 ساعت 09:14)

  ملت رو چی فرض کردید یعنی خودتون کور هستید قیمتهای اعلامی رو نمیبینید که منتظرید مردم بهتون گزارش بدن؟؟

 • محمد دهقانی محمد دهقانی (12 خرداد 1402 ساعت 22:24)

  سلام
  بنده در دوره اول سمند ای اف سون برنده شده بودم چون زمستان 1403بود انصراف دادم دوباره با پنج اولویت شرکت کردم
  که ساینا اس اتومات برنده شدم
  ولی چون یه کم به سختی و دیر تونستم پول رو جور کنم
  ولی متاسفانه سایپا بدون هیچ گونه اختار و یا اعلام تاریخ خودرو رو از سایت حذف کرده

 • mog mog (12 خرداد 1402 ساعت 13:43)

  سگ زرد برادر شغاله.جمع کنن این بساط شواف رو.بعد یه مدت همه چی مثل قبل میشه.اینا همه باهمن.گمرک رو باز کنید ببینید کسی این اشغالهای چینی رو با قیمتهای 4-3برابر قیمت بازار جهانی میخره.