1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. چرا به برخی متقاضیان سامانه یکپارچه، خودرو اختصاص داده نشده؟

چرا به برخی متقاضیان سامانه یکپارچه، خودرو اختصاص داده نشده؟

27 خرداد 1402
 • 2

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، در پاسخ به سوالاتی درباره نوبت‌دهی‌ها در مرحله دوم فروش ماشین، دلایل عدم اختصاص خودرو به برخی از متقاضیان را توضیح داد. او افزود که نتایج متقاضیان برنامه خودروهای فرسوده، به دلیل انجام بازرسی‌ها، در هفته جاری اعلام خواهد شد.

در شب چهارشنبه هفته گذشته (24 خرداد)، نتایج قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودروهای یکپارچه روی وب‌سایت سامانه مربوطه منتشر شد. متقاضیانی که در این مرحله حضور داشتند، می‌توانستند از وضعیت تخصیص خودروی خود باخبر شوند. پس از اعلام نتایج، موضوعاتی مانند عدم تخصیص به برخی از افرادی که پنج اولویت انتخاب کرده بودند، عدم تخصیص به متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده و همچنین امکان تغییر اولویت مشتریان مرحله اول به دلیل فضای خالی ایجاد شده به علت انصراف برخی متقاضیان، مطرح شد. مدیر سامانه یکپارچه توزیع خودرو به این سوالات و ابهامات پاسخ داد.

مهدی تقدسی در رابطه با عدم تخصیص به برخی از افراد حائز شرایط که پنج اولویت هم انتخاب کرده بودند، شفاف‌سازی کرد و گفت: 97 درصد متقاضیانی که در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها ثبت‌نام کرده بودند، طبق برنامه زمان‌بندی تا پایان سال 1403 بر اساس برنامه تولید خودروسازان، تخصیص صورت خواهد گرفت. این سه درصد متقاضی خودروهای ckd  خودروسازان خصوصی بودند که با توجه به محدودیت ایجاد شده و ظرفیت جذب نشده خودروسازان، تخصیص صورت نگرفته اما با حفظ اولویت، امکان انتخاب خودروی جدید و جایگزین برایشان فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای این افراد با توجه به اینکه ظرفیت خالی برای تعدادی محصول هم در سال جاری و هم در 1403 وجود دارد، پس از برنامه‌ریزی، مجدد سایت سامانه فعال خواهد شد تا برای خودروهایی که مشخصا ظرفیت خالی دارند، ثبت تقاضا انجام شود.

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در رابطه با علت این محدودیت ایجاد شده در تخصیص خودرو توسط خودروسازان خصوصی، توضیح داد: ظرفیت تولید برای تعدادی از این خودروها، محدود بوده اما تقاضای بسیار زیادی برای آن‌ها ایجاد شده است که امکان تخصیص وجود نداشته است؛ به طور مثال بر روی محصول FMC فرداموتور، تقاضای بیشتر از ظرفیت تولید شکل گرفت؛ با توجه به اینکه عرضه کم است، نتوانند ایفای تعهد کنند؛ بنابراین با حفظ اولویت متقاضیان می‌توانند برای محصولاتی که ظرفیت خالی دارند و در سال 1402 همه تعهدات خود را پوشش داده‌اند و باز هم ظرفیت خالی دارند (همچون X22 پرو مدیران‌خودرو یا کوییک S سایپا) می‌توانند باز هم تحویل داشته باشند؛ این سه درصد حائز شرایط، که عدم تخصیص در این مرحله داشته، می‌توانند در برنامه‌ای که اطلاع‌رسانی خواهد شد، خودروی جایگزین را انتخاب کنند.

تقدسی افزود: جزئیات طرح جایگزینی، مهلت انصراف از طرح دوم سامانه یکپارچه و لیست خودروهای تکمیلی در هفته جاری اعلام خواهد شد.

همه خودروها تا سال 1403 تحویل می‌شوند؛ تحویل 1404 نداریم

وی خاطرنشان کرد: همه تخصیص‌ها برای سال 1402 و نهایت تا پایان سال 1403 است و هیچ اولویتی به سال 1404 نیفتاده است.

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در رابطه با بازگشایی مجدد سایت سامانه برای متقاضیان مرحله اول برای انتخاب خودروهایی که دارای ظرفیت خالی (به سبب انصراف برخی مشتریان) شده‌ یا ظرفیت تولید توسط خودروساز افزایش پیدا کرده است، گفت: هنوز برنامه‌ای از سوی وزارت صمت برای این موضوع به ما اعلام نشده است.

اعلام نتایج خودروهای فرسوده طی هفته جاری

تقدسی اعلام کرد: نتایج خودروهای فرسوده هنوز اعلام نشده. پالایش اطلاعات متقاضیان این طرح، زمان بیشتری نیاز داشت؛ اما برای آنکه همه را برای این متقاضیان خودروهای فرسوده که تعدادشان زیاد هم نیست، معطل نکنیم، نتایج طرح عادی و مادران هفته گذشته اعلام شد و نتایج طرح جایگزینی خودروهای فرسوده طی هفته جاری اعلام می‌شود. طی امروز و فردا کار پالایش‌ اطلاعات متقاضیان این طرح تمام و نتایج مشخص می‌شود.

مدیرسامانه یکپارچه تخصیص خودرو در پایان تصریح کرد: از همان روز چهارشنبه به بانک‌ها اعلام و تاکید شد که افراد می‌توانند وجه مسدودی خود در حساب‌های وکالتی را برداشت کنند؛ چنانچه بانکی همکاری‌ لازم را نداشته باشد، مورد برخورد خواهد بود؛ چرا که تاکید صریح برای آزاد شدن این وجه صورت گرفته و به بانک‌ها ابلاغ شده است.

منبع ایسنا


نظرات

 • مقدم مقدم (30 خرداد 1402 ساعت 10:38)

  خوبه فقط یک نفر براش شغل درست شد????
  مدیر سامانه یکپارچه????

 • سام سام (28 خرداد 1402 ساعت 19:02)

  مگه قرار نبود سایپا ۳ ماهه و ۶ ماهه ماشین بده چرا یهو ۸۰ درصد شدن زمستان سال دیگه ؟ من تو گروه های تلگرامی هرچی دیدم زده زمستان ۱۴۰۳ !
  من خودم هم شاهین اتومات نوشتم زده زمستان ۱۴۰۳ ! دو ماه علاف شدیم آخر سر هم انگار قراره هواپیما تولید کنند ۲ سال دیگه میخوان ۴چرخه رو بدن …