1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. بی تعهدی ایران خودرو به مردم

بی تعهدی ایران خودرو به مردم

14 تیر 1402
 • 1

گروه صنعتی ایران خودرو با کارشناسی اشتباه در برآورد تولید و همچنین اشتباه در قبول دستور غیرکارشناسی فروش، باعث ایجاد دردسر برای خریداران شده و به ناچار از آن ها درخواست می کند تا محصولات جایگزین را خریداری کنند.

این روزها دردسرهای مردم در تحویل خودروهای ثبت‌نامی در سامانه یکپارچه خودرو تمامی ندارد و هر روز اتفاقات جدیدی در تحویل محصولات آن هم با قیمت‌های متفاوت به وجود می‌آید.

در جدیدترین اتفاق، ایران خودرو پیامکی به متقاضیان خرید پژو پارس سال سفارشی ارسال کرده که در این پیامک اعلام شده"طرح تبدیل پژو پارس سال سفارشی به پژو 207 تیپ 5 (با داشبورد پژو206) با قیمت جدید 353 میلیون تومان پیشنهاد شده است."

در محصول راناپلاس نیز ایران خودرو اعلام کرده است متقاضیان می‌توانند" جهت تسهیل در تحویل خودرو شرایط تبدیل اختیاری را اجرایی کنند که براساس آن مشتری می‌تواند به جای خودروی ثبت‌نامی، پژو 207 تیپ پنج با موتور TU5 با مدل سال 1401 فعال شده است که متقاضی می‌تواند درصورت تمایل به نمایندگی مراجعه و طرح تبدیل را انجام دهد."

اقدام شرکت ایران خودرو در اعلام طرح‌های تبدیلی برای محصولات ثبت‌نامی مردم در سامانه یکپارچه نشان می‌دهد این خودروساز همچنان در تحویل خودروها به خریداران دچار چالش است و با این شگردها در صدد کسب رضایت مصرف کننده است اما سوال مهم اینجاست که چرا خودروساز خودروهایی را در سامانه یکپارچه به فروش می‌رساند که می داند نمی‌تواند آنها را در زمان مقرر به مردم تحویل دهد!

اگر مدیران ایران خودرو دستوری اقدام به فروش خودروها کرده اند، اشتباه کردند و نباید زیربار دستوری می رفتند که می دانستند قابل اجرا نیست. اگر هم دستوری در کار نبوده و طبق برآوردهای کارشناسی اقدام به فروش کردند، الان باید پاسخ بدهند که دلیل محقق نشدن برآوردها چیست و چرا خریدار را مجبور به جایگزینی محصول فروخته شده می کنند.

ضعف مدیریتی در صنعت خودروسازی ایران این روزها پیش از پیش مردم را در مضیقه قرار داده و نارضایتی از دولت را افزایش داده است که لازم است مسئولان دولت به ویژه وزارت صمت، در خصوص این مشکلات مدیریتی چاره اندیشی کنند.

منبع تسنیم


نظرات

 • محسن محسن (15 تیر 1402 ساعت 10:58)

  با سلام خدمت نویسنده‌ی غیر مطلع مطلب فوق
  این مسئله صرفا پیشنهاد بوده و برای افرادی پیشنهاد شده که میخوان زودتر به خودرو برسن، چراکه ۲۰۷ tu3 ماه‌هاست تولید شده و منتظر اخذ مجوزهای قانونی برای فروش بوده
  هدف ایرانخودرو هم عرضه‌ی سریع‌تر و حداکثری محصولات برای ساماندهی به بازار دلال زده‌ی خودرو هست
  مسلما تولید کردن هر چیزی (خودرو، دارو و …) تحت شرایط کمبود ارز، عدم نظارت بر قیمت تامین کنندگان تمامی صنایع و سیستم بانکی چپاولگر بسیار سخت‌تر از اونی هست که فکرش رو کنید
  واقعا همه چیز این کشور بهم میاد
  از اخبار سایت‌های مثلا تخصصی بگیر تا قانون گذار و مجری قانون و …