1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اطلاعیه ثبت نام و فروش خودرو
  4. آغاز دور سوم فروش یکپارچه در شهریور ماه

آغاز دور سوم فروش یکپارچه در شهریور ماه

21 تیر 1402
  • 0

مدیر سامانه یکپارچه خودرو اعلام کرد که برای افرادی که در نوبت دوم ثبت‌نام کردند اما خودرو به آنها تعلق نگرفت، سامانه یکپارچه در ماه شهریور امسال مجدداً باز خواهد شد. در این نوبت، "محصولات جدید" و "ظرفیت جذب‌نشده خودروسازان" برای انتخاب این افراد عرضه خواهد شد تا بتوانند دوباره خودرو را انتخاب کنند و در نوبت تحویل قرار گیرند.

در گفت‌وگو با فارس، مهدی تقدسی درباره تعیین تکلیف متقاضیانی که در نوبت دوم سامانه یکپارچه ثبت‌نام کردند اما با گزینه "عدم تخصیص" مواجه شدند، اظهار کرد: همانطور که پیش‌تر اعلام شده بود، سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، در ماه شهریور امسال برای برخی از متقاضیان خرید خودرو که در دور دوم عرضه خودرو به آنها تعلق نگرفته بود، حتماً باز خواهد شد. به همین دلیل، این متقاضیان می‌توانند در آن مرحله از بین خودروهایی که عرضه می‌شود، خودروی خود را انتخاب کرده و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند.

مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودرو اظهار داشت: در دور دوم عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه به 97 درصد از متقاضیانی که برای خرید خودرو در این سامانه ثبت‌نام کردند، طبق نوبت‌‌بندی تعیین شده خودرو تعلق گرفت اما 3 درصد از متقاضیان در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفتند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت‌‌های سازنده خودرو و مدل‌های عرضه در سامانه یکپارچه برای شهریور مشخص است؟ اظهار داشت: نوع خودرو و شرکت‌های سازنده حاضر در آن عرضه، با لحاظ «ظرفیت جذب‌نشده خودروسازان» و همچنین «ارائه محصولات جدید»، در شهریور ماه برای آن 3 درصد باقیمانده (‌متقاضیان نوبت دوم‌ که خودرویی به آنها تخصیص داده نشد) خواهد بود که ‌در قالب «طرح جایگزین» امکان انتخاب خودروی جدید برای آنها فراهم می‌شود. 

به گفته تقدسی این 3 درصدی که با عدم تخصیص مواجه شده‌اند، خودروی خودر را از میان خودروهای پرتقاضا انتخاب کرد‌ه‌اند و از آنجا که تعداد تقاضا‌ها مطابق با ظرفیت خودروساز نبوده است، لذا در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفتند.

تقدسی درباره زمان برگزاری نوبت سوم عرضه یکپارچه خودرو بیان داشت: احتمالا نوبت سوم هم در شهریور برگزار می‌شود اما هنوز زمان و جزئیات برگزاری آن مشخص نیست. 

بنابراین گزارش‌ از آنجا که 3 درصد ذکر شده قبلا فرآیند ثبت‌نام نوبت دوم را طی کرده‌اند و مبلغ 100 میلیون تومان را نیز نزد بانک بلوکه کرده بودند، بنابراین با فراهم شدن فرصت انتخاب خودرو در «طرح جایگزینِ شهریورماه» فرصت دوباره‌ای برای انتخاب خودرو به آنها داده می‌شود و نیاز نسبت که دوباره پولی را در نزد بانک بلوکه کنند. 

براساس اعلام وزارت صمت، یکی از اهداف عرضه خودو از طریق سامانه یکپارچه، عرضه خودرو بدون قرعه‌کشی و در قالب نوبت‌دهی‌ است، در این روش به همه متقاضیان خودرو تعلق بگیرد.

با وجود آنکه مدیر سامانه یکپارچه خودرو اعلام کرده است در نوبت دوم فقط به 3 درصد متقاضیان خودرو تعلق نگرفته است، بررسی‌های دقیق‌تر حاکی از آن است که در متقاضیانی که با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شده‌اند و به عبارتی در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفته‌اند، بسیار بیشتر از این عدد است.

منبع فارس


نظرات