1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. استاندارد سازی اجباری هزار قطعه خودرویی

استاندارد سازی اجباری هزار قطعه خودرویی

29 تیر 1402
  • 0

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد که تا پایان سال ۱۴۰۲، تعداد استانداردهای اجباری برای قطعات خودرو به یک هزار قطعه خواهد رسید. مهدی اسلام‌پناه در یک گفت‌وگو درباره استانداردهای اجباری قطعات خودرو اظهار کرد که زمانی که کار تعیین استاندارد اجباری برای قطعات خودرو را شروع کردیم، فقط کمتر از ۵۴ قطعه استانداردسازی شده بود، در حالی‌که خودرو متشکل از چند هزار قطعه است. دبیر شورای‌عالی استاندارد نیز اظهار داشت که هدف گذاری شده این است که تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد استانداردهای اجباری برای قطعات خودرو به یک هزار قطعه افزایش یابد، با این حال این کار ساده نیست و پشتوانه علمی و فناورانه‌ای را به دنبال دارد که برای انجام این کار، عزم و انگیزه لازم را دارند.

مهدی اسلام‌پناه درباره استانداردهای اجباری ۸۵ قطعه خودرو بیان کرد که این استانداردها به عنوان استانداردهای ایمنی و عملکردی جزء استانداردهایی هستند که باید طبق دستور رئیس‌جمهور و قانون، اجرایی شوند. وی به این نکته اشاره کرد که کیفیت خودروهای داخلی باید بالا برود و این خواست و حق مردم است. اگر در سال‌های گذشته این مسیر پیموده شده بود، مشکلات کنونی در صنعت خودرو وجود نمی‌داشت. رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز اظهار کرد که برخی از خودروسازان الزامات ۸۵ قطعه را بر تولیداتشان منطبق کرده‌اند و فرصت لازم برای اجرای استانداردهای ۸۵ قطعه به خودروسازان داده شده است. او امیدوار است که بقیه خودروسازان نیز این استانداردها را رعایت کنند و به خواست مردم درباره کیفیت و ایمنی محصول پاسخ دهند.

در پاسخ به اینکه آیا خط تولید خودرویی متوقف می‌شود یا خیر، مسئول مربوطه بیان کرد که اگر خودروسازان استانداردها را رعایت نکنند، برابر قانون عمل خواهد شد و به کمیسیون ماده ۴۲ قانون فراخوانده خواهند شد و به آنها تذکر داده خواهد شد. وی همچنین درباره واردات خودرو، از استقبال سازمان ملی استاندارد ایران از مجوز واردات خودرو از روز اول خبر داد و آن را به عنوان کمکی پایدار، رقابتی و انحصارشکن برای اقتصاد کشور و بازار خودرو دانست. رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز بار دیگر بر ایجاد بستر لازم برای واردات خودرو تأکید کرد و به این نکته اشاره کرد که سازمان ملی استاندارد ایران امروزه شرایط را برای واردات خودرو به گونه‌ای رقم زده است که میلیون‌ها خودرو می‌توانند وارد کشور شوند و هدف از این اقدام، شکست انحصار موجود است.

منبع Car.ir


نظرات