1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. استقبال سازمان محیط زیست از واردات خودرو کارکرده

استقبال سازمان محیط زیست از واردات خودرو کارکرده

10 مرداد 1402
  • 0

سرپرست سازمان حفاظت محیط‌ زیست درباره واردات خودروهای دست‌ دوم اعلام موضع کرد: "ما از واردات خودروهای کارکرده و هر نوع وسیله نقلیه‌ ای که تاثیرات آلایندگی را نسبت به سطح کنونی کاهش دهند، حمایت می‌کنیم."

علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط‌ زیست، نیز درباره موقعیت سازمان محیط‌ زیست در قبال واردات خودروهای دست‌ دوم اظهار نظر کرده است: "ما از هر نوع وسیله نقلیه‌ ای که تاثیرات آلایندگی را نسبت به سطح کنونی کاهش دهد، حمایت می‌کنیم."

اخیراً تصویب واردات خودروهای کارکرده توسط شورای نگهبان تایید شده است و با توجه به رضایت هیأت عالی نظارت و تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام، به قانون تبدیل شده است.

مطابق این طرح، اجازه واردات خودروهای دست‌دوم که دارای عمر مفید پنج سال هستند، به شرط دریافت گواهی از سازمان‌های استاندارد و محیط‌ زیست داده خواهد شد. همچنین این طرح اعلام کرده است که واردات اتوبوس‌های دست‌دوم امکان‌پذیر است. هدف اصلی این طرح، الحاق به قانون تنظیم صنعت خودرو و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو است. این تعادل از طریق آزادسازی واردات خودروهای دست‌دوم با قیمتی کمتر از خودروهای جدید حاصل خواهد شد.

رئیس سازمان محیط‌زیست در ادامه بحث، تأکید کرد: "میزان آلودگی در شهر تهران به حدی رسیده است که در برخی مواقع به آستانه خطر نزدیک می‌شویم. در این شرایط، ما از هر نوع وسیله نقلیه‌ای که قادر به جایگزینی باشد و منجر به کاهش آلودگی شود، حمایت می‌کنیم." سلاجقه اظهار داشت: "ما از واردات خودروهای خارجی و خودروهایی که کارکرد آنها کمتر از ۵ سال است، با توجه به مباحثی که در حوزه کاهش آلودگی هوا و با توجه به کیلومتر پیمایشی که مدنظر قرار گرفته است، حمایت می‌کنیم."

منبع Car.ir


نظرات