1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. ترخیص دلبخواهی خودرو های خارجی

ترخیص دلبخواهی خودرو های خارجی

22 مرداد 1402
  • 0

واردات بدون تعیین منشأ ارز به کشور ممنوع است و با توجه به این قانون، 1803 عدد کامیون کشنده‌ مورد نیاز حمل و نقل عمومی سال‌هاست که در گمرک باقی مانده‌اند. با این حال شنیده شده است که تعدادی از خودروهای لوکس متعلق به بازیکنان فوتبال ترخیص شده‌اند. اخیراً علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، بعد از بازدید از گمرک غرب تهران، درباره کشنده‌های رسوبی در این گمرک و تصمیماتی که در جلسه با مدیران دستگاه‌های اجرایی اتخاذ شده است، اعلام کرده است که بر اساس تصمیمات این جلسه، مدیریت اموال تملیکی استان تهران موظف شده است تا ظرف چند روز آینده درباره ۳۰۰ ردیف کالا به ارزش مالی ۳۷۰ میلیارد ریال تعیین‌تکلیف نماید.

صالحی در مورد کشنده‌های وارداتی که چندین سال است در این گمرک باقی مانده‌اند، گفت: با توجه به اینکه یک‌هزار و ۸۰۳ دستگاه کشنده در گمرکات استان تهران (گمرک تهران و گمرک غرب تهران) وجود دارد، به‌ منظور تسهیل در تعیین‌تکلیف و فرآیند ترخیص آنها، مهلت اعتبار تاییدیه استاندارد از ۳ ماه به ۶ ماه بدون اخذ هزینه افزایش پیدا کرد. همچنین وی تاکید کرد که به مالکان کشنده‌ها اعلام می‌شود ظرف مدت یک ماه نسبت به اظهار منشأ ارز پرداختی جهت واردات اقدام کنند، وگرنه پس از انقضای موارد قانونی، این کالاها متروکه اعلام و طبق مقررات تعیین‌تکلیف خواهند شد. اما نکته اینجاست که پس از تشدید تحریم‌ها و مشکلات ارزی که در سال ۱۳۹۷ به وجود آمد، شاهد قواعدی سخت‌گیرانه‌‌تر در حوزه منشأ تامین ارز کالاهای وارداتی بودیم؛ کشنده‌های وارداتی که در گمرکات تهران رسوب کرده‌اند نیز از همین دسته هستند و به‌ دلیل مشخص نبودن منشأ تامین ارز، مدت‌هاست که امکان ترخیص پیدا نکرده‌اند.

سوالی که در این بین وجود دارد مربوط به برخی برخوردهای دوگانه است. در حالی شاهد هستیم که به‌ طور سخت‌گیرانه‌ای جلوی واردات خودروهای سنگین که موردنیاز حوزه حمل‌ونقل کشور است گرفته شده که شنیده شده است سه خودرو از محموله خودروهای لوکس وارداتی بازیکنان فوتبال از یکی از گمرکات جنوب کشور ترخیص شده است و احتمال می‌رود که سایر این خودروها نیز در آینده ترخیص شوند. این مساله تناقض بزرگی در حوزه واردات و اجرای قوانین است، آن هم قانونی که در حوزه واردات کالاهای موردنیاز کشور به‌‌درستی اعمال اما در مورد کالاهای مصرفی لوکس نادیده گرفته می‌شود.

منبع تسنیم


نظرات