1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تحویل خودرو های وارداتی به خریداران تا پایان پاییز

تحویل خودرو های وارداتی به خریداران تا پایان پاییز

6 شهریور 1402
  • 0

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت وعده داد که با همراهی بانک مرکزی و تا اواخر ماه آذر، تمامی تعهدات ثبت نامی در خصوص خودرو های وارداتی پاسخ داده خواهند شد.

مهدی ضیغمی امروز در حاشیه مراسم تحویل خودروهای وارداتی به مشتریان در نمایشگاه بین‌المللی تهران (نمایشگاه روایت خدمت)، اظهار داشت: تاکنون حدود 5 هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده است و بسیاری از شرکت‌هایی که در انتظار طی کردن مراحل تأییدیه استاندارد، گمرک و محیط زیست بودند این تأییدیه را دریافت کرده‌اند، بنابراین با توجه به تسریع صدور این تأییدیه‌ها حجم اصلی واردات از آخر ماه جاری و ماه آینده آغاز می‌شود. بر این اساس حدود 10 هزار خودرو در مرحله تولید و در مرحله بارگیری برای آمدن به ایران است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در حال حاضر بیش از 70 هزار خودرو ثبت سفارش شده و واردات این خودروها از محل صادرات غیرنفتی و همچنین محل ارزهای خارج از کشور از سوی بانک مرکزی به خوبی در حال تخصیص به متقاضیان است.

وی ادامه داد: امیدواریم با منابعی که فراهم می‌شود در زمستان امسال بتوانیم در هر ماه تا 20 هزار خودرو وارد کشور کنیم.

ضیغمی تصریح کرد: 35 شرکت برای واردات خودرو تأیید شده‌اند که از این تعداد 18 شرکت ثبت سفارش واردات انجام داده‌اند و 14 شرکت تاکنون اقدام به واردات خودرو کرده‌اند و یا در حال واردات هستند.

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت اظهار داشت: تقریباً از همه کشورها ثبت سفارش خودرو انجام شده است و منعی برای واردات به جز ممنوعیت‌های ابلاغی وجود ندارد و تا روزهای آینده نیز خودروهای تویوتا و نیسان نیز ترخیص خواهند شد و وارد نمایشگاه (نمایشگاه بین‌المللی تهران) می‌شود.

ضیغمی افزود: با اتفاقاتی که در بحث ترخیص افتاده و با همراهی بانک مرکزی این تعهد را می‌دهیم که تا اواخر آذر ماه همه تعهدات ثبت‌نامی در خصوص خودروهای وارداتی را پاسخگو باشیم.

وی با بیان اینکه 33 هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده بودند، اظهار داشت: با انصراف 2 هزار نفر اکنون باید تعهدات‌مان را نسبت به 31 هزار نفر پاسخگو باشیم و با مدلی که پیش می‌رود امیدواریم این خودروها همانطوری که گفته شد تا آخر آذر تحویل داده شود همچنین امید داریم تعداد قابل توجهی خودروی هیبرید و هیبرید پلاگین نیز وارد شود.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه در خصوص ثبت سفارش، تأیید و تخصیص منابع مشکلی وجود ندارد، گفت: فکر نمی‌کنم واردات 200 هزار خودرو تا پایان سال محقق شود ولی با توجه به احتمال واردات خودروهای کارکرده پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال رکورد واردات خودرو شکسته شود ضمن اینکه این پیش‌بینی وجود دارد که سال آینده واردات 200 هزار خودرویی که قبلاً اعلام شده بود محقق شود.

وی در مورد آئین‌نامه واردات خودروی کارکرده بیان داشت: این آئین‌نامه به هیأت دولت ارسال شده و در این آئین‌نامه امکان واردات خودرو برای اشخاص فراهم است در واقع هر شخص حقیقی می‌تواند نسبت به واردات اقدام کند و بنابراین برای این واردکنندگان موضوع خدمات پس از فروش و دارا بودن نمایندگی ملاک نیست.

منبع مهر


نظرات