1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. قیمت واقعی خودروی اسقاطی چقدر است؟

قیمت واقعی خودروی اسقاطی چقدر است؟

12 شهریور 1402
  • 0

در روز های اخیر بازار خودرو های مدل پایین که به سن فرسودگی رسیده اند بسیار حاشیه ساز بوده و به علت یک شایعه غیر واقعی، چند روزی است شاهد قیمت هایی بسیار عجیب برای خودرو های فرسوده هستیم. سودجویان و نا آگاهانی که تصور می کنند واردکننده برای خودرو های ایشان بیش از 400 میلیون تومان پول پرداخت می کنند! این در حالی است طبق گفته های رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو های فرسوده، قیمت یک گواهی اسقاط نهایتا 42 میلیون تومان است.

طبق اعلام انجمن مذکور، سید امیر احمدی، دبیر انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو،  ضمن اشاره به اینکه تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو باید برای تهیه گواهی اسقاط به انجمن صنفی مراکز اسقاط مراجعه کنند، اظهار کرد: تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌توانند برنامه تولید و واردات خود را به انجمن اعلام کرده تا انجمن ضمن برنامه‌ریزی برای تولید گواهی، نیاز آنها را تامین کند. وی ضمن تاکید بر اینکه قیمت‌های غیرواقعی خودروهای فرسوده، مورد تایید نیست و عده‌ای سودجو قصد بر هم زدن بازار را دارند، از دستگاه‌های نظارتی خواست به موضوع ایجاد بازار سیاه در خرید و فروش خودروهای فرسوده ورود و رسیدگی کنند. همچنین محمود مشهدی شریف، رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط، نیز در واکنش به اتفاقات اخیر، تصریح کرد: مراکز اسقاط به‌هیچ‌وجه موافق افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو و گواهی اسقاط نیستند، اما برخی افراد فرصت‌طلب در‌صدد بر هم زدن بازار خودروهای فرسوده و گواهی اسقاط هستند؛ بنابراین مردم نباید فریب سودجویان را بخورند.

وی افزود: انجمن صنفی مراکز اسقاط با پشتیبانی ۲۲۰ مرکز اسقاط در سطح کشور، آماده عرضه ۴۰هزار گواهی اسقاط با نرخ ۳۵میلیون تومان به تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت است. مشهدی شریف با بیان اینکه طی چند روز گذشته قیمت خودروهای فرسوده به طور عجیبی افزایش یافته، خاطرنشان کرد: قیمت واقعی خودروی فرسوده در حال حاضر بین ۳۵ تا ۴۲میلیون تومان و آن هم بسته به نوع و کیفیت خودرو است. قیمت لاشه خودرو نیز در حدود ۱۲ تا ۱۵میلیون تومان است که در مجموع با گواهی اسقاط حدود ۴۵میلیون تومان برآورد می‌شود؛ بنابراین سود ناخالص مراکز که شامل سود خالص و هزینه اسقاط می‌شود، حدود پنج‌میلیون تومان است.

اما آن‌طور که خبرگزاری مهر گزارش داده، بررسی پلتفرم‌های درج‌کننده آگهی‌ها نشان می‌دهد که از صبح دیروز قیمت‌های نجومی درج‌شده برای خودروهای فرسوده، حذف و عبارت «غیرقابل‌نمایش» جایگزین آن شده است. همچنین  قیمت‌هایی که درج می‌شوند پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از سایت حذف شدع و قابل نمایش نیستند. در‌حال‌حاضر بیش از ۱۰میلیون خودروی فرسوده در سطح کشور تردد می‌کنند که به یک بحران امنیت شبکه حمل‌و‌نقل، ناترازی بنزین و مشکلات محیط‌‌زیستی تبدیل شده است.

منبع Car.ir


نظرات