1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. لزوم اسقاط 500 هزار خودروی فرسوده در سال

لزوم اسقاط 500 هزار خودروی فرسوده در سال

13 شهریور 1402
  • 0

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام اینکه هم اکنون بالغ بر 17 میلیون دستگاه خودروی فرسوده در کشور وجود دارد تاکید که باید سالانه 500 هزار دستگاه خودروی فرسوده در رده خارج شده و اسقاط شوند.

سمیه رفیعی با اشاره به وضعیت خودرو‌های فرسوده در کشور گفت: براساس آمار‌ها از ۳۸ میلیون وسیله نقلیه کشور حدود ۱۷میلیون معادل ۴۵درصد فرسوده است. همچنین از ۱۲میلیون موتورسیکلت در حال حرکت، ۱۱میلیون آن فرسوده بود و در حوزه ناوگان عمومی کشور نیز ۸۰درصد خودرو‌ها فرسوده هستند. وی افزود: همه این آمار‌ها در کنار آلایندگی بالا و مصرف سوخت وحشتناک خودرو‌های فرسوده و تلفات تصادفات رانندگی که ناشی از تردد خودرو‌های فرسوده است حکایت از ضرورت ورود جدی به جایگزینی خودرو‌های فرسوده است.

رفیعی با اشاره به قوانین «هوای پاک» و «ساماندهی صنعت خودرو» بیان کرد: قانون‌گذار تدابیر مناسبی برای از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده دیده است که لازم است متولیان در این خصوص با اجرای دقیق قانون، مشکلات این حوزه را رفع کنند. این نماینده مجلس یازدهم در خصوص اسقاط خودرو‌های فرسوده تاکید کرد: باید خودرو‌ها و موتورسیکلت‌هایی اسقاط شوند که امکان تردد داشته باشند وگرنه اسقاط خودرو‌های متروکه قطعا نمی‌تواند اهداف قانون هوای پاک را محقق کند که در این زمینه انتظار داریم متولیان تدابیر لازم را بیندیشند. وی با تاکید بر اینکه حق داشتن هوای پاک و خودروی ایمن از حقوق اصلی و مطالبات شهروندان است، یادآور شد: با تصویب مجلس، ورود خودرو‌های دست‌دوم به کشور علاوه بر خودرو‌های نو مجاز شده است که امیدواریم با اجرای این قانون شاهد جایگزینی خودرو‌های فرسوده با خودرو‌های نسل جدید و متعاقب آن کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت در کشور باشیم.

منبع تسنیم


نظرات