1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. کسب و کار
  4. پرداخت دیرهنگام عوارض آزادراهی جریمه دارد؟

پرداخت دیرهنگام عوارض آزادراهی جریمه دارد؟

28 شهریور 1402
  • 0

در این مقاله قصد داریم شیوه جدید استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی آن را بررسی کنیم. با قوانین جدید ممکن است شما هم کمی گیج شده باشید و سوالاتی در ذهن شما شکل بگیرد.

در این مقاله نیز ما قصد پاسخ به آنها را خواهیم داشت. پس لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر درباره آنها صحبت کنیم.

قوانین پرداخت عوارض چقدر تغییر کرده‌اند؟

پرداخت عوارضی در کشور ما به سمت الکترونیکی‌شدن درحال حرکت است. این یعنی دیگر نیاز نیست همانند سابق در صف‌های طولانی و طاقت‌فرسای گیت منتظر نوبت‌مان باشیم و سپس عوارض را پرداخت کنیم. روش‌های جدید به ما کمک می‌کنند تا سریع رد شویم و عوارض را بعدا پرداخت کنیم.

اما خب این قوانین جدید سخت‌گیری‌های جدید خودش را هم دارد. این سخت‌گیری‌ها به این منظور است تا کسی نتواند قوانین را دور بزند. برای نمونه افرادی که در این زمینه خلافی داشته باشند برخی از خدمات بیمه‌ای را از دست می‌دهند. اما این مورد تنها یک نمونه بود. در ادامه برای شما بیشتر درباره این قوانین جدید صحبت می‌کنیم.

برای پرداخت عوارض آزادراهی چقدر زمان داریم؟

در قوانین جدید پرداخت عوارض دیگر لازم نیست در صف‌های طولانی برای پرداخت عوارض منتظر بود. شما پس از گذر از گیت عوارضی فرصت خواهید داشت تا عوارض مربوط را پرداخت کنید. در ابتدای اجرای این شرایط شما پس از عبور از گیت یک پیامکی مبنی بر وظیفه پرداخت عوارض دریافت می‌کردید.

اگر برای 24 ساعت این پیام را نادیده می‌گرفتید و پرداخت شما انجام نمی‌شد، پیامک دوم ارسال می‌شد. تا 48 ساعت بعدی شما 2 پیامک دیگر از طرف پلیس دریافت می‌کردید که در آن تاکید‌ می‌شد باید عوارض شما پرداخت شود.

پس از این تاریخ عدم پرداخت شما در سیستم ثبت و جریمه 30هزار تومانی به‌سبب عدم انجام وظیفه برای‌تان منظور می‌شد. به‌ درخواست مردم این سیستم بازنگری شد. بسیاری اظهار بی‌اطلاعی کردند و مهلت پرداخت را نیز کم دانستند. به همین سبب مهلت پرداخت تا 15 روز افزایش پیدا کرد و شرایط جریمه هم تغییر یافت.

2.jpg

درصورت عدم پرداخت عوارض، جریمه آن چگونه محاسبه می‌شود؟

بسیاری از این موضوع اطلاع ندارند اما در قوانین جدید عدم پرداخت عوارض برای شما نه تنها جریمه خواهد داشت، بلکه در خلافی خودرو نیز ثبت خواهد شد. این جریمه همانند قوانین قبلی دیگر یک مبلغ مشخص و ثابت نیست.

این مبلغ می‌تواند به‌صورت پلکانی افزایش یابد و روزبه‌روز خلافی شما را سنگین‌تر کند. این افزایش پلکانی از 15 روز اعمال خواهد شد. جریمه خودرو سواری و وانت 40هزار تومان مشخص شده اما پس از 15 روز درصورت عدم پرداخت درصدی به کل مبلغ جریمه افزوده خواهد شد.

این یعنی اگر برای مدت طولانی این جریمه را نادیده بگیرید با یک جریمه بسیار سنگین روبه‌رو می‌شوید. با قوانین جدید بسیاری از رانندگان به‌دنبال روشی هستند تا بتوانند از طریق آن روش پرداخت ساده‌تری را پیش بگیرند. در پاراگراف بعدی مقاله این مسئله را بررسی خواهیم کرد.

چه روش‌هایی برای استعلام و پرداخت عوارضی آزادراهی وجود دارد؟

راه‌های زیادی برای استعلام و پرداخت عوارضی وجود دارد اما امروز بهترین روش، شیوه‌ای است که با تکیه بر تلفن همراه باشد. چراکه این گوشی‌ها امروز برای همه ما در دسترس هستند و رابط کاربری ساده‌ای دارند. اپلیکیشن‌هایی مثل سوپراپلیکیشن تاپ بهترین گزینه برای شما خواهند بود.

با استفاده از تاپ شما می‌توانید عوارضی خود را بسیار سریع پرداخت کنید. قابلیت جذاب تاپ این است که شما حتی نیاز به یادآوری پرداخت هم نخواهید داشت. چراکه می‌توانید کیف پول‌تان در این اپلیکیشن را شارژ کنید و سپس مطمئن باشید که مبغ عوارضی شما از این کیف پول پرداخت می‌شود.

با استفاده از این قابلیت دیگر نیازی نیست نگران جریمه به سبب فراموشی باشید. تاپ تنها برای پرداخت عوارض نیست. این سوپراپلیکیشن کاربردی می‌تواند خلافی خودرو شما را نیز استعلام بگیرد. تاپ دارای قابلیت‌ها و استفاده‌های فراوانی است. اگر می‌خواهید درباره قابلیت‌های شگفت‌انگیز این اپلیکیشن بیشتر بدانید، ادامه مقاله مخصوص شماست.

تاپ و بیش از 100 سرویس کاربردی

وقت آن رسیده که با سوپر اپلیکیشن تاپ بیشتر آشنا شویم. تاپ تنها اپلیکیشنی نیست که خدمات مالی و اعتباری ارائه می‌دهد؛ اما کامل‌ترین آنهاست.

با استفاده از تاپ دیگر نیازی به بقیه برنامه‌های کاربردی ندارید چون تمامی خدمات آنها در تاپ جمع شده است. تاپ بیش از 100 خدمت کاربردی را در زمینه‌های مالی و اعتباری، گردشگری و تفریحی، خدمات خودرویی، پرداخت و فین تک و بازار سرمایه ارائه می‌دهد.

خدمات تاپ باعث شده که بسیاری از افراد برنامه‌های کاربردی دیگر را از روی گوشی خود حذف کنند و تمامی امور خود را به‌دست تاپ بسپارند. شما نیز می‌توانید به این جمع ملحق شوید. شما می‌توانید تاپ را از گوگل‌پلی، کافه بازار، مایکت، چارخونه و وبسایت رسمی این مجموعه دانلود کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به شما روش پرداخت عوارضی با تاپ را معرفی کردیم. با استفاده از تاپ عوارضی شما در سریع‌ترین زمان ممکن، به‌صورت خودکار پرداخت می‌شود.

با چنین قابلیتی حتی نیاز نیست دیگر نگران جریمه باشید. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.نظرات