1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروهای آتی بازار
  4. سریعترین خودرو دنیا با شتاب کمتر از یک ثانیه!

سریعترین خودرو دنیا با شتاب کمتر از یک ثانیه!

11 فروردین 1403
  • 0

ایلان ماسک، مدیر تسلا، اعلام کرد که مدل رودستر این کارخانه سال آینده به بازار عرضه خواهد شد. او در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت که شتاب صفر تا ۶۰مایل (۹۶کیلومتر) در ساعت این مدل کمتر از یک‌ثانیه است.

تسلا مدل رودستر را اولین بار در سال 2017 نمایش داد و قرار بود سال 2020 به بازار عرضه شود؛ اما عرضه خودرو هر سال به تاخیر افتاد. آخرین بار ایلان ماسک از تولید خودرو در سال 2024 خبر داده بود؛ اما حالا می‌‌‌گوید این خودرو اواخر سال‌جاری میلادی رونمایی و سال 2025 تولید خواهد شد.

در چند سال گذشته با آمدن موتورهای الکتریکی شتاب خودرو‌‌‌های اسپرت بهتر شده است. در حال حاضر میانگین شتاب 10خودروی اول در فهرست‌‌‌ پرشتاب‌‌‌ترین خودروهای جهان کمی بیشتر از 2ثانیه است. پرشتاب‌‌‌ترین محصول تسلا مدل S پلد است که شتابش 1.99ثانیه است. تسلا برای دستیابی به شتاب کمتر از یک‌ثانیه از شرکت دیگر ایلان ماسک، اسپیس‌ایکس، کمک گرفته؛ شرکتی که تولیدکننده محصولات صنایع هوافضایی است. براساس اظهارات ایلان ماسک و مهندسان اسپیس‌‌‌‌ایکس، این شرکت سیستمی برای تسلا طراحی کرده که برای مدت کوتاهی هوا را با فشار زیاد از 10 اگزوز زیر خودرو خارج می‌کند. خروج هوا از بعضی اگزوزها خودرو را کمی بلند می‌کند تا اصطکاکش با زمین کم شود. همزمان، خروج هوا از اگزوزهای دیگر به پشت خودرو فشار می‌‌‌آورد تا سرعتش بیشتر شود.

هوای پرفشار در مخزنی ذخیره می‌شود که پشت صندلی‌‌‌ راننده است. به گفته اسپیس‌ایکس، فشار هوا در این مخزن 10‌هزار پی‌‌‌اس‌‌‌آی (PSI) (پوند بر اینچ مربع) است. برای مقایسه، فشار هوای لاستیک خودرو به طور میانگین بین 30 تا 35 پی‌‌‌اس‌‌‌آی است. از این سیستم برای ترمز هم می‌‌‌توان استفاده کرد. جیسون فنسک، بنیان‌گذار و مجری کانال انجینیرینگ اکسپلیند در شبکه اجتماعی یوتیوب در محاسبه‌‌‌ای پیش‌بینی کرده که تسلا رودستر در صورت استفاده از این سیستم می‌‌‌تواند در مسافتی 14متری سرعتش را از 60مایل در ساعت به صفر برساند. پس از اعلام تولید مدل رودستر توسط ایلان ماسک، واکنش ماته ریماک، مدیر شرکت بوگاتی-ریماک خبرساز شد.

ریماک که شرکتش دو مدل از پرشتاب‌‌‌ترین خودرو‌‌‌های جهان را می‌‌‌سازد در پاسخ به سوال یکی از دنبال‌‌‌کننده‌‌‌هایش در شبکه اجتماعی فیس‌‌‌بوک گفت که شرکتش سیستم اسپیس‌‌‌‌ایکس را شبیه‌‌‌سازی کرده است. او اضافه کرد که ساخت خودرو با این روش ممکن است، اما این سیستم وزن زیادی دارد و به جز زمان کوتاهی که از آن برای افزایش شتاب استفاده می‌شود به کارآیی خودرو لطمه می‌‌‌زند. شتاب صفر تا 60مایل در ساعت ریماک نورا (Nevera) که موتور الکتریکی دارد 1.74ثانیه است و شتاب صفر تا 100کیلومتر در ساعت بوگاتی شیرون 2.4ثانیه است. ایلان ماسک در زمان رونمایی رودستر گفته بود که خودرو سه‌موتور الکتریکی دارد و با هر شارژ می‌‌‌تواند تا حدود هزار کیلومتر حرکت کند. او در تازه‌‌‌ترین حرف‌‌‌هایش درباره رودستر گفته که طراحی خودرو کاملا تغییر کرده و در برابر دیگر ویژگی‌‌‌های هیجان‌‌‌انگیز خودرو، شتاب کمتر از یک‌ثانیه معمولی‌‌‌ به نظر می‌‌‌رسد.نظرات