1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. زمزمه افزایش تعرفه گمرکی واردات خودرو بلندتر شد

زمزمه افزایش تعرفه گمرکی واردات خودرو بلندتر شد

21 آبان 1396
 • 4

به رغم آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال طرحی جدید برای واردات خودرو به هیات دولت تلاش دارد از ورود بی‌رویه خودروهای خارجی به کشور ممانعت کند؛ اما همزمان با آن موضوع تغییرات در تعرفه واردات خودرو نیز در دستور کار قرار دارد.

در این زمینه رئیس دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه و تجارت ضمن تایید تغییرات در تعرفه واردات خودرو عنوان کرد که دولت تلاش دارد از طریق ابزار تعرفه به کنترل واردات خودرو به کشور بپردازد.

 زمزمه افزایش تعرفه گمرکی واردات خودرو بلندتر شد

علی علی‌آبادی فراهانی با بیان اینکه مصوبه افزایش تعرفه واردات خودرو هنوز ابلاغ نشده است، می‌گوید: دولت طی دو یا سه هفته آینده مصوبه افزایش تعرفه واردات خودرو را ابلاغ خواهد کرد.در این شرایط به نظر می‌رسد وزارت صنعت از چند مسیر قصد دارد، واردات خودرو به کشور را محدود کند که نزدیک به پنج ماه است سایت ثبت‌سفارش واردات خودرو از سوی وزارت صنعت بسته شده است.

بر این اساس در صورتی که دولت تعرفه واردات را افزایش دهد و از سوی دیگر طرح وزیر صنعت به‌منظور مدیریت واردات خودرو به کشور نیز تصویب شود، ثبت‌سفارش واردات ممکن است در اواسط آذرماه بازگشایی شود. در حالی دولت قصد دارد از طریق افزایش تعرفه بخشی از سیاست‌های کنترلی خود بر واردات خودرو را اعمال کند که طی چهار سال گذشته تعرفه واردات خودرو ثابت بود. به این ترتیب در شرایط کنونی اگر دولت اقدام به افزایش تعرفه کند، اولین اتفاقی که صورت می‌گیرد افزایش قیمت خودروهای وارداتی در بازار است که این افزایش در نهایت از جیب مشتری پرداخت می‌شود.

به‌عبارت دیگر سیاست دولت به‌منظور افزایش تعرفه اولین بخشی را که هدف می‌گیرد، مشتریان خودروهای خارجی است. این موضوع در حالی است که به‌دنبال بسته‌شدن سایت ثبت‌سفارش قیمت خودروهای وارداتی به‌صورت کاذبی افزایش پیدا کرد که بسیاری دلیل آن را پیامد سیاست‌های محدودکننده دولت عنوان کردند و امید داشتند، در صورت باز شدن دوباره سایت ثبت‌سفارش قیمت‌ها به حالت عادی خود بازگردد.

به این ترتیب آنگونه که به‌نظر می‌رسد، بازار خودروهای وارداتی در هفته‌های آینده بار دیگر شاهد افزایش قیمت خواهد بود.نظرات

 • فرید فرید (22 آبان 1396 ساعت 01:06)

  آخه میگن حدود ۱۵۰ هزار تا خودرو هیوندا و کیا از نوع سانتافه، توسان و سورنتو ... مدل ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ وارد کشور شده و دولت تا اینها رو که به سال ۲۰۱۸ هم رسیدیم نفروشه سایت ثبت سفارش باز نمیشه که احتمالا هم تا دوسال نتونن این تعداد رو که تقریبا به هر استانی ۵۰۰۰ تا خودرو بالای ۲۰۰ میلیونی میرسه بفروشن پس حالا حالاها سایت بسته هست. آخرش هم مجبورن این خودروها رو حراج کنن.

 • محمد محمد (21 آبان 1396 ساعت 23:48)

  آیا انصافه که مردم هزینه بی لیاقتی مدیران صنعت خودرو رو پرداخت کنن . شما وقتی نمیتونین علی رغم وارد کردن تجهیزات بروز تولید خودرو یک خودرو در شاءن ملت ایران تولید کنین و متوسل به افزایش تعرفه و اجبار مردم به خرید خودروهای بی کیفیت ........

 • محمد محمد (21 آبان 1396 ساعت 15:36)

  بهترین راه حل اینه تعرفه آزاد بشه وگرنه خودروساز ها همچنان زباله هاشون رو به قیمت بهترین خودروهای جهان به مردم میفروشن تنها راه حلشون اینه گمرکی بالا ببرن تا آشغال هاشون فروش بره ماشینای جدیدی که میارن هم سه چهار برابر قیمت جهانی میفروشن من توش موندم با چی میسازن قیمت اینقدر بالا در میاد واقعا ملت بدبختی هستیم

 • آسیب پذیر آسیب پذیر (21 آبان 1396 ساعت 11:30)

  همیشه صورت مساله رو پاک کنید. ما که یادمونه قرار بور سال به سال تعرفه واردات کم بشه تا خودروسازان داخلی جهانی بشن! کلا ملت همیشه سرشون بی کلاه میمونه.