1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. قیمت های خودرو واقعی نیستند، می بایستی کاهش یابند

قیمت های خودرو واقعی نیستند، می بایستی کاهش یابند

14 دی 1396
 • 5
 • 6402

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: قیمت فعلی بسیاری از خودروهای وارداتی واقعی نیست و باید کاهش یابد.

ابوالفضل خلخالی اظهار کرد: مداخلات دولت در ثبت سفارش و واردات خودرو از جمله دلایل نابسامانی‌های اخیر در قیمت این محصولات است.

 قیمت های خودرو واقعی نیستند، می بایستی کاهش یابند

 

وی با بیان اینکه درست است که در دستورالعمل جدید واردات خودرو تعرفه واردات این محصولات افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: اما سوال این است که چرا واردکنندگان قیمت خودروهایی که در گذشته وارد کرده‌اند را افزایش داده‌اند در حالیکه این خودروها با تعرفه‌های پیشین وارد شده و دلیلی برای افزایش قیمت آنها وجود ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: نمی‌توان حق مصرف‌کنندگان را نادیده گرفت و به آن بی‌تفاوت بود. قیمت فعلی بسیاری از خودروهای وارداتی غیرمنصفانه است و باید کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مسوول تنظیم بازار باید وارد عمل شده و واردکنندگان را ملزم به کاهش قیمت‌ها به نرخ‌های پیشین کند.

از ابتدای این هفته ثبت سفارش واردات خودرو مجددا از سر گرفته شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو از تیر ماه امسال ثبت سفارش جدید برای واردات این محصولات را متوقف کرده بود.

به دنبال آن در چند هفته اخیر تحت تاثیر سودجویی برخی واردکنندگان و دپوی خودروها در انبارها و عدم عرضه به بازار، قیمت خودروهای وارداتی افزایش شدید و حباب‌گونه‌ای در بازار داشته است.

در این شرایط کارشناسان انتظار دارند با از سرگیری ثبت سفارش جدید برای واردات خودرو، حباب قیمتی این محصولات ترکیده و قیمت‌ها در بازار خودرو روند نزولی به خود بگیرد.

هنوز واردکنندگان خودرو به این مطالبه کارشناسان پاسخ مثبت نداده‌اند و قیمتها در بازار خودرو کاهشی نداشته است.

منبع ایسنانظرات

 • مهدی مهدی (15 دی 1396 ساعت 19:15)

  بسته بودن بلند مدت ثبت سفارش وافزایش تعرفه های یک سناریو از پیش تایین شده بود جهت افزایش بی سابقه خودروهای وارداتی که هزاران ملیارد سود دهی داشت....با وجود مافیای خودرو در صنعت خودروسازی کشور نباید انتظار کاهش قیمت داشته باشیم....انشالله با گذشت زمان تاریخ حقیقت را بر ملا میکند

 • ایران دوست ایران دوست (14 دی 1396 ساعت 12:55)

  نرود میخ آهنین در سنگ ! کو گوش شنوا ! مارا به خیر خوروسازان امید نیست

 • Kia Kia (14 دی 1396 ساعت 12:14)

  من نمیدونم دیگه چرا خودمون رو تحریم می کنیم مثلا اگه نزاریم خودرو های ۲۵۰۰cc به بالا وارد بشه چه تاثیری بر اقتصاد ما داره
  بعد اقایون میرن برای سفارت لندکروز از ژاپن میگیرن که به باعث عذر خواهی از امریکا میشه
  اگر خودروی مسئولین و ... داخلی بود باز دلمون نمی خواست
  این دوگانگی هاست که سیاستهای دولت رو زیر سوال برده

 • فرزاد فرزاد (14 دی 1396 ساعت 10:04)

  نه که نرخ ارز و تعرفه واردات تو کشور خیلی خیلی واقعیه واسه همون همه می نالند، بعدشم کدوم پدری چشم دیدن ضرر که نه بلکه سود کم بچه،ش رو داره! خود گویم و خود خندم*** من مرد هنرمندم؟ حالا بگو میازار موری که در گور خوش است،

 • بام بام (14 دی 1396 ساعت 09:15)

  حق مصرف کننده ؟!!!! کاهش قیمت ها ؟!!!!!! دوست عزیز ،کارشناس گرامی ، ما در ایرانیم ، اینجا قوانین اقتصاد مخصوصا در صنعت خودرو و واردات آن حاکم نیست ، رانت و احتکار و گرانفروشی در مورد خودرو جرم که نیست هیچ ، بسیار عادی و مد شده .ای کاش ما هم مانند اروپایی ها بودیم ، اگر کالایی گران شد حتی اگر خوراکی ها بود به نشانه اعتراض از فقیر و غنی نمی خریدیم . ولی افسوس . از ماست که بر ماست .