1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. خودروی مشترکی توسط ایران و آذربایجان تولید می شود

خودروی مشترکی توسط ایران و آذربایجان تولید می شود

16 دی 1396
  • 1

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان از به ثبت رسیدن شرکت خودروسازی مشترک این ۲ کشور خبر داد و گفت: به زودی شاهد تولید پنج نوع خودروی مشترک از سوی شرکت خودروسازی مشترک ایران و آذربایجان خواهیم بود.

 خودروی مشترکی توسط ایران و آذربایجان تولید می شود

«محمدابراهیم نقی زاده» افزود: شرکت خودروسازی مشترک ایران و آذربایجان به نام

«آزکرون» در این کشور با سهم مشارکتی 75 درصدی شرکت آزماش آذربایجان و 25 درصدی ایران خودرو به ثبت رسیده است. به گفته رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان این کارخانه در مراحل پایانی قرار دارد و پیش بینی می شود این شرکت تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

براساس گزارش سازمان توسعه و تجارت، نقی زاده گفت: قرار است پیش از پایان سال جاری عملیات انتقال و حمل تجهیزات این کارخانه انجام شود. وی با بیان اینکه ظرفیت تولید این شرکت خودرو سازی 10 هزار خودروست، افزود: هدفگذاری برای تولید اولیه این شرکت، سه هزار خودرو و در مرحله بعدی پنج هزارخودرو خواهد بود.

گفتنی است، این کارخانه در 175 کیلومتری باکو و در محل نفت‌ چالا واقع شده که برای تولید پنج مدل خودروی سواری آماده است. «شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان در نشست رئیسان کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوی آذربایجان که آبان ماه در باکو انجام شد، اعلام کرد که حجم مبادلات تجاری این کشور با ایران در ٩ ماه نخست سال 2017 نسبت به مدت مشابه سال قبل ٣۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی در سال ٢۰١٦ نیز حجم مبادلات میان 2 کشور نسبت به سال 2015میلادی ٧۰ درصد افزایش یافته بود. در آن نشست وزیر اقتصادی آذربایجان اعلام کرد که در حال حاضر ٥٤٦ شرکت ایرانی در جمهوری آذربایجان فعالیت می کنند و در چهار سال اخیر بیش از ٤۰ سند همکاری میان 2 کشور امضا شده است. ساخت کارخانه مشترک خودرو سازی و کارخانه داروسازی در جمهوری آذربایجان از جمله این پروژه ها است.

منبع ایرنا


نظرات

  • hamid khaled hamid khaled (17 دی 1396 ساعت 09:17)

    چه پخی بشه این ماشین دو تا کشورم اصلن از خودرو سازی بویی نبردن و نمیدونن خودرو سازی چی هست