1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. پیش‌بینی قیمت خودرو در سال ۹۷

پیش‌بینی قیمت خودرو در سال ۹۷

4 بهمن 1396
  • 1

با توجه به اتفاقاتی که در مدت اخیر در بازار خودرو رخ داده است، باید ببینیم وضعیت قیمت خودرو در سال ۹۷ چگونه خواهد بود.

موضوعی که تاکنون ثابت شده این است که چیزی در کشور گران نشود، ارزان هم نمی‌شود. حال چه برسد به اینکه این قیمت‌ها به دلایل مختلفی افزایش قیمت عجیب و غریبی داشته باشد و ارزان شدن آن تقریبا محال باشد.

یکی از معاملاتی که حجم وسیعی در کشور دارد، خرید و فروش خودرو است. از این رو همیشه قیمت خودرو موضوع مهمی بوده که چه ماشین‌دارها و چه ماشین‌ندارها با دقت آن را دنبال می‌کنند. اینکه معیارهای قیمت‌گذاری خودرو در کشور ما مانند برخی چیزهای دیگر عجیب و غریب است، شکی نیست. اما گاهی اوقات تصمیماتی در زمینه‌ی افزایش یا اعلام قیمت خودرو می‌شود که حتی مجری مشهور صداوسیما برای پیدا کردن یک دلیل جهت اتخاذ این تصمیم حاضر است موها خود را روی آنتن زنده‌ی تلویزیونی بتراشد.

اما هر ساله با توجه به لایحه‌ی بودجه و براساس معیارهای مختلف، باید منتظر اعلام قیمت‌های جدید خودرو در سال بعد باشیم. در این مطلب قصد داریم با بررسی وضعیت موجود، اتفاقات مدت اخیر و دلایل دیگر، شرایط قیمت خودرو در سال 97 را پیش‌بینی کنیم.

همین ابتدا بگوییم، موضوعی که تقریبا در تمامی محافل خبری و خودرویی کشور به آن اذعان می‌شود این است که قیمت خودرو نیز مانند قیمت خیلی چیزهای دیگر در سال 97 افزایش خواهد داشت. اما در این افزایش قیمت عوامل مهمی دخالت دارد و از سوی دیگر باید ببینیم این افزایش قیمت تا چه اندازه است.

هر ساله با توجه به تصمیم شورای رقابت قیمت خودرو های داخلی افزایش چند درصدی دارد و سال آینده نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. از طرف دیگر قیمت خودرو های وارداتی نیز با توجه به افزایش قابل توجه تعرفه واردات خودرو، افزایش چشمگیری داشته است و این روند سال آینده نیز قطعا ادامه خواهد داشت.س

از آنجایی که یکی از معیارهای مهم تعیین قیمت خودرو در کشور ما، موضوع قیمت ارز است، بنابراین طبیعی است که با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در لایحه‌ی بودجه سال 97، قیمت خودرو نیز افزایش داشته باشد. این موضوع در مورد قیمت خودرو های داخلی نیز صدق می‌کند؛ چرا که 60 درصد از خودروهای تولید داخل پس از برجام دارای قطعات وارداتی هستند که در نتیجه باید منتظر افزایش قیمت آنها نیز باشیم.

این افزایش قیمت ارز، بی‌شک گریبان قطعه‌سازان و تامین‌کنندگان مواد اولیه را خواهد گرفت و در نتیجه باز هم از افزایش قیمت خودرو در سال 97 مطمئن‌تر می‌شویم.

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت خودرو در سال 97 این است که سایه‌ی تحریم‌ها و نقض برجام همچنان بر سر ایران قرار دارد و با سازهای ناکوکی که هر روز دولت آمریکا کوک می‌کند، باید منتظر تاثیرات این تصمیمات لحظه‌ای بر بازارهای مختلف از جمله بازار و قیمت خودرو باشیم.

اما طبق روال همیشه، تورم عمومی کشور در سال جدید می‌تواند از عوامل دیگری باشد که نشان می‌دهد سال 97 قیمت خودرو افزایش خواهد داشت. به رسم هر ساله تقریبا بسیاری از کالاها و لوازم مصرفی افزایش قیمت چند درصدی دارد و قیمت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

عامل دیگری که می‌تواند روی افزایش قیمت خودرو در سال 97 موثر باشد، از دور خارج شدن و توقف تولید مدل‌های قدیم‌تر است. زمزمه‌هایی برای توقف تولید عرضه‌ی خودروهای پرطرفدار و پرتیراژی چون پراید و پژو 405 به گوش می‌رسد که همین موضوع می‌تواند روی افزایش قیمت‌ خودرو های هم کلاس تاثیر داشته باشد.

اینکه قیمت خودرو در سال 97 افزایش خواهد داشت، موضوعی قطعی به نظر می‌رسد، اما اینکه این افزایش قیمت به چه میزان است و تا چه اندازه پایدار خواهد بود، باید منتظر شرایط و رخدادهای سال آتی باشیم. ضمن اینکه افزایش یکباره‌ی قیمت خودرو روی فروش آن تاثیر می‌گذارد و به عنوان مثال باید ببینیم آیا باز هم کسی حاضر است برای خرید هیوندای سانتافه 335 میلیون تومان پرداخت کند؟!

منبع تسنیم


نظرات

  • ایرانی بدبخت و بی کس وکار ایرانی بدبخت و بی کس وکار (6 بهمن 1396 ساعت 12:23)

    بابا مملکت ما بی زر زر هست(بدون دلیل همیشه گرونی رو داریم)حالا که تمام کائنات و عوامل طبیعی دست به دست هم دادن و خدا خواسته برا دولت و حکومت که حسابی گند بزن به قیمتها.احمق اون کسی هست که باور کنه چیزی تو این مملکت ارزون مشبه و یا دلش خوش باشه که کسی به حال این مردم زود باور دلسوز ی کنه