1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. تصویب کاهش تعرفه‌ واردات خودرو احتمالا در هفته آینده انجام می شود

تصویب کاهش تعرفه‌ واردات خودرو احتمالا در هفته آینده انجام می شود

30 اردیبهشت 1397
 • 3

عضو کمیسیون صنایع مجلس با ابراز امیدواری نسبت به تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس، گفت: این طرح هفته آینده در دستور کار مجلس قرار دارد.

حمید گرمابی با بیان اینکه احتمال اینکه تعرفه خودروهای هیبریدی کاهش یابد، زیاد است گفت: با توجه اینکه خودرو های هیبرید دوستدار محیط زیست هستند باید وارد کنندگان را برای واردات این نوع خودرو ها تشویق کنیم.

 تصویب کاهش تعرفه‌ واردات خودرو احتمالا در هفته آینده انجام می شود

وی تصریح کرد: باید این خودروها را با اطلاع کافی، بدون ایجاد رانت و تحمیل شوک به بازار وارد کنیم. حتی باید تعرفه‌های واردات را کاهش دهیم یا خودروها را بدون تعرفه وارد کنیم، زیرا با لحاظ کردن ضرر و زیانی که خودروهای با مصرف سوخت بالا به سلامت مردم و محیط‌زیست وارد می‌کنند و همچنین یارانه‌ای که دولت به بنزین اختصاص می‌دهد، می‌بینیم که جایگزینی این خودروها منفعت بیشتری دارد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه در حقیقت حمایت از صنایع خودروی داخلی از جیب مردم صورت می‌گیرد، این کار را نادرست ارزیابی کرد و گفت: ایران ازجمله کشورهایی است که خودرو در آن بالاترین تعرفه را دارد، فکر می‌کنم اگر تعرفه‌هایی مشابه را برای صنایع دیگر داشته باشیم شکوفا می‌شوند ولی در صنعت خودرو با قبول وجود مشکلات، از رقیبان قبلی خود عقب هستیم.

گرمابی تصریح کرد: باید فکری درمورد افزایش قیمت خودرو برای طبقه متوسط و ضعیف جامعه کرد؛ همچنین خودروسازان باید با برنامه‌ریزی به مرحله‌ای برسند که بتوانند با خودروهای خارجی باکیفیت و دارای قیمت خوب رقابت کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر بر افزایش تعرفه واردات خودرو از سوی مسئولان و نمایندگان مجلس پافشاری شود نه تنها حقوق مصرف کننده تضییع می شود بلکه دیگر انگیزه ای برای خودرو سازان داخلی در جهت افزایش کیفیت محصولات خود نخواهد ماند و همچنان شاهد تولید خودرو های بی کیفیت با قیمت بالا در کشور خواهیم بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح ساماندهی بازار خودرو که یک فوریت آن تصویب و برای بررسی و چکش کاری به کمیسیون صنایع و معادن ارسال شده و در حال حاضر در دست بررسی است و به احتمال زیاد این طرح درهفته های آینده در صحن علنی مجلس رای بیاورد و به تصویب نمایندگان خانه ملت قرار گیرد.

منبع مهر


نظرات

 • روح اله روح اله (30 اردیبهشت 1397 ساعت 22:01)

  بعید میدانم انحصاری که در خودرو در کشور ایجاد شده به این راحتی شکسته شود.حاکمیت بنام حمایت از خودروساز از جان و مال ملت هزینه میکند.اقایان هیچ صنعتی بدون رقابت قابلیت رشد ندارد.تولید خودروهای فسیل و از رده خارج تا به کی

 • آفتاب پرست آفتاب پرست (30 اردیبهشت 1397 ساعت 13:55)

  اولا که مافیای خودرو که در راس آن سران مملکت قرار دارند اجازه نمیدهند.
  دوما اینها همان افرادی هستند که نمیدانستند خودروی هیبریدی چیست و تعرفه اش را چند برابر کردند. حالا تشویق میکنند.
  سوما تعرفه را کلا هم بردارند به هزار دلیل واهی همین خودروهای زباله را چند برابر گران خواهند کرد تا همچنان بدبخت بمانیم!!!

 • هیتلر هیتلر (30 اردیبهشت 1397 ساعت 13:11)

  دقیقا همون حرکت همیشگی = اول صد در صد گرون کن بعد پنج درصد تخفیف بده منت بزار ////// یعنی عاشق کاراتونم