1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. با لغو برجام ، آیا با خودروهای تک ستاره خداحافظی می کنیم ؟!

با لغو برجام ، آیا با خودروهای تک ستاره خداحافظی می کنیم ؟!

30 خرداد 1397
  • 0

گزارش جدید از کیفیت خودروهای داخلی در شرایطی اعلام شد که طبق آن، ستاره‌بندی سه محصول تغییر کرد.

بر این اساس، دو مدل از پراید توانسته‌اند با افزایش سطح کیفی، خود را از جمع تک‌ستاره‌ها جدا کنند و به محصولاتی دو ستاره تبدیل شوند. این در شرایطی است که تندر اتوماتیک پلاس ایران خودرو نتوانسته سطح کیفی خود را حفظ کند و طبق گزارش منتشره، یک ستاره کیفی‌اش را از دست داده است.

 با لغو برجام ، آیا با خودروهای تک ستاره خداحافظی می کنیم ؟!

در این گزارش که از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران تهیه شده و به اردیبهشت مربوط می‌شود، ۳۸ خودرو تولید و مونتاژ داخل مورد بررسی کیفی قرار گرفته و ستاره‌بندی شده‌اند. بر این اساس، بیشتر خودروهای تحت بررسی، ستاره‌های خود را در مقایسه با گزارش کیفی قبلی حفظ کرده، بنابراین تغییر خاصی در سطح کیفی آنها ایجاد نشده است، با این حال سه محصول، افت‌وخیز کیفی را به ثبت رسانده‌اند.

در روشی که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای ارزیابی کیفی خودروها لحاظ می‌کند، هر محصول بسته به امتیازات کسب شده، بین یک تا پنج ستاره کیفی دریافت کرده و در دسته قیمتی خود جای می‌گیرد. این در شرایطی است که طبق معمول هیچ خودرویی نتوانسته در ارزیابی کیفی اردیبهشت، تمام ستاره‌های موجود را کسب کند. در گزارش منتشره، اخذ یک ستاره، نشان‌دهنده حداقل کیفیت یک خودرو بوده و هرچه تعداد ستاره‌ها بالاتر باشد، به معنای آن است که آن خودرو از سطح کیفی بهتری برخوردار است. در میان ۳۸ خودرویی که طی دومین ماه بهار امسال مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته‌اند، ۱۰ خودرو چهار ‌ستاره کیفی را از آن خود کرده‌اند و این یعنی، حدود ۲۷ درصد از خودروهای یاد شده توانسته‌اند به کیفیت نسبتا ایده‌آل دست پیدا کرده و برترین محصولات خودروسازی کشور در اردیبهشت باشند.

 با لغو برجام ، آیا با خودروهای تک ستاره خداحافظی می کنیم ؟!

طبق گزارش منتشره، ۱۳ خودروی داخلی نیز موفق به اخذ سه ستاره کیفی شده‌اند تا در مجموع حدود ۳۴ درصد از خودروهای ارزیابی شده در اردیبهشت، سه ستاره لقب گرفته و کیفیتی متوسط را ازآن خود کنند. از آن‌سو، اما ۱۴‌خودرو نیز توانسته‌اند تنها دو ستاره کیفی را در ارزیابی دومین ماه سال جاری به دست بیاورند. با این حساب، حدود ۳۷درصد از خودروهای تولید داخل نیز طی اردیبهشت امسال دوستاره بوده‌اند.در نهایت نام یک خودروی تک‌ستاره نیز در گزارش کیفی اردیبهشت به ثبت رسیده و این یعنی، خودروسازی کشور تقریبا با تک‌ستاره‌ها وداع کرده است.

در گزارش کیفی اردیبهشت اما طبق روال ماه‌های گذشته، خودروهای تولید داخل در ۵ دسته «بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان»، «بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان»، «۵۰ تا ۷۵‌ میلیون تومان»، «۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان» و «زیر ۲۵ میلیون تومان» دسته‌بندی شده و بین یک تا چهار ستاره کیفی به‌دست آورده‌اند. شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران همچنان از اعلام جزئیات کیفی خودروها که مشخص می‌کرد هر محصولی در معیارهای مختلف دارای چند نمره منفی است، خودداری می‌کند.

هرچه هست، براساس گزارش منتشره، خودروسازی ایران در حال حاضر به جز یک مورد، دیگر هیچ محصول تک‌ستاره‌ای را به خود نمی‌بیند و این در شرایطی است که برخی از محصولات ارتقا یافته (طی چند ماه گذشته) در نوبت حذف از چرخه تولید قرار دارند. به‌عنوان مثال، پراید در بیشتر مدل‌های خود با وجود آنکه حالا دیگر محصولی دو ستاره به شمار می‌رود، یکی از کاندیداهای جدی حذف از خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود، درست مانند پژو ۴۰۵، که این محصول نیز به پایان عمر خود نزدیک شده است.البته برنامه‌ریزی برای حذف این خودروها، به قبل از خروج آمریکا از برجام و بازگشت قریب‌الوقوع تحریم‌ها علیه صنعت خودرو مربوط می‌شود و هیچ بعید نیست در ادامه تصمیمات دیگری در این مورد گرفته شود.

 با لغو برجام ، آیا با خودروهای تک ستاره خداحافظی می کنیم ؟!

در واقع تصمیم‌گیری برای حذف خودروهای کم‌کیفیت، زمانی انجام شد که خودروسازان خارجی به واسطه توافق هسته‌ای و برجام راهی ایران شدند و صنعت خودروی کشور در آستانه پوست‌اندازی قرار گرفت. بر این اساس، سازمان ملی استاندارد تعداد استانداردهای خودرو را به ۸۵ مورد ارتقا و به خودروسازان تا اول دی ماه امسال مهلت پاس کردن آنها را داد. با این حال، بیش از یک ماه پیش، آمریکا از برجام خارج شد و در نتیجه بیشتر خودروسازان خارجی حاضر در ایران از بیم تحریم‌های سختگیرانه، قصد رفتن از کشور را دارند. ازآنجاکه تحریم‌های قبلی سبب افت شدید تولید شد، بیم تکرار این ماجرا می‌رود و از همین رو برخی گمانه‌زنی‌ها بر ماندگاری محصولات قدیمی (به‌خصوص حالا که دو ستاره شده‌اند) تاکید دارند.

البته سازمان ملی استاندارد هنوز هم بر اجرای برنامه خود تاکید دارد، با این حال قطعا اگر خودروسازی کشور در شرایط سخت تحریم قرار بگیرد و تیراژ به شدت افت کند، حذف امثال پراید و پژو ۴۰۵ بسیار بعید خواهد بود.اما نگاهی بیندازیم به سطح کیفی خودروهای داخلی در اردیبهشت امسال، تا مشخص شود چه افت و خیز کیفی در آنها رخ داده است.

در گزارش منتشره، باز هم خودروهای به اصطلاح گران‌قیمت، بیشترین ستاره‌ها را نصیب خود کرده‌اند، هرچند البته استثناهایی نیز در این مورد به چشم می‌آید. بر این اساس، در دسته خودروهای بالای ۱۰۰ ‌میلیون تومان با سه عضو تقریبا مونتاژی یعنی مزدا۳ شرکت بهمن موتور و سوزوکی گرند‌ویتارای ایران‌خودرو خراسان و پژو ۲۰۰۸ (محصول مشترک ایران‌خودرو و پژو) روبه‌رو می‌شویم که هر سه آنها موفق به کسب چهار ستاره کیفی شده‌اند. این خودروها در گزارش قبلی نیز همین تعداد ستاره را کسب کرده بودند؛ بنابراین تغییر کیفیت خاصی در آنها طی دومین ماه بهار امسال رخ نداده است. این سه محصول در حال حاضر گران‌ترین خودروهای تولید و مونتاژ داخل به‌شمار می‌روند و همچنین از داخلی‌سازی پایینی برخوردار هستند. در این بین، پژو ۲۰۰۸ اولین محصول پسابرجامی خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود و قرار است میزان داخلی‌سازی آن طی دو، سه سال آینده به بالای ۷۰ درصد برسد. این در شرایطی است که با توجه به خروج احتمالی پژو از ایران، سرنوشت ۲۰۰۸ نیز در ‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و مشخص نیست تولید آن ادامه خواهد یافت یا نه.

 با لغو برجام ، آیا با خودروهای تک ستاره خداحافظی می کنیم ؟!

از خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان بگذریم و نگاهی بیندازیم به گروه بعدی که محصولات ۷۵ تا ۱۰۰ میلیونی را در خود جای داده است. در این گروه چینی-کره‌ای، با پنج محصول مونتاژی مواجه می‌شویم که در میان آنها، کیا سراتو و هیوندایی مدل i۲۰ به‌عنوان محصولات چهار ستاره معرفی شده‌اند. سراتو که در شرکت سایپا مونتاژ می‌شود، در گزارش کیفی گذشته نیز چهار ستاره کیفی به‌دست آورده؛ بنابراین سطح کیفی آن در اردیبهشت تغییر خاصی به خود ندیده است. شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران همچنان سراتو را در جمع خودروهای زیر ۱۰۰ میلیون تومان قرار می‌دهد و این در حالی است که این محصول در حال حاضر قیمتی بالاتر دارد.

دیگر عضو این گروه یعنی هیوندایی i۲۰ که در کرمان موتور مونتاژ می‌شود و جزو محصولات پسابرجامی به‌شمار می‌رود نیز در مقایسه با گزارش کیفی قبلی، ستاره‌ای کم و زیاد نکرده است. هم سراتو و هم هیوندایی، به دلیل بازگشت تحریم‌ها در آستانه توقف تولید قرار گرفته اند و شاید طی چند ماه آینده، تولید آنها متوقف شود.

در این گروه اما سه خودرو چینی نیز به چشم می‌آیند که هر سه با داخلی‌سازی پایینی در کشور مونتاژ می‌شوند. تیگو ۵ که در مدیران خودرو به مونتاژ می‌رسد، در گزارش کیفی اردیبهشت سه ستاره به دست آورده، بنابراین در مقایسه با گزارش قبلی، تغییری حاصل نکرده است. همچنین جک S۵ نیز به‌عنوان محصول مونتاژی کرمان موتور، با کسب سه ستاره، شرایط کیفی مشابهی با ماه گذشته دارد. این گروه اما میزبان‌‌هایما S۷ مونتاژی ایران‌خودرو نیز هست، خودرویی که در گزارش قبلی غایب بود، اما حالا با ستاره کیفی به جمع محصولات تحت ارزیابی بازگشته است.

به گروه خودروهای ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان برویم و ببینیم اوضاع ستاره‌ها در این دسته قیمتی به چه شکل است. طبق گزارش اعلامی، تمام خودروهای حاضر در این گروه، مونتاژی‌های چینی هستند که بهترین آنها بسترن (B۳۰) نام دارد. این محصول مونتاژی گروه بهمن، در ارزیابی جدید، چهار ستاره کیفی به دست آورده و این نشان می‌دهد نسبت به گزارش قبلی، تفاوتی نداشته است. دیگر عضو این گروه یعنی چانگان CS۳۵ که در سایپا مونتاژ می‌شود، سه ستاره کیفی به دست آورده است. همچنین آریزو ۵ نیز کماکان سه ستاره کیفی را به خود می‌بیند و با این حساب تغییری در سطح کیفی این محصول مونتاژی چینی رخ نداده است. در این گروه اما یک خودرو دو ‌ستاره نیز به‌چشم می‌آید که لیفان X۶۰ نام دارد. این خودرو که در شرکت کرمان موتور مونتاژ می‌شود، نسبت به گزارش فروردین تغییری در کیفیت خود احساس نکرده، چه آنکه در آن گزارش نیز دو ستاره به خود اختصاص داده بود. گروه تحت بررسی اما یک عضو جدید را نسبت به گزارش قبل به خود می‌بیند و آن برلیانس H۳۳۰ است. این محصول مونتاژی سایپا، در گزارش اردیبهشت حائز سه ستاره کیفی شده است. افزایش ستاره‌های پراید

نگاهی هم بیندازیم به دسته ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومانی‌ها که بیشترین خودروهای داخلی را در خود جای داده است. مانند چند گزارش قبلی، همچنان رنویی‌ها و پژویی‌ها رده‌های ابتدایی این گروه را به خود اختصاص داده‌اند. بر این اساس رنو ساندرو، پژو ۲۰۷ اتومات، تندر-۹۰ پلاس و پارس تندر چهار محصول چهار ستاره این گروه به شمار می‌روند و تغییری نیز نسبت به گزارش قبلی به خود ندیده اند.

در رده پنجم جدول ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومانی‌ها اما در حالی با تندر-۹۰ اتوماتیک پلاس مواجه می‌شویم که این محصول در مقایسه با گزارش قبلی با کاهش کیفیت مواجه و یک ستاره‌اش را از دست داده است. بر این اساس، تندر پلاس اتومات ایران خودرو در گزارش اردیبهشت حائز سه ستاره کیفی شده، حال آنکه در گزارش قبلی، چهار ستاره بود. پس از این خودرو اما به تندرهای معمولی ایران خودرو و پارس خودرو برمی خوریم که بدون تغییر نسبت به گزارش قبلی، همچنان محصولاتی سه‌ستاره به شمار می‌روند.

در گروه مورد بررسی اما چهار خودرو سه ستاره دیگر نیز به چشم می‌آیند که اتفاقا آنها نیز در مقایسه با گزارش فروردین، تغییر کیفی خاصی را تجربه نکرده و ستاره‌هایشان ثابت مانده است. در این بین، رانا که مدت‌هاست تیراژ آن منفی شده، در رده هشتم جای گرفته و پس از آن با پژو ۲۰۶ در مدل‌های ‌هاچ بک و صندوق‌دار و همچنین دنا پلاس مواجه می‌شویم. این سه محصول که جزو تولیدات ایران‌خودرو به‌شمار می‌روند، در مقایسه با گزارش کیفی اولین ماه بهار، ‌تغییر خاصی را تجربه نکرده‌اند، چه آنکه در آن گزارش نیز سه‌ستاره به‌دست آورده بودند.

در گروه خودروهای ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومانی اما با ۱۰ محصول دو ستاره نیز روبه‌رو هستیم که بیشتر آنها را ایران‌خودرویی‌ها تشکیل می‌دهند. دو محصول چینی به نام‌های ام‌وی‌ام ۳۱۵ جدید و دانگ‌فنگ نیز در جمع دو ستاره‌های این گروه به چشم می‌آیند که در مقایسه با فروردین، تعداد ستاره‌هایشان تغییری نکرده است. دیگر دو ستاره‌های این گروه را دنای معمولی، پژو پارس کرمانشاه، پژو ۴۰۵ خراسان، تیبا۲، تیبای معمولی، سورن و سمند تبریز تشکیل می‌دهند که آنها نیز با کم و زیاد شدن ستاره در مقایسه با فروردین مواجه نشده‌اند. ساینا نیز دیگر محصول دو ستاره این گروه به حساب می‌آید که سطح کیفی آن در مقایسه با گزارش قبلی ثابت مانده است.

گزارش کیفی اردیبهشت‌ اما در حالی اعلام شده که دو محصول تک‌ستاره در گزارش قبلی، ارتقا پیدا کرده و دو ستاره شده‌اند. بر این اساس، پراید ۱۳۱ پارس خودرو و پراید ۱۳۲ تولید سایپا، با ارتقای کیفی مواجه و به محصولاتی دو ستاره تبدیل شده اند.

دیگر عضو دو ستاره این گروه پراید ۱۳۱ تولید سایپا نام دارد که در مقایسه با گزارش قبلی، افت و خیز کیفی خاصی را تجربه نکرده است. همچنین تنها عضو تک‌ستاره این گروه و کل خودروهای داخلی، پراید ۱۱۱ است که کماکان با یک ستاره کیفی روزگار می‌گذراند.نظرات