1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. در انتظار تصمیمات جدید برای واردات خودروهای خارجی باشید

در انتظار تصمیمات جدید برای واردات خودروهای خارجی باشید

24 شهریور 1397
 • 4

در ۵ ماه ابتدای سال‌جاری، در مجموع ۶ هزار و ۵۷ دستگاه خودرو وارد شده است. براساس آمار گمرک، ارزش دلاری این تعداد خودرو، معادل ۱۶۲ میلیون دلار بوده است. در حالی در ۵ ماه ابتدای سال‌جاری این تعداد خودرو وارد گمرکات کشور شده است که در مدت مشابه سال قبل، ۳۳ هزار و ۱۴۹ دستگاه انواع خودرو با حجم موتور تا دو هزار سی‌سی وارد کشور شده بود.

 در انتظار تصمیمات جدید برای واردات خودروهای خارجی باشید

بر این اساس در ۵ ماه ابتدایی سال گذشته در مجموع برای واردات خودرو، ۹۳۶ میلیون دلار پرداخت شده بود. افت ۵/ ۸۱ درصدی واردات خودرو در شرایطی اتفاق افتاده است که این مساله تبعات گوناگونی برای وارد‌کنندگان و مصرف‌کنندگان به‌دنبال داشته است. در حالی شاهد افت واردات خودرو هستیم که شرکت‌های واردکننده در تحویل محصولات پیش‌فروش شده خود با چالش جدی روبه‌رو هستند، براساس آمارهای منتشر شده، نزدیک به ۲۰ هزار خودرو توسط نمایندگی‌های رسمی پیش‌فروش شده اما با ممنوعیت ناگهانی ورود خودرو به کشور، اجازه ترخیص آنها از گمرک داده نمی‌شود.

همین مساله سبب شده تا مشتریان در وضعیت بلاتکلیفی به سر ببرند؛ به‌طوری‌که نمی‌دانند منتظر دریافت خودرو ثبت نامی خود باشند یا اینکه پیش پرداخت خود را از این شرکت‌ها طلب کنند. اتفاق دیگری که در اثر افت واردات خودرو به کشور شاهد هستیم، انحصار بیش از پیش تولید‌کنندگان داخلی بر بازار خودرو است. با اینکه وارد‌کنندگان تنها سهمی ۳ درصدی از بازار خودرو کشور داشتند، ولی با ممنوعیت واردات شاهد هستیم که همین سهم اندک هم در اختیار خودروسازان داخلی قرار گرفته است.

همچنین بعد از ممنوعیت واردات در تیرماه ۹۷، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت در یک نشست خبری اعلام کرد، ممنوعیت واردات تا پایان سال‌جاری ادامه دارد. این در حالی است که در چند وقت اخیر برخی از نمایندگان مجلس از لغو قریب‌الوقوع این ممنوعیت خبر داده‌اند. بی‌شک تعیین تکلیف این موضوع و اعلام رسمی از سوی مسوولان دولتی هم وضعیت شرکت‌های واردکننده را برای ادامه فعالیت معلوم می‌کند و هم وضعیت مشتریانی که پیش خرید انجام داده‌اند.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از موافقت دولت با ترخیص خودروهای متوقف در گمرک خبر داده اما این طرح هنوز ابلاغ و اجرایی نشده است. مرشدسلوک با بیان اینکه تعداد قابل توجهی خودرو در انبار تولیدکنندگان خارجی و همچنین در بندر جبل‌علی امارات دپو شده است، تصریح کرد: با توجه به آنکه از یک سو پول این خودروها به خودروسازان خارجی پرداخت شده و از سوی دیگر این خودروها به صورت پیش‌فروش به خریداران داخلی واگذار شده است امیدواریم با واردات و ترخیص این خودروها نیز موافقت شود.

وی خاطرنشان کرد: موافقت دولت با واردات خودروهای متوقف در گمرک و همچنین موافقت با ورود باقی خودروهای ثبت‌سفارش و خریداری شده تاثیر مثبتی بر بازار خودروهای وارداتی داشته و باعث تعدیل نرخ‌های فعلی در بازار خواهد شد.

منبع پدال


نظرات

 • محمد محمد (25 شهریور 1397 ساعت 10:09)

  زنده بادمردم همیشه درصف................

 • ناصری ناصری (24 شهریور 1397 ساعت 20:49)

  فایده ای ندارد. همین الان هم بخواهند معافیت و سود بازرگانی را به صفر برسانند، قیمت ارزی که با آن خودرو می خرند بیش از سه برابر شده است. یعنی افزایش حداقل سه برابری قیمت خودرو در خوشبینانه ترین حالت. این باند و مافیای خودروی ایران که در همه جا نفوذ و شبکه دارد جایی نمی خوابد که آب زیرش برود

 • جواد جواد (24 شهریور 1397 ساعت 17:50)

  با آزادسازی واردات خودروها و کاهش تعرفه ، قطعا خودروسازان وطنی سرعقل می آیند و از خودسری و سبک مغزی دست میکشند . در کجای دنیا قوانین واردات خودرو و اجحاف خودروسازان بومی کشورها مثل ایران است ؟ ایران

 • ایلیا ایلیا (24 شهریور 1397 ساعت 08:56)

  یه فکری هم به حال این آشفته بازار مملکت و خودروهای داخلی بکنید!