1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. پاسخ وزیر صنعت در خصوص گران شدن خودرو

پاسخ وزیر صنعت در خصوص گران شدن خودرو

30 آبان 1397
 • 24

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودرو‌هایی که فروش قطعی بوده با قیمت تعیین شده در قرارداد واگذار می‌شود، مشتریان نگران نباشند.

رضا رحمانی امروز در جلسه مشترک با فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی که برای بررسی مسائل مربوط به تولید و بازار برگزار شد با اشاره به موضوع خودرو افزود: در خصوص واگذاری فروش های قطعی با خودروسازان صحبت شده و آنها این موضوع را قبول کرده اند .

 پاسخ وزیر صنعت در خصوص گران شدن خودرو

وی افزود: بحث خودروهای که پیش فروش شده و باید به قیمت روز واگذار شوند متفاوت است .

رحمانی گفت برخی خودروها نیز استثنا هستند که بخش عمده آنها وارداتی بوده است و به خاطر مشکل تحریم خط تولید آنها ممکن است تعطیل شده باشد که در این زمینه خودروساز آنرا جایگزین می‌کند یا باید مشتری را راضی کند .

وزیر صنعت در پاسخ به سوالی درباره ی تصویب قیمت خودرو گفت: مصوبه ای در این زمینه نداشته ایم و بخشنامه ای وجود ندارد .

وی گفت کارگروه‌های مختلف بحث تعیین قیمت را دنبال می کنند و در صورت تصویب نهایی به رسانه‌ها اعلام خواهد شد .

رحمانی درباره مبارزه با فساد گفت : بهترین راه شفاف کردن امور و استفاده از سامانه های الکترونیکی است که در حال ارتقا و استفاده است.

وی گفت تصمیم گرفته شده برای ثبت سفارش‌ها به استان ها اختیارات داده شود تا خودشان تصمیم گیری کنند .

وی با اشاره به کار کرد کارگروه ستاد تسهیل تولید گفت : در 6 ماهه امسال 54 درصد مصوبات این کارگروه عملیاتی شده است .

وزیر صنعت گفت : در 6 ماهه امسال دو میلیون بازرسی برای تنظیم بازار صورت گرفته که 200 هزار پرونده تشکیل شده و بیش از 70 میلیارد تومان منجر به صدور حکم شده است .

رحمانی با اشاره به اجرای بسته هایی از جمله حمایت از تولید تنظیم بازار و بازرسی و نظارت گفت : در نقطه نهایی برای رسیدن کالاهای اساسی به دست مشتریان نقاط ضعفی داریم که باید اصلاح شود و این کالا به قیمت مورد نظر به دست مصرف‌کننده برسد .

وی گفت : بر اساس برآوردی که انجام شده معادل 10 میلیارد دلار از کالاهایی که سال قبل وارد شرایط مانند در داخل ساخت و تولید شود که برای جایگزینی این واردات امسال کار را آغاز کردیم .

بنابراین گزارش در این جلسه اعضای فراکسیون اشتغال مسائلی را در خصوص ثبت سفارش‌ها حمایت از تولید و مشکلات مربوط به تنظیم بازار و نظارت‌ها مطرح کردند .

وزیر صنعت معدن و تجارت گفت : با نظارت و رصد فروش برخی مواد اولیه تولید در بورس این موضوع ساماندهی می‌شود .

رحمانی با اشاره به اینکه برخی تولیدکنندگان در خصوص فروش مواد اولیه تولید در بورس از جمله محصولات پتروشیمی انتقادهایی دارند گفت بر اساس تصمیم گرفته شده خریداران در بورس باید حتما خودشان تولید کننده باشند علاوه بر اینکه میزان فعالیت و نیاز تولیدکنندگان به مواد اولیه را در سطح استان ها رصد خواهیم کرد .

وی افزود طرحی را به نام طرح تبادل پیگیری می‌کنیم که بر اساس آن با هماهنگی ادارات برق مالیات و بیمه میزان فعالیت واحدهای تولیدی و میزان نیاز آنها برای مواد اولیه مشخص خواهد شد.

وی افزود برخی تولیدکنندگان ممکن است بیش از نیاز خود مواد اولیه را از بورس خریداری کرده و با قیمت بالاتر در بازار به فروش برسانند.منبع تسنیم


نظرات

 • محمد محمد (2 آذر 1397 ساعت 14:48)

  قیمت خودرو در پیش فروش عادی،طبق قانون حمایت از خریداران خودرو،باید براساس زمان تحویل مندرج در قرارداد محاسبه شود.نه به نرخ روز.اقای وزیر باید اول قانون رو بخونن بعد اظهار فضل بفرمایند.

 • میلاد میلاد (2 آذر 1397 ساعت 03:04)

  اخه بی انصافا بهمن ۹۶ ثبت نام کردم الان بعد ۱۰ ماه ماشینی که قیمتش ۴۸ تومن بود رو با چه روییی میخوایین ۸۰ ۷۰ تومن بدین چقدر شما ظالمین

 • محمد محمد (1 آذر 1397 ساعت 19:50)

  جناب آقای وزیر از مدیر مدیر عامل ایران خودرو یک سوال ساده بپرسید : شما از شهریور 96 باید ماهی 1000 خودرو 2008 تحویل می دادید
  اون زمان نه تحریم بود ه ؛ نه افزایش قیمت دلار . چرا بموقع به تعهدات خود عمل نکردید ؟ اگر جوابی نداشتند بنده خدمتتان عرض می کنم . عزیزان رفتند با پول مردم یک مرحله رنو گپچر وارد کردند و در بازار فروختن . سری بعد رفتند و هایما مدل جدبد را وارد کردند و فروختند . یه موقع به خودشون اومدند که ترامپ بحث تحریم و مطرح کردند . تازه به فکر تکمیل خط تولید افتادند . اگر این خیانت به مردم نیست اسمش چیست ؟ حال هم دنبال افزایش قیمت هستند .

 • امیر امیر (1 آذر 1397 ساعت 10:28)

  آقای وزیر؛
  خودروسازها دارند تو و رییست رو تهدید میکنند
  اگر قدرت دارید جلوی این خودروسازان زپرتی رو بگیرید که زودتر عمل کنید و اولین قدم در راه خودروسازان بزرگ دنیا رو بردارید.
  اگر زورتون نمیرسه به این آشغالسازها، دیگه از مقابله با .................. حرف نزنید که...

 • علی علی (1 آذر 1397 ساعت 08:20)

  فکر نکنم اینا خودرویی رو با پیش فروش قطعی ثبت نام کرده باشن یا با قیمته روز یا بلند مدت یا اقساطی پلکانی یا غیره خودشون هم میدونن اینا میدونن چه طوری قرار داد ببندن همش به زیان مصرف کننده هستش

 • شاهین شاهین (1 آذر 1397 ساعت 07:30)

  سلام
  زمان تحویل خودروی اینجانب ابان ماه بوده ولی هنوز دریافت نکردم و قیمت روز در قرار داد قید شده آیا اگر قیمت افزایش پیدا بکنه شامل من هم میشه ؟

 • علی علی (30 آبان 1397 ساعت 22:13)

  وقتی یک فردی استیضاح می شود و در جایی دیگر بلافاصله به وزارت می گیرند این دهن کجی به نمایندگکان مردم است درمجلس ، و معاون آن فرد می شود وزیر جدید صمت پس خط همان وزیرقبلی را خواهد رفت و گوش به فرمان خود رو سازان خواهد بود نه مردم بدبخت که باقرض و قوله و وام با بهره های بالای بانکی می خواهند خودرو بخرند و 10 ماه منتظر می مانند تا تصمیم وزیر همیشه به نفع خودرو سازان دلال باشد مگر ما قانون نداریم مگر کسانی که قرارداد عادی دارندطبق بند4 مصوبه هیت وزیران سال95 نباید به حق حقوقشان برسند مگر حرف مدیران ایران خودرو وحی منزل است، 10ماه پول بی زبان مردم دست این خودروسان مانده و با آن پول هزاران کار کرده اند که ساز جدید من درآوردی بزنند برای مردم کم دفاع کنید از این اسباب بازی سازان .

 • احمد احمد (30 آبان 1397 ساعت 20:25)

  درپیش فروش های غیر قطعی شرکت نصف پول خودروی مورد نظر رو با قیمت کار خانه میگیره میمونه بقیه پول خودرو ،شرکت باید نسبت به پولی که مشتری بدهکار هست درصورت گران کردن خودرو آن رو اعمال افزایش کنه چونکه نصف پول رو قبلا با قیمت قطعی کارخانه گرفته.

 • علی علی (30 آبان 1397 ساعت 17:36)

  اینا همش برنامه خود شرکته میخان مردم رو ****** کنن مگه قیمت بازار رو کی تعیین کرده با فروش قطره چکانی همه چی رو خودشون کنترل کردن الانم میخانقیمت شرکت رو به بازار نزدیک کنن

 • هومن هومن (30 آبان 1397 ساعت 17:25)

  آخه تو کدوم قرارداد تا حالا قیمت قطعی اعلام شده که حالا بخوان بر اساس اون قیمت خودرو را تعیین کنند. قرار بود خودرو من آخر آبان تحویل داده بشه و تو قرارداد هم هیچ حرفی از قیمت نیومده و فقط گفتن بر اساس قیمت روز. بنابراین آیا این ظلم به مصرف کننده نیست که هم ماشینش را دیرتر تحویل بگیره و هم مشمول افزایش قیمت بشه. معمولا در چنین مواقعی خودرو ساز باید تنبیه بشه که به موقع به قراردادش عمل نکرده ولی اینجا مردم بیچاره را تنبیه می کنند. یا تو برنامه تلویزیونی کارشناس دعوت می کنند و میگه برای اینکه سود گرانفروشی تو جیب دلال ها نرود باید قیمت گران بشود. پس حق مردم این وسط چی میشه. این سود ظالمانه باید از جیب من کارمند به جیب خودروسازی بره که میخواد تو حاشیه بازار بفروشه و سود بیشتری کسب کنه. آخه این انصافه! تو رو خدا به مردم هم نگاه کنید. آخه ما از کجا بیاریم جیب دلال ها و خودرو سازها را پر کنیم چون با هم رقابت تنگاتنگی دارند.

 • نی اشنم نی اشنم (30 آبان 1397 ساعت 15:40)

  خداآقای نوربخش و اون رفیقش را بیامرزه

 • علی محمدیان علی محمدیان (30 آبان 1397 ساعت 15:33)

  ۲۰۷ منو باید مهرماه تحویل میدادن الان که کارخونه به تعهدش عمل نکرده من هم مشمول این افزایش میشم؟اخه به چه دلیل؟اینا عمدا از تیرماه به بعد دعوت‌نامه ها رو نفرستادن که قیمت تو بازار بره بالا و به تناسب اون بتونن فشار بیارن تا قیمت کارخونه هم ببرن بالا!

 • علی علی (30 آبان 1397 ساعت 14:51)

  این همه خودرو سازهای ایرانی دارای مزیت هستند کجای دنیا خودروسازها این همه حمایت دارند
  بازار انحصاری به یمن حمایت دولت
  پیش فروش با قیمت های باز و غیر قطعی
  نبود حق انتخاب رنگ و مدل خودرو برای مشتری
  تاخیر در تحویل
  تعوض کل خودرو به دلیل عدم تعهد تحویل مدل مورد نظر مشتری

  حالا شروع کردن به بهانه حذف دلال ها توقع فروش خودرو به قیمت دلال ها رو دارند

 • علی علی (30 آبان 1397 ساعت 14:47)

  به بهانه و دلایل واهی حذف دلال ها میخواید قیمت خودروها رو گران کنید و بار این گرانی را به دوش مصرف کننده و سود ان را به جیب خود بریزید ...!!!!!!!
  شما باید دلال ها و واسطه ها را با راهکارهای دیگری حذف کنید نه با گران کردن

 • محمد محمد (30 آبان 1397 ساعت 14:06)

  جناب آقای وزیر ؛ از مجلس یک مصوبه ششماهه بگیرید . خودرو های خانوادگی ( نه لاکچری ) با قیمت جهانی و بدون پرداخت حقوق گمرکی و سایر هزینه های من درآوردی وارد کشور شود ببینید چه جوری بازار خودرو ثبات پیدا می کند .

 • مهرداذ مهرداذ (30 آبان 1397 ساعت 13:58)

  **** بر هرچی منفعت طلب آشغال سازه با هزار آرزو ماشین صفر ثبت نام کردیم حالا باید دوبرابر پرداخت کنیم آخه از کجا بیارم بی د******، او غربیای به قول شما ک*** صد شرف دارن بر شما که *******رو تو شیشه می کنید بخاطر جیب خودرو ساز

 • اریان اریان (30 آبان 1397 ساعت 13:16)

  از بهمن 96 که من ماشینمو فروختم هنوز نخریدم و نخواهمم خرید با این قیمت هایه کذایی و دروغ که باید خیلی کمتر از قیمت کارخانه هم باشه همیشه همینطور بوده و خواهد بود همیشه قیمت بیشتر شده ولی کمتر نشده مردم بیچاره چرا باید پاسخگو ضرر این دو ***** ساز باشن...چرا اخه چرااااااااااااااااااااااااااا....

 • حقیقی حقیقی (30 آبان 1397 ساعت 13:10)

  یک خودرو برلیانس 330 خریده ام و وجه آن 97/5/11کامل دریافت کرده اند و هنوز تحویل داده نشده درضمن من این حواله را از شخصی دیگر خریداری کرده و 17 میلیون هم به خریدار اولی داده ام و تا کنون ماشین را نداده اند کجای دنیا وضع اینجور است. خدا ******* انشا الله

 • علی علی (30 آبان 1397 ساعت 13:07)

  وزیری که نمی دونه پیش فروش عادی هم قانونی داره و قیمت خودرو براساس قیمت روز تحویل مندرج در قرارداد محاسبه میشه وزیر نیست وگرنه نمی گفت فقط قیمتهای قطعی شامل افزایش قیمت نمیشه. به این وزیر توصیه می شود آیین نامه حقوق مصرف کننده خودرو مصوب هیات وزیران در سال 95 که به امضای معاون اول رئیس جمهور آقای جهانگیری هم رسیده یه نگاه بندازه لااقل اطلاعاتش بالا بره

  اکبر اکبر (30 آبان 1397 ساعت 19:49)

  سلام دوست عزیز ممنون که اطلاع میدی اگه میشه حقوق مصرف کننده رو در فروش غیر قطعی بیشتر شرح بده

 • اریان اریان (30 آبان 1397 ساعت 13:04)

  از بهمن 96 که من ماشینمو فروختم هنوز نخریدم و نخواهمم خرید با این قیمت هایه کذایی و دروغ که باید خیلی کمتر از قیمت کارخانه هم باشه همیشه همینطور بوده و خواهد بود همیشه قیمت بیشتر شده ولی کمتر نشده مردم بیچاره چرا باید پاسخگو ضرر این دو اشغال ساز باشن...چرا اخه چرااااااااااااااااااااااااااا....