1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. اعلام 8 دلیل خودروسازان برای افزایش قیمت‌ها

اعلام 8 دلیل خودروسازان برای افزایش قیمت‌ها

3 آذر 1397
 • 2

مدتی است حوزه خودرو مملو از خبرهای منفی شده است. آخرین خبر بسته شدن خط تولید دو خودروی سراتو و برلیانس است. خودروهایی که بیش از چهار سال در ایران تولید می‌شدند اکنون به خاطر تحریم‌ها و عدم تدبیر خودروسازان تعطیل شد. خبر دیگر حذف ایربگ و ترمز ای بی‌اس از خودروهایی است که قرار است تولید شود.

8 دلیل خودروسازان برای افزایش قیمت

از آنجا که خودروسازان در تأمین ایربگ ناتوان شده اند گویا با سازمان ملی استاندارد تفاهم‌هایی صورت گرفته که خودروها بدون ایربگ تولید شوند. از طرفی تولید ترمز ای بی‌اس هم با مشکل مواجه شده است. از این‌رو خودروسازان می‌خواهند از قید ای بی‌اس هم بزنند. اتفاقی که برای عملیاتی شدن آن سازمان ملی استاندارد حداقل مهلت سه ساله داد و همه به کمک خودروسازان آمدند تا نصب ایربگ و ترمز ای بی‌اس با تأخیر رخ دهد. اما برای لغو آن بخشنامه‌ها و اجبارها گویا مخالف محکمی وجود ندارد. حال سؤال این است که اگر ایربگ و ای بی‌اس حذف شود، قیمت خودرو تغییری خواهد کرد؟ خودروسازان حاضر هستند به جای آپشن‌هایی که از آن حرف می‌زدند قیمت‌ها را 2 میلیون تومان ارزان‌تر کنند؟

قاطبه وزارت صنعت به دنبال آزادسازی قیمت‌ها است و آن موضوعی که در وزارت صنعت به تصویب رسیده اما هنوز رئیس جمهوری تأیید نکرده افزایش قیمت خودرو کمتر از 5 درصد بازار است. البته اطمینان هم دادند که آزادسازی قیمت، باعث جهش قیمت‌ها در بازار نخواهد شد چرا که دلالان بازار حذف می‌شوند و تنها متقاضیان واقعی می‌مانند. البته تولید روزانه 2500 دستگاه که این روزها به 600 الی 700 دستگاه رسیده نمی‌تواند ضمانتی باشد برای آن‌که خودروسازان با آزادسازی قیمت‌ها موفق به کنترل عرضه و تقاضا شوند.

بدین جهت نمی‌توان بیم افزایش قیمت را باتوجه با اعداد و ارقام موجود از نظر دور دانست. محسن رزم خواه از قطعه سازان کشورمان درباره وضعیت این روزهای خودروسازی و تهدیدی که احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان کرده است در مصاحبه‌ای با روزنامه جوان مبنی بر این‌که «هشدار می‌دهم اگر تا دو هفته آینده با افزایش قیمت خودرو موافقت نشود تولید خودرو در جاده مخصوص کرج را متوقف می‌کنیم و سیل بیکاران روانه جامعه خواهند شد.»، گفت: بیش از 6 ماه است که از خودروسازان پولی نگرفتیم و این بدحسابی خودروسازان باعث تعطیلی 30 تا 40 درصد قطعه سازان شده است. وی درباره این‌که اکنون خودروسازان در کدام قطعات خودرو با بحران مواجه شده‌اند، ادامه داد: تأمین قطعات ایربگ، کامپیوتر ماشین(ECU)، کاتالیست، سیستم کنترل ترمز ماشین(ABS)، سنسور خودرو، پیچ و مهره‌ای خاص و برخی از مواد اولیه (فولاد مخصوص تولید خودرو) با مشکل مواجه شده است. این امر به خاطر تحریم و قیمت ارز است.

رزم خواه تصریح کرد: شرکت‌های تولید کننده قطعات خودرو حاضر نیستند با پولی که از مبدا ایران باشد معامله‌ای را انجام دهند. ازاینرو در خرید قطعات و مواد اولیه با بحران جدی روبه‌رو شدیم. در شرایطی که خودرو سازان با چالش مواجه شدند و به 8 دلیل هم گفتند از دو هفته دیگر خودرو تولید نمی‌کنند، رضا رحمانی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در نشست با اعضای فراکسیون اشتغال مجلس از تصمیم نگرفتن در مورد قیمت خودرو صحبت کرده است.وی عنوان کرده است: مصوبه‌ای در زمینه قیمت خودرو نداشته‌ایم و بخشنامه‌ای هم وجود ندارد.کارگروه‌های مختلف بحث تعیین قیمت را دنبال می‌کنند و در صورت تصویب نهایی به رسانه‌ها اعلام خواهد شد. یکی از نمایندگان مجلس حاضر در این نشست به عنوان منبع مطلع گفت: برای ما هم جای سؤال دارد که چرا وزارت صنعت هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد و بازار را از بلاتکلیفی خارج نمی‌کند. اگر می‌خواهند افزایش قیمت دهند قبل از آن‌که خودروسازی و قطعه‌سازی تعطیل شوند، این تصمیم را بگیرند و فرافکنی نکنند.

8 دلیل خودروسازان برای افزایش قیمت

اولین دلیل افزایش 150 تا 277 درصدی قیمت مواد اولیه صنعت خودرو و 3 برابرشدن قیمت ارز است. دومین دلیل این است که هیچ‌کدام از مسئولان مسئولیت اصلاح قیمت خودرو را نمی‌خواهند قبول کنند.سومین علت؛ کاهش تولید خودرو به یک سوم است. چهارمین، پیش فروش‌هایی است که دلالان به آن دسترسی پیدا کردند و عملاً مردم و متقاضیان واقعی از خرید خودرو بازماندند. پنجمین دلیل؛ قطعه سازان از تولید با کیفیت عاجز شدند و از طرفی وضعیت تمام آنها وخیم شده است. ششمین برهان به زیان دهی 6 هزار میلیارد تومانی خودروسازان بر می‌گردد هفتمین علت این است که دولت دستش در جیب سهامداران خودرو است و این امر خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است. هشتمین دلیل، عدم پرداخت کمک زیان به خودروسازان است چرا که دولت قیمت خودرو را پایین‌تر از نرخ بازار نگه داشته است.نظرات

 • سید سید (5 آذر 1397 ساعت 13:10)

  رفتن با پول مردم کدوم قبرستانی دلار یا طلا مسکن یا که ارز رو خارج کردن که تولید رو اینطور به مسخره بازی گرفتن همینها رو باید به خاطر فساد فی الارض اعدام کرد که با پول این همه پیش فروش چی کار میکردن؟

 • امید امید (3 آذر 1397 ساعت 14:55)

  سه دلیل بر واهی بودن 8 برهان خودرو سازهاالف)مشتریان دراوخرآذرماه سال96بیش از50درصدقیمت خودرو و80درصد قیمت تمام شده قطعات مصرفی آنرا8ماه قبل ازاجرای دوراول تحریمهادراختیارخودروسازقرارداده اندکه عقل سلیم ومدیریت علمی دلالت برآن داردکه خودروسازبایستی با مبلغ پیش پرداخت توسط مشتریان نسبت به خرید وثبت سفارش قطعات خارجی که تامین آنها زمانبراست (موتور وگیربکس وابزاردقیق) اقدام می نمود که عدم انجام آن به معنی هزینه کردمنابع تامین شده درجای دیگرنشانگر سهل انگاری وقصور مدیریتی و جریان سوی هدایت منابع به محل های دیگری از شرکت جهت ایجاد نارضایتی مردمی است..
  ب) بهانه افزایش نرخ ارز باتوجه به تامین بیش از80 درصد ازقیمت تمام شده محصول درزمان ارز3800تومانی(آذر 96) توسط خریداران به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست کمااینکه براساس گزارشات اعلامی توسط بانک مرکزی شرکت پارس خودرو همواره پای ثابت لیست ارزبگیران دولتی،نیمایی و4200تومانی بوده است .
  ج) براساس گزارشهای پخش شده ازرسانه ملی وجودخودرو کارتکسی با قیمت حاشیه بازاردرنمایندگی های فروش که قابلیت زدن سنددست اول ومستقیم ازکارخانه بنام خریداررادارد، نشان ازفروش خارج ازفرآیندمعمول وضابطه مندازقبیل فروش سبدی محصولات به واسطه هاونمایندگیهاراداردوبه نوعی بجای پاسخگویی به مشتریان حقیقی محصولات تولیدی باروشهای غیرمعمول در اختیار دلالان قرار گرفته است.