1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. هیچ کس در قبال سرگردانی ثبت‌نام کنندگان خودرو پاسخگو نیست!؟

هیچ کس در قبال سرگردانی ثبت‌نام کنندگان خودرو پاسخگو نیست!؟

7 آذر 1397
 • 7

سکوت واحدهای نظارتی در بازار بلاتکلیف خودرو و افزایش مدام قیمت‌ها باعث شده خریداران خودرو برای احقاق حقوق خود چاره‌ای جز شکایت و تجمع مقابل شرکت‌های خودروسازی نداشته باشند.

چند ماهی است که موعد تحویل بسیاری از خودروهای داخلی و خارجی به مشتریان آغاز شده اما متأسفانه شرکت‌ها همانند روال گذشته خود خلف وعده کرده و خبری از تحویل محصولات آنهم در زمان مقرر نیست.

 هیچ کس در قبال سرگردانی ثبت‌نام کنندگان خودرو پاسخگو نیست!؟

نکته قابل توجه در این خلف وعده‌ها درخواست مبالغ بیشتر از مردم است به نحوی که مشتری برای یک خودرو 70 میلیون تومان پیش پرداخت داشته است اما شرکت نوسانات نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید را بهانه کرده و از مشتریان مبالغ بیشتری برای دریافت خودرو طلب می‌کند این در حالی است که رقم‌های جدید اصلاً برای مردم قانع کننده و حتی به صرفه نیست. متأسفانه در این شرایط هیچ یک از واحدهای نظارتی هم پاسخگویی رفع مشکلات مردم نبوده و همچنان روزه سکوت را گرفته اند.

سکوت واحدهای نظارتی در حالی ادامه دارد که خریداران خودرو برای احقاق حقوق خود چاره‌ای جز شکایت و تجمع مقابل شرکتهای خودروسازی را ندارند و مدام با وعده های متعددی برای رفع مشکلات خود روبه رو می‌شوند.

به عنوان نمونه اخیراً مشتریان خودروی B30 باید مابقی هزینه پیش خرید این خودرو را مطابق با قیمت‌های جدید پرداخت کنند. جالب اینجاست این خودرو در مردادماه امسال 79 میلیون تومان قیمت داشت اما در جدیدترین تصمیم شرکت این خودرو با چند مرحله افزایش قیمت از 106 میلیون تومان به 124 میلیون تومان رسیده است.

در همین رابطه یکی از کاربران می‌نویسد: خودروی بسترن b30 با پیش پرداخت ۴۰ میلیون تومان ثبت نام کرده بودم. در حال حاضر شرکت بهمن خودرو می گوید که باید حدود ۸۲ میلیون دیگر باید پرداخت کنم که به هیچ وجه در توان بنده نیست. بنابراین تصمیم گرفتم حواله خودرو را طبق شرایط قرارداد صلح نمایم که شرکت نمایندگی به من می گوید صلح این خودرو بسته شده است. هر چه من می گویم که شرایط قرارداد را نمی شود یکطرفه تغییر داد، کسی گوشش بدهکار نیست. در واقع شرکت بهمن خودرو می خواهد که من را مجبور کند تا قرارداد را فسخ کنم و آنها تنها سود ۱۲ درصد انصراف را به من بدهند.

کاربر دیگری در همین زمینه می‌نویسد: "در آذرماه سال 96 یک دستگاه خودرو BYD s7 پیش خرید کردیم که اون موقع 129 ملیون قیمتش بود ما 60 ملیون پیش پرداخت کردیم وقرار بود شهریور خودرو را تحویل بگیریم در واقع پیش پرداخت ما مشارکت در تولید بود ولی تاالان خودرو را نداده اند هیچ وقتی هم زنگ میزنیم می گویند ایشالله تا بهمن دستتون میاد ولی باقیمتی بالای 250 ملیون من از شما خواهش میکنم صدای ما رو به مسئولین برسونید که چرا پول ما که باهاش ماشین الات مونتاژ خریدن همون مقدار پارسال باشه با چندر غاز سود ولی قیمت ماشین بروز حساب بشه کجا چنین بی عدالتی در حق مردم میشه؟؟؟ما از کجا باید دو برابر پول ماشین رو بیاریم به اینا بدیم تکلیف ما چیه؟؟؟؟

مدیران خودرو هم اعلام کرده افزایش نرخ ارز مورد استفاده برای واردات قطعات برای مونتاژ خودروها در ایران از نرخ ارز مرجع به نرخ سامانه نیما، باعث افزایش 55 درصدی قیمت‌ها شده است. مابقی شرکت ها هم با استدلال افزایش نرخ ارز و هزینه های تولید نیز همین روال را پیش گرفته و در محصولات مونتاژی و داخلی خود افزایش قیمت ها را اعمال کرده‌اند.

به عنوان نمونه خریداران ساندرو، پژو207 ،کوئیک، پژو2008 ، ال 90 ، سیتروئن C3 و حتی محصولات پژو206 هم با بدقولی شرکت‌های خودروساز روبه رو و حتی نتوانسته محصولات خود را تحویل بگیرند جالب اینجاست در برخی از محصولات شرکت اعلام می‌کند این خودرو امکان تحویل نداشته و مشتری باید محصول دیگری را از شرکت تحویل بگیرد.

منبع تسنیم


نظرات

 • م.س م.س (9 آذر 1397 ساعت 08:55)

  البته ما دلمان خنج میرود و خنک میشود از این مطالب.اقا و خانمی که زمین و زمان را میدوختی که خودرو بگیری بعد گرون بفروشی بعد سود کنی بعد و بعد....حالا یکی مانند خودت پیدا شده و طبق اصول اخلاقی خودت داره باهات رفتار میکنه .چرا ناراحتی .

 • اریان اریان (8 آذر 1397 ساعت 16:45)

  ترو خدا هم وطن این بارو حداقل زیر بار زور نرو بسته دیگه تا کی اخه باید زور بشنویم...
  صبر کن اخر مجبور میشن طبق وعدشون عمل کنن..

 • ناصر ناصر (7 آذر 1397 ساعت 19:04)

  این اشکال دستگاه های نظارتی است که خودروسازان هرکاری بخواهند می کنند.
  قیمت جدید خودروسازان باید بروی محصولات فروش فوری اعمال گردد که مردم حداقل بین شرکتهای مختلف داخلی قدرت انتخاب داشته باشند نه بروی محصولات پیش فروش شده. قیمت گذاری محصولات پیش فروش شده بایستی براساس عدالت و با نظارت دستگاههای نظارتی مانند سازمان های زیرمجموعه صنعت معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار بصورت عادلانه قیمت گذاری گردد یا سود مشارکت مردم با افزایش نرخ کارخانه ای خودروساز یکسان گردد تا در حق مردم اجحاف نشود. شرکتهای خودروساز باید مشتری مدار باشند نه مشتری پران. درهرصورت این اجحاف خودروسازان هیچ وقت از یاد مردم نخواهد رفت.

 • محمد محمد (7 آذر 1397 ساعت 13:50)

  خیلی ببخشید عذر می خوام قدیما یه رگی بود کنار گردن . اگر ناسزایی به طرف می گفتی اصطلاحا می گفتن غیرتی می شد . بهش بر می خورد . یه کاری می کرد . اما این دوره زمونه ....... چی بگم . صد رحمت به سیب زمینی

 • محمد محمد (7 آذر 1397 ساعت 13:29)

  با کمال تاسف همین بی تفاوتی نهادها و دستگاههای نظارتی باعث شده خودرو سازها تا این اندازه گستاخ شوند و نه تنها به تعهدات خود در موعد مقرر عمل نکنند بلکه با فرسایشی کردن قضیه تحویل خودرو ها بدنبال تحت فشار قرار دادن خریداران خودرو هستن تا یا خودرو جایگزین بردارند و یا پول بی ارزش شده خود را پس بگیرند . نمونه آن ایران خودرو حدفاصل تیرماه تا آذرماه سال 96 با پول دریافتی از پیش خرید پژو 2008 طی 3 مرحله اقدام به واردات تعداد محدودی پورشه ؛ سپس تعداد قابل توجهی رنو کپچر و هایما s5 و سود بسیار هنگفتی از این بابت به جیب زده ؛ نتیجه اینکه پول اولیه که باید تیر ماه به حساب طرف فرانسوی می رفت در آذرماه به حساب آنها واریز شده و مشکلات بعدی را در پی داشته است . حال چه کسی باید پاسخگو خیانت به مردم باشد . نقش دستگاههای نظارتی و بازرسی و مجلس چیست ؟

 • سیدی سیدی (7 آذر 1397 ساعت 13:18)

  هیچکس جلودار این شرکتهای ناکارآمدنیست.خودشان میبرند وخودشان میدوزند.آقایان مسئول،جرم این شرکتها،کمتر ازقاچاقچیان کالا وارز نیست.بنده که درتیرماه باید ساندرو را از پارس خودرو تحویل میگرفتم (باسابقه28 سال حقوق بگیر هستم،)قیمت قبلی را با مشکلات فراوان تهیه کرده ام.ما مردم متناسب با تورم حقوق نمیگیریم،واین درحالی است که خودروهای تولیدی درانبار شرکت به امید سود بیشتر خاک میخورد!آیا این کار اگراحتکار نیست پس چیست؟مدیران حق احتکار دارند؟یا تام الاختیار هستند ومردم خبرندارند؟متاسفیم.

 • ناشناس ناشناس (7 آذر 1397 ساعت 10:05)

  آخه نیست بوگاتی و رولزرویس می سازن، ناز هم می کنن!