1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. سازمان توسعه تجارت: برنامه‌ای برای آزاد شدن واردات خودرو نداریم

سازمان توسعه تجارت: برنامه‌ای برای آزاد شدن واردات خودرو نداریم

10 آذر 1397
 • 3

سرپرست سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه برنامه‌ای برای آزاد شدن واردات خودرو وجود ندارد، گفت: از هیات دولت خواستاریم تا هر چه زودتر وضعیت خودروهای در گمرک مانده را تعیین تکلیف کند.

محمدرضا مودودی در رابطه با آخرین تصمیمات در مورد واردات خودرو، گفت: در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای آزاد شدن واردات خودرو وجود ندارد.

 سازمان توسعه تجارت: برنامه‌ای برای آزاد شدن واردات خودرو نداریم

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه مدیریت منابع ارزی در شرایط فعلی بسیار حائز اهمیت است، افزود: در حد امکان سعی می‌شود تا اجازه واردات کالاهایی مثل خودرو و لوازم خانگی که امکان تولید آن در داخل کشور فراهم است، داده نشود.

وی بیان داشت: مدیریت منابع ارزی، سیاست جلوگیری از افزایش مصارف ارزی و اینکه این منابع صرف کالاهای لوکس نشود، برای ما بسیار مهم است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت همچنین درباره تعداد خودروهای مانده در گمرکات و نحوه ترخیص آن گفت: حدود 16 هزار دستگاه خودرو در گمرکات کشور مانده که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

مودودی با بیان اینکه تعدادی از خودروهای در گمرک مانده جزء خودروهایی است که در مورد واردات آن تخلف صورت گرفته، بیان داشت: حدود 11 هزار دستگاه از 16 هزار دستگاه خودرویی که در گمرکات مانده، ثبت سفارش قانونی شده، ولی بعد از ممنوع شدن واردات خودرو در گمرک متوقف شده‌ است.

وی افزود: تصمیم‌گیری در مورد ترخیص این خودروها در اختیار سازمان توسعه تجارت ایران نیست.

مودودی گفت: از آنجا که شرکت‌های وارد کننده خودرو که خودروهای آنها در گمرک مانده است، نسبت به مردم تعهد دارند، بنابراین از هیات دولت خواستاریم تا هر چه سریع‌تر برای تعیین تکلیف این خودرو تصمیم‌گیری شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: همچنین از آنجا که این خودروها بخشی از منابع کشور است که در گمرکات مانده، نباید اجازه داده شود که این منابع آسیب ببیند.

منبع فارس


نظرات

 • محمد محمد (10 آذر 1397 ساعت 15:48)

  چرا ؟ خودرو سازها بهتون اجازه نمی دن ؟ یه کم از حرص و طمعتون کم کنید . تعرفه ها را پائین بیاورید . اجازه بدید خودروهای خانوادگی ( نه لاکچری ) وارد بشه . بازار خودرو آرامش پیدا می کنه

 • احمد احمد (10 آذر 1397 ساعت 15:35)

  این خودرو سازها دارن یواش یواش کشتی رو سوراخ میکنن دریغ از آن که بفهمن خودشون هم مسافراین کشتی هستن

 • کاربر کاربر (10 آذر 1397 ساعت 14:02)

  اول اینکه اگر خودروسازان داخلی تولید میکردن و درست تولید میکردن جز عده خیلی خیلی کمی اون هم به دلایل مثل سلیقه شخصی و ثروت زیاد خواهان خودروی خارجی نبودند ولی الان اگر واردات خودرو آزاد بشه دیگه برخی خودروسازها و قطعه سازان عزیز و دلسوز داخلی محصولات ارزان و با کیفیتشون روچه کسی مجبور میشه بخره؟دیگه چه کسی حاضر میشه محصولی که معلوم نیست چی هستش و قیمتش چقدره و زمان معین شده برای تحویلش هم 100 در 100 قطعی نیست رو با چندین میلیون پیش پرداخت ثبت نام کنه؟چه کسی از طرح های ابتکاری و دلسوزانه فروش جهت رفاه حال هموطنان استقبال کنه؟اگر آزاد بشه اونوقت این همه دلسوزی و از جیب و جان مایه گذاشتن این عزیزان بی ثمر میمونه.کارگران مشغول در این صنعت هم اصلا نمیتونن برن در بخش فروش و خدمات پس از فروش خودروهای خارجی مشغول بشن هموطنانمون بیکار میشن.اگر برنامه ای داشتن واقعا جای تعجب بود.