1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. آیا رئیس جمهور مانع افزایش قیمت خودرو می‌شود؟

آیا رئیس جمهور مانع افزایش قیمت خودرو می‌شود؟

13 آذر 1397
  • 2

در حالی که عضو کمیسیون صنایع مجلس خبر از مخالفت رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو می‌دهد وزیر صنعت اعلام کرده که قطعا کارگروه تنظیم بازار، افزایش معقولی را تصویب خواهد کرد.

افزایش قیمت خودرو در ماه‌های اخیر، بخصوص بعد از افزایش قیمت ارز، به یکی از مطالبات جدی خودروسازان تبدیل شده است.

 آیا رئیس جمهور مانع افزایش قیمت خودرو می‌شود؟

البته در ماه‌های اخیر گمانه‌زنی‌های زیادی در رابطه با افزایش قیمت خودرو مطرح شده بطوری که برخی‌ دست‌اندرکاران حوزه خودرو خبر از افزایش قیمت خودرو تا 5 درصد کمتر از قیمت‌های حاشیه بازار دادند و یکی از مسئولان وزارت صنعت هم اعلام کرد که قیمت خودرو در 26 و 27 آبان ماه اعلام می‌شود که هیچ کدام از این اخبار به وقوع نپیوست، بطوری که هم خبر افزایش قیمت خودرو 5 درصد کمتر از حاشیه بازار، توسط وزارت صمت تکذیب شد و هم اینکه هیچ قیمتی برای خودرو در تاریخ‌های مذکور اعلام نشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در حاشیه جلسه هفته گذشته هیئت وزیران اعلام کرد که سازمان حمایت در حال انجام بررسی‌های لازم براساس اسناد و مدارک خودروسازان برای تعیین قیمت تمام شده خودرو است و در این زمینه نظر خواهد داد و قطعا کارگروه تنظیم بازار، افزایش معقولی را تصویب خواهد کرد.

بنابراین از این گفته وزیر صنعت می‌توان نتیجه گرفت که قطعا افزایش قیمت خودرو صورت خواهد گرفت اما میزان و زمان آن هنوز مشخص نیست.


رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرده است


این در حالی است که رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: مسئولان وزارت صنعت اعلام کرده‌اند که رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرده است.

وی افزود: این موضوع را مسئولین وزارت صنعت در جلساتی که پیرامون قیمت گذاری خودرو و بازار خودرو برگزار شده مطرح کرده‌اند اما اینکه رئیس جمهور مخالفت خود را در کجا و در چه تاریخی اعلام کرده است را نمی دانم و باید از همان مسئولان وزارت صمت بپرسید.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید قیمت خودرو افزایش یابد، گفت: خودروسازها باید از این بلاتکلیفی خارج شود زیرا این امر باعث کاهش تولید و همچنین افزایش قیمت حاشیه بازار می‌شود.

وی در مورد میزان افزایش قیمت خودرو بیان داشت: افزایش قیمت خودرو باید رابطه منطقی با عرضه و تقاضا داشته باشد و نمی‌شود گفت قیمت خودورو باید 5 درصد کمتر از حاشیه بازار باشد.

سبحانی‌فر اظهار داشت: قیمت گذاری باید براساس شاخص‌ها و بررسی شاخص‌ها توسط سازمان حمایت انجام شود.


بعید می دانم رئیس جمهور در مورد قیمت خودرو اظهار نظر کنند


ولی ملکی عضو دیگر کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرده است یا خیر؟ گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم.

وی افزود: از آنجا که شورای عالی اقتصاد قیمت‌گذاری خودرو را به ستاد تنظیم بازار تنفیذ اختیار کرده بعید می‌دانم که رئیس جمهور در این باره اعلام نظری کرده باشند.

به گزارش فارس، علیرغم همه موارد مطرح شده درباره نظر رئیس‌جمهور و بدون قضاوت درباره کارشناسی یا غیر کارشناسی بودن این نظرات یا حتی نقش مسائل سیاسی در این نقل قول‌ها، تجربه‌های قبلی جهش قیمت ارز نشان می‌دهد این جهش تاثیر تقریبا مستقیمی روی قیمت خودرو نیز خواهد داشت و نظر اعلامی از قول مسئولان درست یا غلط تبدیل به جریان سیاست‌گذاری در نهادهای زیرمجموعه آنها نخواهد شد.

منبع فارس


نظرات

  • فرزاد فرزاد (13 آذر 1397 ساعت 18:14)

    ثمره چهل سال صنعت خودروسازی کشور در این عکس چهارتیکه خلاصه شده بصورت کاملا مختصر و مفید، هرچقدر کشور در چندهزار سال تمدن خود در کشتی سازی و گاری سازی و ساختمان سازی پیشرفت داشته این دو غول خودروساز در این چهل سال همونقدر پسرفت کرد و عقب مونده موند،

  • فرزاد فرزاد (13 آذر 1397 ساعت 10:38)

    آیا از زمانیکه رب ۱۵۰۰ تومنی رسید به ۱۵۰۰۰ تومن کسی کک خودشو گزید که حالا کسی بخواد برای گرانی خودرو کاری کند، خودرویی که از سال ۱۳۷۰ به بعد چند برابر قیمت جهانی در کشور به فروش می‌رسد؟!؟ شاعر میگه؛ (ما همه از خاکیم دوباره در خاکیم) ولی هیچکدوم از ما دوست نداریم یکی دیکه خاک بریزه تو سرمون اونم وقتیکه فعلا زنده‌ایم!