1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروهای آتی بازار
  4. آشنایی با خودروهایی که با مگا پلتفرم ایرانی SP100 تولید خواهند شد

آشنایی با خودروهایی که با مگا پلتفرم ایرانی SP100 تولید خواهند شد

3 مرداد 1397
  • 1

مدیر پروژه SP100 در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا گفت: در پروژه SP100 سه مدل کاملا"به روز ایرانی بر روی یک پلتفرم جدید طراحی شده که رهام مدل سدان این پلتفرم است و در طراحی نمای بیرونی و چراغ های آن از پرنده شاهین الگو گرفته شده است.

 آشنایی با خودروهایی که با مگا پلتفرم ایرانی SP100 تولید خواهند شد

محمد کیاحیرتی خاطرنشان کرد: در مگاپلتفرم SP100 سه مدل سواری، کراس اوور و هاچ بک طراحی شده و مدل سواری آن در مراحل نهایی پیش تولید قرار گرفته است، همچنین در طراحی این خودروها حرکت نوینی انجام شده و محصولات جدید با مشخصاتی کاملا متمایز با محصولات قبلی سایپا متولد شده اند و با ورود خودروهای این پلتفرم چهره جدیدی از سایپا در کشور معرفی خواهد شد.

کیاحیرتی گفت: گروه خودروسازی سایپا با اتکاء به تجربه های ارزشمند خود در مونتاژ، طراحی و تولید خودروهای پراید ، رهام ، ساینا و تیبا ، با اجرای پروژه جدید SP100 در صنعت خودروسازی داخلی صاحب اعتبار خاص و ویژه ای خواهد شد و ورود محصولات جدید این پروژه تاثیر بسیاری در ارتقای تصویر ذهنی مردم و مشتریان نسبت به برند سایپا خواهد داشت.

وی افزود: در این پروژه ایمنی محصول با هیچ خودروی داخلی که تاکنون طراحی و عرضه شده، قابل مقایسه نیست و ایمنی آن در بین خودروهای داخلی منحصر به فرد است و از نظر استانداردهای ایمنی، توانایی کسب سه ستاره یورو Ncap را دارد و نتایج تست های مختلف مدل سواری این پروژه فوق العاده و بسیار مثبت بوده است و همچنین در بین خودروهای داخلی با این سطح از ایمنی تاکنون طراحی و تولید نشده است.

 آشنایی با خودروهایی که با مگا پلتفرم ایرانی SP100 تولید خواهند شد

مدیر پروژه SP100 در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا بیان کرد: مدل سوپرلوکس این خودرو 6 کیسه هوا دارد که شامل: کیسه هوای پرده ای و کیسه هوای دو مرحله ای راننده است که در بین خودروهای داخلی اولین بار در این خودرو طراحی و نصب می شود و همچنین نمای ظاهری مدل سواری آن کاملا جدید است. همچنین کمربندهای پیش کشنده و ایربگ های جانبی سطح ایمنی خودرو را ارتقا بخشیده اند.

وی گفت: عمده ورق هایی که در بدنه این خودرو بکار گرفته شده، ورق های با استحکام بالا است و نسبت به محصولات جاری در حال تولید شاهد ارتقای بسیار زیادی در کیفیت مواد اولیه تولید ورق این خودرو هستیم و در این خودرو ورق های استحکام بالا به دفعات در قسمت هایی که در تست تصادف موثر هستند، مورد استفاده قرار گرفته که باعث شده تا این خودرو از بدنه بسیار محکم و ایمنی برخوردار شود.

کیاحیرتی با اشاره به دستاوردهای این پروژه تصریح کرد: مگاپلتفرم SP100، سه دستاورد مهم برای گروه سایپا به همراه دارد، اولین دستاورد، تولد محصولی به روز است که به لحاظ ایمنی، امکانات و کیفیت اختلاف سطح زیادی با خودروهای در حال تولید سایپا دارد که توسط تیم طراحان ایرانی گروه سایپا طراحی شده است.

وی گفت: دومین دستاورد این پروژه این است که طراحی و تولید این محصول جدید به معنای واقعی حاصل کار تیمی در گروه خودورسازی سایپا است و بدون شک پروژه هایی با این وسعت بدون کار تیمی امکان پذیر نخواهد بود و در این پروژه کار تیمی به مراتب فوق العاده تر و منسجم تر از پروژه های قبلی سایپا بوده است.

 آشنایی با خودروهایی که با مگا پلتفرم ایرانی SP100 تولید خواهند شد

وی افزود: شرکت های مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا، معاونت های: مهندسی، کیفیت، پشتیبانی و تولید سایپا، سازه گستر، قالب های صنعتی سایپا، ایدکوپرس، مگاموتور و... از اعضای اصلی این پروژه بزرگ طراحی و توسعه محصول سایپا هستند و مهندسی همزمان در تمام سیستم های این خودرو در قالب یک کار تیمی منسجم انجام شده است.

کیاحیرتی در ادامه در خصوص سومین دستاورد این پروژه موفق گفت: ارتقای ایمنی در این خودرو فراتر از استانداردهای ملی است و توانایی کسب سه ستاره یورو Ncap را دارد که تاکنون در کشور ما سابقه نداشته است.

وی افزود: در فاز طراحی، این پلتفرم رده های مختلف ابعادی خودرو را پوشش می دهد و طوری طراحی شده است که می تواند ابعاد مختلف خودروهای کلاسB و C را پوشش دهد و این روش طراحی پلتفرم در خودروسازان دنیا از جمله در رنو نیز متداول است و در گروه سایپا برای اولین بار، شاهد این روش طراحی پلتفرم خودرو هستیم.

کیاحیرتی خاطرنشان کرد: پس از ساخت قالب ها، وارد مرحله ساخت تولید نمونه خودرو و نمونه سازی شده ایم و تعدادی از مدل سواری این پلتفرم تولید شده و برای تست های مورد نیاز در حال استفاده است و خط تولید بدنه این محصول در سایپا آماده بهره برداری است.

وی تصریح کرد: از هفته جاری خط تولید مدل سواری این پروژه در سایپا راه اندازی خواهد شد و تعداد 60 دستگاه برای انجام کالیبراسیون و فرایند صحه گذاری محصول، انجام تست های مربوطه در داخل و خارج از کشور و برای دریافت مجوزهای لازم از سازمان استاندارد و شماره گذاری، در سایپا تولید خواهد شد.

کیاحیرتی با اشاره به اینکه هدفگذاری گروه سایپا برای راه اندازی کامل خط تولید مدل سواری این پروژه، اواسط مهرماه سال جاری است، تاکید کرد: عمده قطعه سازان این محصول، داخلی هستند و در بخش بدنه خودرو همه قطعه سازان آن، از تولیدکنندگان داخلی خواهند بود.

وی گفت: این محصول تفاوت زیادی از نظر ایمنی، کیفیت و امکانات با محصولات قبلی سایپا دارد و در ارتقای تصویر ذهنی مشتریان نسبت به سایپا بسیار اثرگذار خواهد بود و در بین محصولات جاری سایپا با جهشی بسیار بزرگ در شاخصه های ایمنی و کیفیت قطعا خواست ها و نیازهای مشتریان را تامین خواهد کرد و با توجه به اینکه الگوبرداری از شرکت های مطرح خودروسازی دنیا در این محصول بسیار قوی بوده است، محصولی خواهد بود که در آینده همه به این خودرو به عنوان یک تولید داخلی افتخار خواهیم کرد.

مدیر پروژه SP100 در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا بیان کرد: این محصول دارای حجم موتور 1650 سی سی با توان تولید 115 اسب بخار و گشتاور 154 نیوتن متر است.

وی تاکید کرد: این محصول تقریبا در کشور بدون رقیب خواهد بود و مزیت رقابتی این محصول نسبت به خودروهای هم رده آن، ایمنی این خودرو است که در سطح بالایی قرار دارد.

مدیرپروژه SP100 در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا گفت: با توجه به تحریم های پیش رو برای تولید این محصول، براساس دستور مدیرعامل گروه سایپا، برای سیستم های متاثر از تحریم برنامه ریزی های موازی با فعالیت های پروژه پیش بینی شده است که همه باید به کمک هم این برنامه ها را سریعتر جاری کنیم تا پروژه بتواند به مسیر خود حتی با وجود تحریم های احتمالی ادامه دهد.نظرات

  • Kh. Z Kh. Z (28 خرداد 1399 ساعت 18:25)

    این محصول دقیقاً کدوم خودروهستش؟