1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. نعمت زاده:به دنبال ساخت خودروی داخلی با تیراژ بالا باشید

نعمت زاده:به دنبال ساخت خودروی داخلی با تیراژ بالا باشید

16 اسفند 1395
  • 1

وزیر صنعت گفت:از سال۹۶باید مونتاژ خودروهای خارجی را کنار گذاشته و به سمت خودروسازی کاملاً داخلی باتیراژ بالا حرکت کنیم تا علاوه بر اشتغال‌زایی،از توان مهندسی بومی هم حداکثر استفاده را ببریم.

محمدرضا نعمت‌زاده در نشست خود با مدیران عامل خودروسازی، قطعه‌سازان خودرو، بازرسان کیفیت خودرو با بیان این مطلب افزود: باید چهره خودرودر کشور عوض شود و این موضوع میسر نمی‌شود مگر با جدی گرفتن کیفیت ساخت قطعات مورد نیاز خودروسازان که راه طولانی از طراحی تا خدمات پس از فروش را طی می‌کند.

به گفته وی باید نتیجه و اثربخشی آموزش‌های انجام شده برای بازرسان کیفی خودرو همچنین قطعه‌سازان برای مشتریانی که سرمایه‌ خود را برای خرید خودرو اختصاص می‌دهند به خوبی احساس شود و اثربخشی در بازرسی و فرایندهای مربوطه آن مهم تلقی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: به جای اینکه فرایندهای بازرسی را افزایش دهیم باید نتیجه آن را در قطعات ساخته شده به طور محسوس مشاهده کنیم.

وی با تاکید براینکه صنعت خودرو صنعتی پیشران است، ‌افزود :‌خودروسازان باید از قطعه سازان حمایت همه جانبه کنند که در این صورت هم به سهم خود اشتغال زا ست و هم از توان تکنسین و طراحان داخلی استفاده شایان می شود.

وی در ادامه گفت: صنایع ریخته گری، قالب سازی، پلاستیک مربوط به قطعات خودرو، ارتقاء یابد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های قطعه‌سازی در تعامل با شرکت‌های خارجی باید به شفافیت قراردادها و طولانی نشدن آنها توجه ویژه داشته باشند افزود: به طور معمول شرکت‌های قطعه‌سازی خارجی و حتی خودروسازان آنها در صدد هستند تا مدت قرارداد را طولانی کنند که این موضوع نباید اتفاق بیفتد و درگزارش هایتان به من اطلاع دهید تا پیگیری لازم را در این خصوص انجام دهم.

نعمت‌زاده افزود: کارفرما که همان خودروسازان هست می‌بایست سرمایه لازم برای تهیه ابزار مخصوص و مورد نیاز قطعه‌سازان را در اختیار آنها قرار دهد و در صورت نبود رضایت پس از اتمام کار آن قالب و ابزار مربوطه را در اختیار قطعه‌ساز دیگری قرار دهد که در دنیا نیز این روش معمول است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه بدعت‌های غلط گذشته در صنعت خودروسازی باید فراموش شود، افزود: اتخاذ روش‌های معمول در تولید خودرو و قطعات می‌بایست پس از بومی‌سازی در کشور پیاده‌سازی شود.

وی با بیان اینکه بحث خدمات پس از فروش همواره باید مهم تلقی شود، افزود: تنها در این میان بازرسی کافی نبوده بلکه باید در صورت نبود کیفیت و نقص قطعه خودرو خط تولید مربوطه را تا زمان بازیابی و نوسازی متوقف کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: داشتن انضباط کاری شرط کار بوده و پیگیری مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان و سایر کارفرمایان می‌بایست مستمر بوده چرا که در انتهای سال مشکلات بازار سرمایه مانع از وصول مطالبات در زمان تعیین شده می‌شود.

وی با بیان اینکه جلسه یاد شده می‌بایست با تشکیل کارگروه‌های مختلف استمرار داشته باشد افزود: توجه به بهبود و کیفیت، نوآوری، سرمایه‌گذاری، نوسازی، کیفیت، بازرسی، صادرات و خدمات پس از فروش از موضوعاتی هستند که می‌بایست بدان توجه خاص شود.

نعمت‌زاده در پایان گفت: قطعه‌سازان می‌بایست توجه داشته باشند که چه چیزی را می‌توانند جایگزین قطعه خارجی نموده که حتی عملکرد آن از مشابه خارجی بهتر باشد.

محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: در سالی که در آن قرار داریم شاخص‌های کیفی صنعت خودرو شرایطی را طی می‌کند که با یک رضایت نسبی روبرو است.

وی افزود: صادرات خودرو نسبت به سال گذشته رضایت‌بخش نبوده و در این جلسه که مختص به موضوعات قطعه‌سازان و برنامه‌های آتی آنهاست، مواردی نظیر میزان تولید، میزان بدهی‌ها، انعقاد قرارداد محصولات جدید، بحث نظارت کیفی شرکت‌های بازرسی همچنین وضعیت صادرات و پیش‌بینی سال آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع:دنیای خودرونظرات

  • ناشناس ناشناس (16 اسفند 1395 ساعت 10:26)

    شتر در خواب بیند پنبه دانه!!! آقای وزیر صنعت عزیز، این صنعت خودروسازی با شعار دادن کار به جایی نمی بره!!! عمل مهمه!!! که متاسفانه ما از خودروسازها غیر از سوء استفاده از این بازار انحصاری، چیز دیگه ای ندیدیم!!! یعنی طبق فرمایش شما باید تیراژ ماشین هایی مثل پراید و 405 و وانت نیسان افزایش پیدا کنه دیگه؟!؟!