1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. راهکار مناسب برای یک چالش مهم در حذف خودروهای قدیمی

راهکار مناسب برای یک چالش مهم در حذف خودروهای قدیمی

7 شهریور 1396
  • 0

در شرایطی حذف برخی خودروهای قدیمی طی سال آینده، نگرانی‌هایی را برای صنعت قطعه کشور به وجود آورده که برنامه‌ریزی خودروسازان برای محصولات جایگزین، تا حد زیادی این نگرانی‌ها را برطرف کرده است. طبق اعلام سازمان ملی استاندارد، از سال آینده استانداردهای جدیدی برای تولید خودروهای داخلی لحاظ خواهد شد و از همین رو برخی محصولات قدیمی دیگر امکان تولید نخواهند داشت. به‌عبارت بهتر، برخی خودروهای قدیمی به‌دلیل ناتوانی در پاس کردن استانداردهای جدید، دیگر مجوز تولید دریافت نکرده و از زمستان 97 باید از خط تولید خارج شوند.

 راهکار مناسب برای یک چالش مهم در حذف خودروهای قدیمی

ازآنجاکه شریان اصلی برخی قطعه‌سازان داخلی به همین خودروهای قدیمی متصل است، حذف آنها نگرانی‌هایی را در مورد صنعت قطعه کشور و تعطیلی بخشی از خطوط تولید وابسته به محصولاتی مانند پراید و پژو 405، پدید آورده است. این در شرایطی است که با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای جایگزینی خودروهای موردنظر، چندان جای نگرانی از بابت حذف امثال پراید و پژو 405 نیست. بر این اساس، قرار است تیبا جایگزین پراید شده و تیراژ پژو 405 نیز بین سایر محصولات پژو در ایران شامل 206 و پارس و 207 تقسیم شود.

نکته دیگر اینجاست که خودروسازان داخلی باید تا سال‌ها نسبت به ارائه خدمات پس از فروش محصولات قدیمی و حذف شده خود اقدام کنند، بنابراین همچنان خطوط تولید بخش قابل‌توجهی از قطعات آنها فعال باقی خواهد ماند. با توجه به این دو نکته، قطعه‌سازان داخلی نباید چندان نگرانی خاصی بابت حذف محصولات قدیمی داشته باشند؛ زیرا در نهایت این سفره همچنان برای آنها پهن خواهد بود.

 راهکار مناسب برای یک چالش مهم در حذف خودروهای قدیمینظرات