1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. با راه رفتن تسلای خود را شارژ کنید

با راه رفتن تسلای خود را شارژ کنید

31 خرداد 1394
  • 0

تسلا در حال حاضر روش‌های خلاقانه‌ای برای شارژ خودروهای الکتریکی‌اش با استفاده از شبکه «سوپرشارژر» دارد. ولی در همین حال، یک شرکت بریتانیایی با نام پیوجن (Pavegen) با روش عجیب و غریبش در کاربرد نیروی انسانی، گامی فراتر از حدّ معمول برداشته است.

این ابزار جدید که موزاییک پیوجن یا Pavegen Tile نام دارد، در واقع یک کف‌پوش است که با استفاده از انرژی جنبشی ناشی از راه‌رفتن افراد، نیرو تولید می‌کند. وقتی افراد بر روی این موزاییک‌ها راه می‌روند، این ابزار فشرده شده و این حرکت را در طی یک فرآیند القایی به الکتریسیته تبدیل می‌کند (این شرکت اطلاعات خاصی در مورد مکانیزم این تکنولوژی ارائه نداده است). در تصاویری که منتشر شده، پیوجن نشان می‌دهد که چگونه این کف‌پوش‌ها می‌توانند در یک روند آهسته، خودروهای الکتریکی‌ای مانند تسلا مدل S را بدون استفاده از هرگونه شبکه الکتریسیته شارژ کنند.

البته انرژی تولیدی ناشی از هر قدم انسان تنها چیزی حدود ۷ وات است. بنابراین مقیاس استفاده از موزاییک پیوجن موضوعی کلیدی خواهد بود. اگر خودرویی مانند تسلا مدل S 70D را درنظر بگیرید که در هر ۱۰۰ مایل به اندازه ۳۳ کیلووات‌ساعت مصرف می‌کند، به صدها هزار قدم برای شارژر باتری آن نیاز است. با این حال در یک مکان پر رفت و آمد با ترافیک شدید انسانی، یک ردیف از این کف‌پوش می‌تواند مقادیر قابل‌توجهی از نیروی موردنیاز شارژ را در طول یک دوره زمانی تولید کند.

پیوجن این موزاییک را در برخی موارد در دنیای واقعی آزمایش کرده است؛ از جمله در یک اداره در فرانسه و به صورت تبلیغاتی در یک زمین فوتبال در ریو دو ژانیروی برزیل. در همین حال، این کمپانی به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌های عمومی برای توسعه خود است و در حال حاضر، موفق به جذب بیش از ۲ میلیون دلار شده است.

 با راه رفتن تسلای خود را شارژ کنید

 با راه رفتن تسلای خود را شارژ کنید

 با راه رفتن تسلای خود را شارژ کنید

منبع پدال


نظرات